Osmiletá dívka našla u jezera 1500 let starý meč

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Neuvěřitelná věc se povedla osmileté dívce, když byla na výletě s rodiči. Hrála se u švédského jezera Vidöstern a objevila 1500 let starý meč. Za vším stojí sucho, kvůli kterému byla hladina jezera níž než obvykle. Voda tak vydala jeden ze svých pokladů.

Meč Saga Vanecek našla, když sbírala kamínky a klacky, které házela do vody. Zkoušela, jak daleko doletí. „Pak jsem objevila něco dlouhého, co mělo rukojeť a špičku. Zakřičela jsem na tátu, že jsem asi narazila na meč. Když uviděl, že je zrezivělý a prohýbá se, vzal mně ho,“ povyprávěla dívka. Když zakřičela, myslel si nejprve Andy Vanecek, že jeho dcera našla jen další větvičku. „Až když jsem viděl, jak meč drží ve vzduchu, tak mně došlo, že jde opravdu o zbraň,“ přiblížil.

Zašli za svými sousedy, kteří se zajímají o staré relikvie. Ti Vanecekovým poradili, ať nález nahlásí příslušným orgánům. Meč vyvolal obrovský zájem u archeologů a historiků. Nejprve si mysleli, že meč je starý tisíc let. Později se ale ukázalo, že pravděpodobně pochází z 5. až. 6. století našeho letopočtu. To znamená ještě před vikingským obdobím. „Meč je dlouhý 85 centimetrů. Vzhledem ke stáří poměrně zachovalý včetně dřevěných prvků. Předali jsme ho restaurátorům. Doufáme, že se jim podaří obnovit co nejvíce detailů. Musíme si ale rok počkat,“ uvedl historik Mikael Nordstrôm. „Jde o složitý proces, který vyžaduje preciznost a trpělivost,“ poznamenal ještě.

Na stejném místě, kde dívenka našla meč, později odborníci ze zdejšího muzea objevili brož ze stejného období a minci z 18. století. „Možná u jezera pořádali rituály. To by vše vysvětlovalo,“ myslí si Nordstrôm. Přesné místo nálezů zatím před veřejností tají. „Také Sagu jsme požádali, aby zatím mlčela. Prý místo prozradila jen své nejlepší kamarádce, které věří,“ podotkl Nordstrôm.

Dívence ve škole uspořádali velkou oslavu, na které spolužákům a učitelům vyprávěla svůj příběh. Všichni přítomní dostali zmrzlinu. „Někteří kamarádi žertovali, že jsem nová švédská královna,“ zavzpomínala Saga. Nyní dokonce přemýšlí o tom, že se stane archeoložkou. „Chtěla jsem být herečkou v Paříži, lékařkou nebo veterinářkou. Ale když jsem našla meč, tak jsem to přehodnotila,“ přiznala.

S rodinou dříve bydlela v Minnesotě, kde se narodil její otec. Do Švédska se přestěhovali teprve v loňském roce. Chtěli být blíž svým příbuzným v Evropě. Společně se shodli, jak má být s mečem naloženo. Darovali ho Švédskému národnímu archivu, aby mohl sloužit historikům i veřejnosti. Přejí si, aby ho zrestaurovali a vystavili.

Zdroj: www.thelocal.se


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Vanecek...kdepak asi mají příbuzné v Evropě??? :-) :-) :-)
Meč je ale pompézní. :-O

kostinf5: Je to tak. Má české kořeny.

Jo, co Čech to hledač/ka ;-)

Pěkný článek i nález :)
Jen jsem se trochu zasmál větám: „Také Sagu jsme požádali, aby zatím mlčela. Prý místo prozradila jen své nejlepší kamarádce, které věří,“ podotkl Nordstrôm.
.............
Za chvíly to beztak věděla celá škola :-P :-P :-P
Od školáka tatínek co má detektor a místo už je proluxovaný a v soukromejch sbírkách... :-O :-O

Díky za čtení ;-)

Moskou: To není z Česka, ale ze Švedska, tak můžeš zůstat v klidu 😂

pěknýýý!

8 ročne dievčatko zakričalo na ocka že našlo meč :D bullshit roka len debil by veril že 8 ročne decko vie hneď z niečoho zablateneho a zvlašť dievča že našlo meč.To je ako u nas keď hubár najde brondzove helmy alebo novinar čo sa pošmykol a našiel poklad minci :D jaaaj viacej takychto člankov pls nech sa posmejem..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru