Osmiletá školačka našla sekeru z doby bronzové

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Osmiletá školačka našla sekeru z dobry bronzové na pláži v hrabství  Dorset. Bylo to poprvé, kdy hledala s detektorem kovu. Nyní nález zkoumá Britské muzeum.

Ava Brayová teprve před několika dny dostala svůj první detektor kovu. Vydala se s ním hledat na pláž v Southbourne na jihu Velké Británie. Jen několik sekund poté, co začala s prohledáváním, našla sekeru z doby bronzové. Na své první hledačské dobrodružství se vydala s dědečkem Tony Brayem, který je členem Národní rady pro detekci kovů.

„Musíme si dávat pozor na různá omezení. Nemůžeme například hledat v národním parku New Forest a jeho blízkosti. Detektory kovu můžeme vytáhnout vlastně až u pláže Calshot úplně na jihu,“ přiblížil Bray, jaké mají hledači možnosti v dané oblasti.

Podle jeho slov dívka držela detektor kovu v ruce snad minutu, když se ozval signál. „Začala hned kopat, aby zjistila, o co jde. Z hloubky asi patnáct centimetrů vytáhla sekeru. Začala křičet radostí a utíkala za mnou. Viděla jsem, že sekera je vyrobená z bronzu, ale neuvědomil jsme si hned, jak může být stará, dokud jsem nepřišel domů a nezačal hledat na internetu,“ vzpomíná Bray.

Zároveň přiznává, že jeho vnučka měla opravdu velké štěstí. „Někdo se věnuje hledání s detektory kovu celý život a nepodaří se mu najít nic vzácného. Nemyslím si, že sekera má nějakou velkou cenu, že bychom na tom zbohatli. Ale je to určitě vzácný artefakt, navíc v neuvěřitelně výborném stavu,“ myslí si Bray.

Čekají na vyjádření důstojníka

Školačku nález motivoval a hned začala se studiem historie, hlavně dobry bronzové, ze které sekera pochází. Svému dědečkovi se zájmem ukazovala, jak se tenkrát nářadí vyrábělo. „Samozřejmě jí nadchlo i samotné hledání s detektorem. Pořád se ptá, kdy zase půjdeme na procházku,“ povyprávěl ještě člen Národní rady pro detekci kovů.

Nález sekery oznámil důstojníkovi pro hrabství Dorset Ciorstaidhovi Haywardovi Trevarthenovi, který poslal dědečkovi malé nálezkyně dopis ve znění: „Poslal jsem otázky svým kolegům a ozvu se s dalšími informacemi. Ale zřejmě máte pravdu, co se týče identifikace předmětu.“

Odpovědný důstojník také odkazuje na nález několika seker z doby bronzové, které se podařilo najít v roce 2011. „Jsou velmi podobného artefaktu, který jste objevili na pláži,“ uvedl ještě Trevarthen v dopise, který také slíbil, že se spojí s odborníky z Britského muzea s prosbou o radu.

Školáci + nálezy

Školačka

Zdroj: www.mirror.co.uk, www.bournemouthecho.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný nález, to je to štěstíčko, je toho všude plno, jen nad tím mávnout. Díky za pěkný článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru