Otřesné poselství z minulosti: Dětské identifikační známky ve vyhlazovacím táboře Sobibor

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny

Vykopávky ve vyhlazovacím táboře Sobibor v Polsku odhalily čtyři identifikační známky zavražděných židovských dětí. Všechny pocházely z Amsterodamu, který byl součástí cíleného vyhlazování nizozemských Židů na jaře a v létě 1943. Jen v tomto táboře bylo za pouhých 16 měsíců krutým způsobem zavražděno více než čtvrt milionu lidí, tisíce malých dětí, včetně nemluvňat.

Vědci dokázali vysledovat poslední pohyby dětí, protože byly všechny poslány do tábora Westerbork před konečnou deportací do Sobiboru. Dnes je Herinneringscentrum Kamp Westerbork pamětním střediskem věnovaným 102 000 lidem, kteří v něm byli uvězněni. V archivu byly nalezeny záznamy o všech čtyřech dětech, jejich minulosti a tragických koncích:

  • Annie Kapperové, narozená 9. ledna 1931, zavražděna 2. dubna 1943
  • David Juda Van der Velde, narozen 21. listopadu 1932, zavražděn 2. dubna 1943
  • David „Deddie“ Jacob Zak narozen 23. února 1935, zavražděn v červnu 1943
  • Lea Judith de la Penha, narozená 11. května 1937, zavražděna v červenci 1943

Nejstarší ze zavražděných dětí byla Annie Kapperová. Bylo jí právě 12 let, když byla 30. března 1943 naložena s celou rodinou do nákladního vlaku a odeslána do vyhlazovacího tábora Sobibor. Na místo dorazili o dva dny poději. Všech 1 255 Židů z vlaku bylo odesláno do plynových komor. Její hliníková identifikační známka byla objevena v těsné blízkosti jednoho z masových hrobů tábora.

David Yehuda Van der Velde byl součástí stejného transportu jako Annie Kapperová. Bylo mu 11 let, když byl s rodinou 30. března deportován z internačního tábora Westerborku do Sobiboru, kde byl 2. dubna zplynován. Jeho nalomená identifikační známka byla objevena na západ od plynových komor.

Známka Deddieho Zaka byla nalezena přímo na místě jednoho z táborových krematorií. Prošla ohněm. Deddie byl byl nejprve uvězněn v koncentračním táboře Vught zřízeném nacisty v jižním Holandsku. 6. až 7. června 1943 byl součástí masové deportace židovských dětí do tranzitního tábora Westerbork. Odtud byly děti samy bez rodičů 8. června transportovány nákladním vlakem do Sobiboru. O tři dny později zde bylo plynem zavražděno bylo více než 1 000 dětí, z toho 119 novorozeňat, 55 kojenců a 123 batolat. Nejstaršímu bylo 16 let.

Lea Judith de la Penha s matkou Judith a otcem Davidem byli zatčeni a uvězněni ve Westerborku v červenci 1943. Hned 6. července byli deportováni do Sobiboru ve společném transportu celkem 2 417 Židů. Na místo dorazili 9. července. Matka, otec i holčička byly již toho dne zavražděni. Dívce bylo pouhých šest let. Její štítek byl nalezen poblíž železničního nástupiště tábora.

„Pokud víme, identifikační štítky se jmény dětí byly nalezeny pouze v Sobiboru a nikde jinde. Vzhledem k tomu, že se značky navzájem velmi liší, je zřejmé, že pravděpodobně nešlo o nějaké organizované registry. Identifikační štítky dětí připravili jejich rodiče, kteří se pravděpodobně zoufale snažili zajistit, aby se jejich děti neztratily v chaosu druhé světové války. Známky Lea, Annie a Deddieho nám umožnily propojit tváře a jejich osudové příběhy se jmény, která dosud byla pouze anonymními záznamy v nacistických seznamech. Archeologický výzkum nám poskytuje příležitost vyprávět příběhy obětí a uctít jejich památku,“ vysvětloval Yoram Haimi z izraelského úřadu pro starožitnosti.

A s pohnutím popsal své pocity a zkušenosti: „Vykopávky jsem v Sobiboru prováděl deset let, ale toto byl ten nejtěžší den, jaký jsem kdy zažil. Když jsme stáli se známkami na poli vedle krematorií, kontaktovali jsme středisko a poslali jim ta jména. Okamžitě odpověděli. Do telefonu nám poslali fotografie usmívajících se malých dětí. Nejtěžší bylo zjištění, že některé z dětí, jejichž visačky jsme drželi v rukou, dorazily do Sobiboru dětským transportem - 1 300 malých dětí ve věku od čtyř do osmi let, které sem byly poslány zemřít samy bez rodičů. Podíval jsem se na fotky a zeptal jsem se sám sebe, jak mohl být někdo tak krutý?“

Poznámka autora: Právě jsem dopsal článek a hlavou se mi honí tisíce myšlenek a zažívám hrozné pocity. Nejsilnější patří oněm dětem, jejichž šťastné a rozesmáté tváře na fotografiích bolí v srdci při pomyšlení, jaké byly jejich poslední dny... Sám jsem otcem a při představě, že by mé dva malé syny někdo cizí bezdůvodně unesl, uvěznil, týral a nakonec krutým způsobem zavraždil, nemohu ani dýchat. Vždyť ty děti ani nepoznaly svět, nemohly nijak a nikomu ublížit! Kolik bolesti vytrpěli jejich rodiče, děti samotné při odloučení a v krutých hodinách smrti. Strašné a nepředstavitelné. Neodpustitelné!

Nemohu se přitom ubránit myšlenkám, které spojují minulost se současností. Vždyť jsme i dnes svědky toho, jak některé politické strany a jejich vůdci napříč celým světem šíří stejnou nenávist a zlo, které tehdy přicházelo z nacistického Německa. Vzestup nacionalismu, cílené šíření strachu a nenávisti, stejné způsoby manipulace. Okolnosti nebo důvody mohou být zdánlivě odlišné, ale podstata nenávisti je vždy stejná. Nikdy z ní nevzejde nic dobrého.

Prosím, ponaučme se, vyslyšme výčitku svědomí, bolestný vzkaz z minulosti a už nikdy nedovolme, aby se choré mozky dostaly skrze šířené zlo a nenávist k absolutní moci! Abychom my pak nemuseli být bezmocní. Protože nenávist sežere nakonec vše, co jí stojí v cestě. Až nezbude nic.

Nezapomeňme…

Roman Němec


Annie Kaperová


Lea Dudithová - vpravo


Lea Dudithová


Dedie Zak byl zavražděn v pouhých devíti letech


Známka Dedieho Zaka prošla ohněm


David van der Velde

Zdroje: jewishnews.timesofisrael.com, thehistoryblog.com, livescience.com, the

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Husty :-O

A to se může opakovat. :,-(

Tohle je strašné, ani nevím, co k tomu napsat. Snad jen to, že snad dnes lidi mají tolik rozumu, aby k tomu už nikdy nedošlo, ale.... :,-(

Bohužel nemají. S rozumem tohle nemá nic společnýho. Souhlasím s autorem, že dnešní svět spěje k horším zítřkům. Připomínat si tragické osudy těchto dětí je rozhodně důležité.

Součástí světa vždy byly vraždy. Liší se pouze motivace k vraždám. Dnes ty vraždy zkoumáme a máme pocit, že jich je násobně více. Prostě to bereme od Jacka Rozprašovače až po nacisty. Ne, svět není horší. Jen to máme v barvě v televizi. Akorát s moderní technikou se zabíjí efektivněji a s menšími ztrátami na straně vrahů. Uvidíme, kam nás zatáhne Covid.

Strašlivé. Jak mohlo tolik relativně kultivovaných lidí podlehnout takové zvrácenosti? Nosit novorozence do plynu a obhajovat to tím, že to byla jen práce? Budiž nám to poselstvím-alternativním odrazem v zrcadle, že i v moderním člověku, který umí vyměnit srdce, nebo letět do vesmíru dříme násilný, primitivní troglodit schopný naprostých ohavností... o:-)
Co se současných stran a vůdců týče, obávám se spíše opačného extrému. Trendem doby není separace a nacionalismus, ale vítačství a sluníčkaření. Budeme nuceni k pohostinnosti a kamarádství vůči zfanatizovaným hrdlořezům. Jak historie ukázala (např. Říše Římská od druhé poloviny 4. Století), taktéž cesta do horoucích pekel...

Hodně, hodně smutné počtení. Věci, které se ze země dostanou na světlo, nemusí vždy vykouzlit úsměv na tváři. Tohle patří k temné části dějin lidského rodu, staletími vypiplané k dokonalosti. Bohužel se dějiny opakují, jakkoli může dnes zbytek světa zasáhnout. Snad jen výrazně lepší možnost medializace zabraňuje, aby byla podobná zvěrstva ututlána. Ideologie a fanatismus nikdy nepřinesly světu nic dobrého...

Myslím, že sluníčkáři a dobroserové si vystačí i bez těch importovaných hrdlořezů. Krásně je to vidět teď v USA, kde ničí životy lidem jenom za jiný názor na svět. Je vidět, že soudruzi se z historie nepoučí a nepoučí. Už přes sto let máme mnoho názorných příkladů, že když se soudruh dostane k moci tak jím řízená společnost jde do kopru. Ale furt to zkouší a furt to zkouší. Jasně, mnoho sluníčkářů a dobroserů by bylo pohoršeno, kdyby o sobě zjistili, že jsou zakuklení komunisti. Vždyť oni to rozhodně budou dělat lépe, než komunisti a nacisti. Jsou přeci lepší. Jimi vybudovaná společnost bude přeci jasně sluníčková, kdy paprsky slunce přezáří ty ošklivé převýchovné tábory, politické procesy a jiné radosti která dláždí cestu k vybudování takové utopické společnosti už přes těch 100 let a jak je vidět, tak to bude pokračovat, dokuď se jim to nepovede. Technické možnosti k tomu mít budou, stačí lidem dát do mozku čip radosti jediného správného názoru a sluníčkové společnosti se nakonec dočkáme. :-/

Nestačím se divit.

Čím je člověk starší o to víc ho tohle čtení bolí u srdce.Alespoň u mě to tak je. Od mala jsem koukal na dokumenty jak válečné tak o holokaustu, ale od té doby co mám vlastní děti má tahle zrůdnost v lidských dějinách úplně jiný rozměr, který jsem si dřív jako mladý až tolik neuvědomoval. Snad se lidi někdy poučí :-/

Je toto velmi smutné, ale lidstvo se prostě nepoučí. Opět se z naší země stal německý protektorát, akorát si říkáme člen EU. A prý má o všem rozhodovat Brusel, ale je to opět Berlín.
Čtvrtá říše založená bez jediného výstřelu.
A Německo nedělá malé průsery.
To je prostě neuvěřitelná hloupost lidí.
Jsem na sebe pyšný, že jsem tenkrát hlasoval PROTI vstupu do čtvrté říše EU.
Do toho globální proces řízení na páté prioritě chemicko- biologické války proti lidstvu s názvem operace Covid-19.( Certification of Vaccination id -19)
Přeformátování společností západního světa (Great reset )
V Německu, v USA a určitě v dalších zemích už staví detenční tábory, čti koncentrační, pro odmítače očkování a agendy Cov.19.
To je prostě šílené a já nemohou uvěřit, že se hitorie opakuje i když trochu jinak. 8-)

To Peldy - já taky nesouhasil se vstupem do EU. Čím dál víc nám nařizují všelijaké hlouposti, jako by my sami jsme nedokázali nic udělat. Ale k čemu to vede? Že budeme opět závislí na nějakých darmožroutech z Bruselu, německo chce vládnout dál, mají to v povaze. Postupně svými nařízeními stáhnou Všechno pod sebe, dnes slyším jenom dotace, bez nich by se nic neudělalo, je mi z toho špatně. Dříve také nebyly a šlo to. Já také žádné dotace nedostávám, žiju bez nich a musím se o Vše doma postarat. Takže kdo je bere, tak není bez nich schopen nic vytvořit a zřejmě je to dost špatný hospodář. Ale třeba mám na to špatný pohled, blbě to chápu a zasloužím si opovržení. Ale trochu jsme se vzdálili od tématu....

tady si přečtete tento článek a pochopíte jak snadno může člověk podlehnout
https://www.idnes.cz/technet/veda/treti-vlna-jak-za-tri-dny-udelat-z-kohokoliv-soucastku-v-kole-totality.A150828_141058_vojenstvi_kuz

loner: Výborný odkaz, článek rozhodně stojí za přečtení. Děkuju.

;-) 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru