Papežská pečeť v pořadí 1,5 miliontým pokladem

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Papezská pečeť

Počet nahlášených archeologických nálezů ve Velké Británii nedávno dosáhl hranice 1,5 milionu. Tohoto neskutečného čísla bylo dosaženo objevem papežské pečeti z 13. století.

Podle všeho patřila papeži Inocenci IV., který úřadoval v letech 1243 až 1254. Byl v pořadí 180 papežem. Zároveň patřil k nejvýznamnějším církevním právníkům své doby. Vlastním jménem byl Sinibaldo de Fieschi.

Pečeť našel hledač detektorem kovu v anglickém Shropshire, které je rájem pro milovníky pokladů. O některých objevem jsme psali. Namátkou třeba trojice kamarádů našla hromadu stříbra ze čtvrtého a pátého století. Poklad obsahoval mince, kousky šperků a nádobí. Dále pak třeba o stříbrné vikingské broži, kterou objevil detektorem kovu hledač Paul Murphy.

Co se týče nedávno nalezené papežské pečeti, odborníci z Britského muzea přemýšleli na tím, jak se vlastně dostala až do Velké Británie. Došli k závěru, že se tam ocitla zřejmě v době, kdy papež usiloval o podporu anglického krále Jindřicha III. v záležitostech týkajících se Sicílie. Byla totiž součástí dopisu. Dalším vysvětlením podle vztyčného důstojníka pro Shropshire a Herefordshire, že pečeť získal někdo z bohatých a mocných Angličanů, který dal církvi finanční dar.

Pečeť vlastně vypadá jako mince. „Nemá moc velkou hodnotu. Jde ale o 1,5 miliontý objev, který prošel Britským muzeem. Už jsme samozřejmě viděli i hodnotnější objevy,“ poznamenal odborník na starožitnosti Peter Reavill z Britského muzea.

Schéma, podle kterého se zaznamenávají artefakty nalezené veřejností, vytvořili v roce 1997. Důvod byl úplně prostý, prostě snazší cesta za poznáním minulosti skrze nálezy. Právě dosavadní objevy podle odborníků zcela změnily pohled na historii a život na Britských ostrovech. „Těšíme se na další objevy. Kdoví, jaké vzrušující nálezy nás ještě čekají,“ poznamenal ředitel Britského muzea Hartwig Fischer.

Podle zákona z roku 1996 musí místnímu koronerovi do čtrnácti dnů nálezci nahlásit všechny objevené artefakty, které mají potenciál být uznány jako poklad. Mezi takové položky patří například mince starší více než 300 let, předměty vyrobené z drahých kovů jako zlata a stříbra či depot prehistorických kovových předmětů. Kdo takové objevy nenahlásí, může dostat pokutu nebo skončit až na tři měsíce ve vězení.Zdroje:
www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak tam jeto oničem jinim moc bich si přál pro naši republiku lepší zákony co se tech pokladů týče stát zbitečně přichází o své bohatství kůli nenažranosti :-)

našel jsem tutéž hned od následujícího papeže Alexandra IV. /v horším stavu/

Jezer, a tak proč nic ne podnikneš teda.. My jsme domovarníky, a měli jsme limit 200 litru doma uvařeného piva na rok (na osobu). A tak jsme si začali sbírat podpisy o prolomení limitu, a helejsa! Od 01.01.2020 máme jako vinaře povoleno 2000 litru/rok. Vidíš že to jde? Ne furt jenom plakat!

Jezer je dobrá češťin

Mně tam spíš zaujalo, jak maximální trest za nenahlášení nálezu jsou tři měsíce. Angličani si nenechaj srát do bot, jak my tady, s nesmyslnýma trestama podle toho jak se jakýmu politikovi líbí a aby vypadal před lidma jakože víc s něčim bojuje.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru