Patnáct let od nálezu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Patnáct let letos uplynulo od nálezu jednoho z nejcennějších artefaktů v historii, který vybádal hledač s detektorem kovu. Je to dokonce šestý nejcennější objev na území Velké Británie. Zlatý pohár z doby bronzové našel v roce 2001 Cliff Bradshaw. Když mu zapípal detektor, tak očekával, že zase najde bezvýznamný kus kovu. Byl to ale poklad…

Hledání s detektory kovůZlatý pohár vytvarovali řemeslníci v době slavného Stonehenge. Je čtyři a půl palce vysoký a vyrobený z dvacetikarátového zlata. Byl zakopaný v blízkosti hrobu významného vojevůdce, který zemřel kolem 1600 BC. Archeologové ho před patnácti lety představili jako nejdůležitější objev z doby bronzové v historii Velké Británie. „Nemohl jsem uvěřit, co jsem našel. Nikdy jsem neměl v ruce tolik zlata,“ prohlásil Bradshaw, který je elektrikářem v důchodu.

S detektorem kovu v tu dobu hledal už osm let. Pohár našel na poli Ringlemerské farmy v Kentu. Hledání mu povolil majitel pozemku. Den před tím než narazil na pohár, našel anglosaskou brož. „Je to úžasné, že tyto věci nikdo přede mnou nenašel,“ radoval se hledač. Pohár vzal nejprve domů a začal probádávat knihovnu, hledal informace, aby se dozvěděl, co vlastně objevil. Našel text a fotku k Rillatonském poháru, který byl nalezený v Cornwallu v roce 1837. Oba poháry jsou si velmi podobné. Došlo mu, že opravdu našel něco vzácného a zkontaktoval úřady.

O objev se hned začali zajímat archeologové. Prohledávali pole, kde Branshaw poklad našel. Zjistili, že nejméně od 5000 BC tam zemědělci pěstovali pšenici. Mysleli si, že se jim podaří najít třeba starý hrob nebo další vzácný artefakt. A povedlo se, našli rozsáhlý pohřební komplex. „Brož i pohár byly zřejmě s někým pohřbeny,“ uvedl archeolog Keith Parfitt.

Zlatý pohár dnes zdobí sbírky Britského muzea, který ho koupila za 270 tisíc liber. Peníze si hledač podle zákona rovným dílem rozdělil s majitelem pozemku, kde ho našel. Za poklad pohár prohlásili rok po objevení, tedy v roce 2002. O další rok později ho odborníci na historii a archeologii z Britského muzea vybrali do pořadu BBC o nejvýznamnějších britských pokladech. Dělali rozhovor s Bradshawem.

Foto: www.culture24.org.uk, www.britishmuseum.org,

zlatý depot nalezený detektorem kovů Zlatý depot nalezený detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zlaté dědictví :o)

zmuchlanej naprstek

A přitom taková blbost že ?? :-D

Tohle najit, tak to zahodim :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru