Patnáctiletý chlapec zřejmě našel neznámé Mayské město. Za pomocí astronomie a Google Earth

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Počátkem minulého týdne obletěla svět velmi zajímavá zpráva: Patnáctiletý Kanaďan měl objevit "ztracené" mayské město za pomoci map Google, když si lokalitu dříve vytipoval na základě matematických výpočtů a postavení hvězd. Jde o nový senzační objev dosud neznámého města? Někteří archeologové nález zpochybňují...

William Gadoury z Quebecu se o mayskou civilizaci hluboce zajímá. Protože ví, že Mayové svá města a stavby v nich plánovali a budovali s matematickou přesností v úzkém vztahu k astronomii, porovnal 22 starověkých mayských konstelací s jejich 147 hvězdami a mapami google. Ve 117 případech se skutečně hvězdy a města překrývaly. Po vzrušujícím objevu začal pátrat po chybějících městech a za pomocí map Google a astronomických tabulek přišel na velmi zajímavou lokalitu v pralese Yukatánského poloostrova, v níž předpokládá umístění dosud neznámého mayského města.

Gadoury k tomu říká: „Mayové byli velmi dobří stavitelé, ale často stavěli na místech, které dávala jen malý praktický smysl - daleko od řeky, daleko od úrodných oblastí. Na civilizaci, která byla tak inteligentní, je to velmi podivné. Věděl jsem, že jsou dobří v astronomii, takže jsem se snažil vytvořit nějaké logické spojení“.

William posléze kontaktoval kanadskou kosmickou agenturu (Canadian Space Agency - CSA). Po osobním setkání s projektovým ředitelem Danielem De Lisle dostal přístup ke kvalitním satelitních snímkům s vysokým rozlišením, které porovnal s předchozími zjištěními v Google Earth. A skutečně – pod hustou vegetací našel hned několik různých umělých struktur, jejichž astronomické údaje naznačovaly právě ono „chybějící“ město. Na satelitních snímcích objevili struktury, které připomínají pyramidy.

Chlapec k nálezu dodal: "Jsou tam linie, které napovídají, že pod střechou z husté vegetace existuje dostatek důkazů lidské činnosti“. Také podle Dr. Armanda La Rocque z Univerzity Nového Brunšviku, který na snímcích spatřuje komunikační síť a velkou „kostku“, jež by mohla být případně pyramidou, se "...čtverec se v přírodě běžně nevyskytuje, jde většinou o pozůstatek lidské činnosti. Mohlo by to skutečně být neznámé mayské město“. A dodal, že Williamův objev by mohl být také archeologům vodítkem i pro další podobné objevy.

Někteří archeologové však nález zpochybňují s tím, že se může jednat „jen“ o stará, nikoli dávno, snad jen pár desetiletí opuštěná pole. "Stejně jako chválím studenta za jeho zájem a nadšení ve studiu starých Mayů, obávám se, že satelitní snímek vypadá jako klasické kukuřičné pole, jež bylo ponecháno ladem. Každá hypotéza musí být podpořena důkazy, a v tomto případě tedy pozemním průzkumem. Do té doby nelze nic s jistotou tvrdit,“ krotí vzedmuté vlny nadšení archeolog a specialista na starověké Maye Dr. Diane Davies. Podobný názor sdílí i někteří další odborníci.

Dokud tedy neproběhne řádný průzkum přímo na místě, což je pro obtížnou dostupnost v dohledné době těžko realizovatelné, nelze s jistotou nic tvrdit, avšak ani vyvrátit. Většina odborníků sdílí nadšení a obdivují metodu, se kterou mladý William Gadoury přišel.. I proto bude objev prezentován ve vědeckém časopise a příští rok jej bude William představovat  mezinárodní vědecké konferenci „MILSET Expo-Sciences International“ v Brazílii.

Zdroje: independent.co.uk. dailymail.co.uk, twitter, youtube.com, news.discovery.com, cbc news

hledání lokalit pro hledání s detektorem kovů v mapách

Hledání míst pro hledání v mapách

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tyjo tak to je frajer

Každý kdo někdy měl v ruce knihu Nedestruktivní archeologie strávil alespoň nějakou tu hodinku zíráním do Google Maps a Mapy.cz jestli někde něco nového nezahlédne ;-)

Našlo se toho takto již hodně. Třeba na Moravě několik pochodových táborů římských legií. ;-)

Je dobrej. ;-) Mayové stavěli hodně rozmáchle, tak se to alespoň lépe hledá. Ale je fakt, že políčka podobného tvaru jsou docela blízko, můžete mrknout:

https://www.google.com/maps/@17.9451739,-90.1653927,16z/data=!3m1!1e3?force=lite

Zajímavé borec ;-)

Taky vím o jednom objektu v zemi a plným zlata a drahého kamení potřebuju jen sponzora a kvalitní dron ( nésu mužík - ale můžu slíbit sponzorům 100% z nálezného O:-) )
Nápověda je od 26 min. do konce ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=CixqD6xrPeU o:-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru