Pátrání po Cortésových lodích

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové se domnívají, že našli první stopu, která je prý může dovést ke ztracené flotile Hernána Cortése. Tento významný španělský mořeplavec, voják a dobyvatel v roce 1519 připlul k Mexiku. Povídá se, že své lodě zapálil. Někteří archeologové a historikové s touto myšlenkou nesouhlasí a snaží se najít důkazy.

Archeologové našli v moři zachovalou kotvu ze 16. století vyrobenou pravděpodobně z červeného dubu, který roste na severozápadě Španělska v Baskicku. Má to být indicie, která archeology dovede ke Cortésově ztracené flotile. Cortés patřil mezi conquinstadory, kteří  zabírali území ve jménu španělské koruny. Jeho cestovatelské začátky se datují do roku 1504, kdy se během pobytu na Haiti účastnil výprav proti Indiánům. O sedm let později pomáhal obsazovat Kubu.

Přestože měl výpravu zakázanou, podařilo se mu v roce 1519 vyplout s jedenáctičlennou flotilou a dobýt území Tabasca. Tamější domorodce donutil podrobit se vládě tehdejšího španělského krále  Karla V. Jeho dalším cílem byla Aztécká říše, která byla v 16. století velmi bohatá, což Cortése lákalo. Zatoužil po vládě nad hlavním městem Tenochtitlánu. Král Moctezuma II. ho tam ale nepustil, a tak si Cortés založil vlastní osadu Vila Rica a jmenoval se soudcem a generálním kapitánem. Podle legendy nechal své lodě spálit poté, co se námořníci vzbouřili a chtěli se vrátit na Kubu. Nechal si pouze jednu.

Někteří archeologové a historikové s tím ale nesouhlasí. Proto začali v červenci pátrat po Cortésových lodích. Zkoumají vody kolem mexického města Veracruz, kam flotila doplula. Kotvu nalezli, když prohledávali plochu o velikosti třicet kilometrů čtverečních pomocí dálkově ovládaného robota. Na kotvě se nachází zbytky dřeva, které se zachovaly i přesto, že byla kotva celou dobu potopená v moři. Archeologové se domnívají, že byla vyrobená ze dřeva zpracovaného mezi léty 1417 až 1530, což by časově odpovídalo Cortésově výpravě do Mexika.

Nyní odborníci provádí detailnější rozbor. „Výsledky jsou zatím optimistické,“ poznamenal profesor antropologie John Bratten z univerzity v západní Floridě. Archeologové neočekávají, že naleznou zlatý poklad nebo něco podobného. Chtějí hlavně uvést na pravou míru osudy mužů, kteří sloužili na Cortésově flotile. K ní by mohly archeology přivést magnetické stopy vulkanických hornin, které se zřejmě nachází v trupu potopených lodí. Během výzkumu proto používají magnetometry.

Zdroj: www.nationalgeographic.com, www.ancient-origins.net, www.historynet.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Spíš by mě zajímalo jak se pokročilo v hledáni rakve se sirem Drakem

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru