Perfektně zachovalá malba svůdné mořské víly byla objevena v ruinách pompejského „fast foodu“

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Krásný obraz spoře oděné nymfy zdobil pompejské rychlé občerstvení před dvěma tisíci lety. Měl být jakýmsi symbolem starověkého bufetu. Před restaurací byly také nalezeny předměty denní potřeby. Tyto artefakty jsou úžasným vhledem do každodenního života obyvatel Pompejí.

Malba zobrazuje spoře oděnou mořskou vílu s odhalenými prsy a klínem. Sedí na koni s ocasem podobným mořskému drakovi a drží hudební nástroj. Ve starověké mytologii jsou tyto nymfy známy jako Néreidky (Néreovny), které byly součástí družiny mořského vládce Poseidóna. Často bývají stylizovány jako bohyně či polo-bohyně, které hrají na hudební nástroj a tančí. Námořníci je mají za své ochránkyně.

Vedle obrazu Néreidky je další malba, která podle odborníků zobrazuje výjev běžného dne v restauraci a jejím okolí.  Je na ní muž s nákladem (nosič, dělník – častý návštěvník jídelny), barový pult s amforami a dalšími nádobami, včetně vázy s květinami. Zajímavé je, že archeologové našli ve výkopu před restaurací hliněné amfory, které vypadají navlas stejně, jako ty z obrazu.

Restauracím tohoto typu se říkalo thermopolium – nabízela se zde teplá jídla a chutné nápoje. Thermopolium býval navštěvován nejčastěji dělníky, chudšími řemeslníky, pocestnými a tuláky. Každodenními hosty zde byli také nemajetní lidé, kteří si doma nevařili. Byly to vlastně lidové jídelny za lidové ceny – něco jako dnešní bufet. Přes den se v thermopoliu hodně jedlo a v noci častěji pilo. Určitě byl oblíbeným dostaveníčkem místní „galerky“. Rvačky tam byly na denním pořádku.

Tento bufet archeologové odkryli teprve nedávno, nicméně v Pompejích a těsném okolí bylo podobných zařízení nalezeno již osmdesát. Výzkum tak potvrzuje, že obyvatelé dávných Pompejí si užívali snadno dostupná, rychlá a pikantní jídla na veřejných místech se stejným gustem, jako dnes naše společnost.

„I když jsou takové struktury v Pompejích dobře známé, objev dalších spolu s objekty, které šly ruku v ruce s komerčním a tedy každodenním životem, i nadále přinášejí silné emoce, které nás dopraví do těch tragických okamžiků erupce, jež nám však zanechala jedinečný pohled na římskou civilizaci,“ sdělila Alfonsina Russová – ředitelka archeoparku Pompeje. A dodala: „Ale po erupci Vesuvu život neskončil. Katastrofa pravděpodobně zabila asi 2 000 lidí, ale nový výzkum ukazuje , že ostatní (asi 15 000 až 20 000 obyvatel) se pravděpodobně usadili v okolních městech, včetně Neapole a Kumy.“

Jídelna byl nalezena ve výkopové oblasti V. Leží na výhodné pozici u křižovatky dvou ulic: Vicolo delle Nozze d'Argento (Stříbrná svatební ulička) a Vicolo dei Balconi (Alej balkonů), které byly odhaleny teprve nedávno. Výkop je součástí projektu Velké Pompeje, který odkrývá a studuje dosud málo prozkoumané oblasti.

Roman Němec

Zdroje: pompeiisites.org, livescience.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za čtení ;-)

Nádhera, pohlazení po duši. :-)

Moc pěkné. :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru