Pod podlahou kostela objevili hrnek stříbrných mincí ze 17. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V polském Barczewu byl při rekonstrukci základů kostela sv. Ondřeje, Apoštola nalezen poklad zhruba tisíce stříbrných mincí z první poloviny 17. století. Mince byly pečlivě uskladněné v keramickém hrnku, i proto se dochovaly ve výborném stavu...

Poklad byl skryt pod podlahou v severovýchodní části chrámu poblíž tzv. Duhového oblouku. Mince pocházejí pravděpodobně z doby kolem roku 1620. Podle vedoucího archeologického výzkumu prováděného v presbytáři kostela Dr. Arkadia Koperkiewicze je velmi pravděpodobné, že je ukryli samotní mniši v době, kdy Evropou cloumala Třicetiletá válka.

Všechny mince jsou stříbrné, nejčastěji ražby nižších nominálů polského a španělského krále Zigmunda III. Vasy (v polsko-litevském soustátí vládl mezi lety1587 a 1632). Některé mince jsou vcelku dosti opotřebené, což svědčí o jejich delší době v oběhu. Jedna z nich je proděravěná; zřejmě sloužila jako přívěsek.
 
Dr. Koperkiewicz médiím sdělil: „Je to vynikající nález, pokud jde o jeho kontext a množství vědeckých informací. Je přímo spojen s místním klášterem a historií regionu Varmie. Odráží charakter místa a specifika tehdejší měnové krize. Hodnota pokladu coby ukazatele doby nebude nijak podceňována.“

Mince jsou nyní podrobovány zkoumání a konzervaci. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom umožnili prezentaci pokladu právě v chrámu v Barczewu, kde bude mít svůj vlastní speciální výstavní prostor," slíbil Przemysław Gorek, jednatel společnosti Gorek Restauro a hlavní dodavatel restauračních a konzervačních prací v kostele, které potrvají až do roku 2021.

Roman NěmecZdroje: thefirstnews.com, polandin.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Když jsme opravovali kostel v Bošilci, tak tam zrovna vykopali u vnitřní obvodové zdi 766 stříbrných mincí v hliněném hrnci z období třicetileté války. Byl to krásný pohled.

Nemalo tam byt : ,, ...polského a švédskeho krále Zigmunda III. Vasa..." ???

Je to pecka :-) ;-)

Nádherný hrnek, ještě lepší obsah, no prostě nádhera. Díky za článek. ;-)

To by šlo :-O

Ta posledni fotka by sla i na plochu....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru