Poklad keltských mincí

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Unikátní objev se podařil na konci listopadu slovenským archeologům. V Turčianských Teplicích našli keltské stříbrné mince. Poklad obsahuje vzácné tetradrachmy. Pravděpodobně jsou vyrobené ze stříbra z karpatských ložisek a někdo je ukryl v době nepokojů.

Depot obsahuje čtyřicet mincí ze začátku prvního století. Místo nálezu nyní prohledávají odborníci z Archeologického ústavu v Nitře. Důležitá je pro ně hodnota celého nálezu i fakt, že mohli být přímo u objevu. „Hledáme nyní souvislosti. Chceme objasnit, kde se mince na daném místě vzaly, poznamenal archeolog Karol Pieta.

Archeologům se podařil poklad najít v místech, které už dlouho zkoumali. Jde o les v obci Mošovce v okrese Turčianské Teplice. „Mince byly rozptýlené po strmém svahu. Pravděpodobně byly zabalené v nějaké látce, která se časem rozpadla a mince se rozsypaly,“ uvedl Pieta. Dodal, že lidé dříve mince zakopávali většinou jako obětní dar nebo pokud jim hrozilo nebezpečí. „Z doposud zjištěných souvislostí můžeme říci, že nalezené mince v Mošovci se někdo pokusil ukrýt, protože mu hrozilo nebezpečí. Na začátku prvního století totiž došlo k zničení celé keltské civilizace na severním a středním Slovensku. Šlo o následky bojů, které se v té době odehrály,“ nastínila Pieta.

Poklad má pro archeology nevyčíslitelnou hodnotu. „Jde o nejstarší ražené mince na našem území. Víme, že Keltové měli propracovaný mincovní systém. Stejně jako máme dnes, měli i oni platidla se stanovenými hodnotami. Nalezené mince jsou tetradrachmy, mají tudíž čtyřnásobně vyšší hodnotu než drachmy. Vyráběly se z nejkvalitnějšího stříbra,“ přiblížil Pieta.  

Hmotnost jedné tetradrachmy je devět až deset gramů. „Měli jsme štěstí, že nás nepřeběhli lovci pokladů. Na Slovensku jich keltské artefakty hledá mnoho,“ podotkl ještě archeolog.

Keltové přišli na Slovensko v několika vlnách na konci čtvrtého století před naším letopočtem. Písemné zmínky se dochovaly v římských pramenech. Většina Keltů žila v menších osadách, domy stavěli ze dřeva a chránili železnými zámky. Na severu Slovenska se Keltové udrželi až do druhého století našeho letopočtu, likvidovali je především Germáni.

Keltské mince se vyznačovaly téměř 100procentní ryzostí kovů (zlato, stříbro) ze kterých byly raženy, a tak i mince maličkých rozměrů měly značnou hodnotu. Za jednu takovou minci mohl člověk celou noc v krčmě jíst, pít a veselit se až do rána.
(více zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/historie-minci-keltove-390)

Zdroj: www.inquisitr.com, https://spectator.sme.sk/, www.interez.sk, www.slovake.cz
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No ono to bylo trošku jinak celé ;-) Velkou roli v tom sehráli právě amatérští detektoráři.Ale oficiální verze je ta co tu prezentuje Viki. ;-)

Já si taky myslím, že to bylo jinak než uvádějí. Divil bych se, že by archáči jen tak běhali po kopcích s detíkem. Ale nález nádherny, to tedy jo. ;-) Díky za pěkné počtení. :-)

Pekny nalez a dekuji za clanek.

Dík za článek...na stránkách https://spectator.sme.sk, které uvádí Viky je velice zajímavá poznámka v posledním odstavci celého článku :-) :-)

Díky za čtení ;-)

nejsem zrovna na tohle ale je to pěkný

Ja si myslím že slovenský archeológovia môžu byť vďačný detektoristom za množstvo nálezov ktoré by oni neobjavili ani náhodou. Aj toto bude asi ten prípad. Ale chodiť s detektorom po Slovensku je čistá partizánčina a hľadať tak aby ma nikto nevidel.

Stačilo by povoliť hľadať na roliach a urobiť normálne ľudské pravidlá.

Bohužel jste měli na Slovensku smůlu v tom,že před přijetím té novely zákona,která postavila hledání s detektorem kovů na úroveň obchodování s drogama či vraždy,nebo znásilnění,seděl v komisi radikální ,zfanatizovaný archeolog.Ač asi vše činil v dobrém úmyslu , tak jeho vinou se za posledních 5 let nenahlásilo na Slovensku takové množství nálezů,jak se našlo za předcházejících 200 let :-) :-)Výše popsaný nález keltských mincí je vyjímkou.Je samozřejmě naprosto absurdní, představit si archeologa s detektorem kovu v prudkém svahu, na kopci odhadem 800 m.n.m,jak tam jen tak hledá a náhodou najde depot mincí. :-)

,,Je ... naprosto absurdní, představit si archeologa ....
Je absurdní si v uvedené situaci představit nejen archeologa, ale i detektoráře, anebo kohokoliv, ale vzhledem k tomu že oba pocházejí ze stejné populace..... Možná je to jen o schopnosti představit si. Mezi každodenní absurditu a realitu se nám často vkrádá rovnítko, všimli jste si.

Kluci přeju Vám všem na Slovensku,aby jste na těch polích ,které nejsou archeologicky významné hledat mohli.

Na slovensku vyšla e-kniha o nálezoch hladačov (behali aj v miestach tohoto nálezu) a samozrejme sa v predaji neudržala dlho . Nuž aj v najlepšej snahe u nás najde dakto zlo.

Nord...ty to říkáš jako kdyby my jsme mohli ;-) ,máme jen kliku že to u nás celkem nikdo neřeší,tak nějak jsme si zvykli že u nás se může všechno.... ruku na srdce,kolik lidí má svolení majitele pozemku?

Chlapi na Slovensku pozor !!!
Mám dôveryhodné info z prostredia PZ, že je tu polovačka na detektoristov,
Na kriminálke majú pokyn, aby ich vyhladávali. Min. mesiac mali aj raziu v Karpatoch.
Asi nevedia ako ináč zlepšovať štatistiky. Tieto útvary sú hodnotené za čiarky. Dvoch kamošov už chytili a k tomu ešte jedného predvolali, lebo ho niekto bonzol, že má detektor.
Tento zákon u nás v SR je úplne na pi.u, a orgány činné / niekedy aj pohlavné /, to len využívajú. Dúfam, že mi po tomto článku nezaklopú. Ale aj keby, ponúknem ich s kávou.
Asi je pre túto banánovú republiku lepšie, keď na poliach traktory úplne rozbijú všetky krásne kúsky čo tam sú. A veruže sa tá polnotechnika stále vyvíja a ničí viac a viac. Veď už ani archáči nehladajú po poliach keramiku, lebo sú tam už len miničrepinky.
Takže to zhrniem, dávajte si pozor a hlavne dbajte na to, aby Vám nič pred r. 1945 nenašli.
Nech sa darí.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru