Poklad krále Bezzemka

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Ve třináctém století družina tehdejšího anglického krále ztratila podklad v rozbouřené řece. Pokusili se ho najít hledači s detektory kovu i známý právník. Nikdo ale zatím nebyl úspěšný. Přesto šílenství po jeho nalezení nekončí…

Pod Crosskeys Bridge v Lincolnshire protéká mělká a hnědá řeka. Když je příliv a stoupá Severní moře, voda proudí hodně rychle. Někde poblíž mostu v roce 1216 běžela družina anglického krále Jana Bezzemka, který byl bratrem slavnějšího krále Richarda Lví srdce. Bohužel, jeho poddané v kraji Wash zastihla rozbouřená voda. Sebrala sebou kompletně všechna zavazadla i s koňmi. Včetně královského pokladu, který se doteď nepodařilo objevit. Psali o něm už královi současníci, kteří ho nesnášeli. Období vlády Jana Bezzemka je totiž považováno za jedno z nehorších v anglické historii.

Poklad se už roky snaží najít hledač s detektory kovu Edward Morris (Jedná o o falešné jméno, které hledači určila média. Nechtěl, aby se někde objevila jeho pravá identita). Dobře zná bažinu a řeku pod Crosskeys Bridge i s nebezpečím, které tam hrozí. Tvrdí, že poklad krále Jana Bezzemka je tam stále někde ukrytý. První indicii prý našel před sedmi lety, kdy okolí mostu prohledával detektorem kovu společně se svým synem. „Najedou detektor začal vydávat silný signál. Začali jsme proto kopat a našli jsme zrezivělý předmět o velikosti golfového míčku. Schoval jsem si ho pro štěstí,“ zavzpomínal Morris. „Dokonce mně známý věštil z tarotových karet, že poklad najdu,“ usmál se hledač.



Nicméně všechny dosavadní metody, ať už vědecké nebo nadpozemské, v pátrání po královské pokladu nebyly úspěšné. V třicátých letech dokonce bohatý Američan založil společnost kvůli hledání pokladu. Ani s využitím tehdejších nejmodernějších metod se královské cennosti nepodařilo objevit. Štěstí pokoušel také londýnský právník Walton Hornsby. Také nic neobjevil.

Navzdory různým pokusům však nemůže nikdo vědět, co řeka a mokřady vlastně skrývají. Zda tam někde skutečně je poklad Jana Bezzemka. Jeden z kronikářů ztrátu pokladu srovnává s potopením Titanicu. Jeho součástí totiž byly cennosti z kaple, zlaté mince a nejméně jedna královská koruna.

O ztraceném pokladu píše třeba historik Marc Morris (shoda vymyšleného příjmení s hledačem je náhodná) v bibliografii o Janu Bezzemkovi, kterého popisuje jako krutovládce. „Jsem přesvědčený, že nechal hladovět lid. Nejde jen o pouhou legendu,“ myslí si Morris. Je také dobře známé, že panovačnost  a mstivost toho krále velkou měrou přispěla ke sporům s barony, které vyústily v několik povstání a občanských válek.

Osudným se mu stalo právě časté cestování. Král zemřel několik měsíců poté, co družina ztratila cennosti v rozbouřené řece. Tato událost ho ještě více oslabila, přestože si tenkrát zkrátil cestu a s poddanými přes kraj Wash necestoval. Stejně onemocněl úplavicí. Podle historiků zemřel 18. nebo 19. října 1216. Jeho smrt vyřešila špatnou a komplikovanou situaci v tehdejší Anglii.

Část zapínání ze zavazadla?

Bažina je pod Crosskeys Bridge stále. Hledač s detektory kovu Edward Morris nicméně neztrácí naději, že poklad najde. Předmět, který před sedmi lety objevil se svým synem, si schoval. Myslí si, že byl součástí zapínání jednoho z královských zavazadel. Stále zkoumá mapy a hledá indicie. Území prohlíží také pomocí Google Earth. Tvrdí, že našel obrysy jednadvaceti královských vozů. Od doby, kdy našel v bažině zmiňovaný předmět, jeho touha po nalezení cenností stále roste. „A pokud se mně podaří najít poklad, tak ho odnesu do Britského muzea. Udělejte to také, pokud najdete něco cenného,“ vzkázal hledač.

Foto: www.bbc.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak jsem se na to díval na mapách.Nádherné místa v okolí, ty hektary políček bez jakékoliv zástavby.
Tam bych vydržel motat se do konce života :-)

Jo jo Anglie by mě bavila..... ;-)

Pěkný článek, a doufám, že Edward jednou tento poklad opravdu najde! ;-)

Něčím se člověk bavit musí a něčemu věřit jinak to vše straní smysl,držím palce. ;-) :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru