Poklad z Benghází byl ukradený a hned se zařadil mezi největší archeologické loupeže

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nevyčíslitelná sbírka 7700 zlatých, stříbrných a bronzových mincí od starověku, známá jako poklad Benghazí, byla ukradena. Lupiči provrtali betonový strop podzemní klenby a poklad z doby Alexandra Velikého zmizel neznámo kam. Ihned se stala jednou z největších archeo krádeží v dějinách a určitě největší, pokud by se ukradené předměty měli týkat Alexandra Velikého. V podstatě není možné ani stanovit přibližnou hodnotu pokladu, vždyť jediná mince shodující se s obsahem sbírek byla letos v Paříži prodána za 431 000 USD!

Mince z BenghazíPři krádeži bylo poškozeno i několik dalších předmětů. Zloději měli zájem ale pouze o mince, předměty s nižší hodnotou je vůbec nazajímaly. Je tak velmi pravděpodobné, že určitá dobře informovaná skupina využila zmatku povstání proti Kadáfímu a dobře věděla co hledá.

Ze začátku se ale zdálo, že krádež je součástí povstaní proti plukovníku Kadáfímu. Benghází bylo první město, které se dostalo pod nadvládu rebelů.Je tak dost možné, že rebelové skutečně měli s krádeží něco společného. Určitě ale uloupené předměty vybíral někdo, kdo měl velký přehled a jasno co hledá. Krádež samotná se stala v květnu, kdy Benghází čelilo útoku jednotek loajálních původní vládě.

Poklad však neobsahoval pouze mince, jeho součástí byly také šperky, medailony, náhrdelníky, kotníčkové náramky, prsteny, naušnice atd. Fedel Ali Mohammed, nový Libyjský ministr památek, nyní zalarmoval UNESCO.

Mince z BenghazíBohužel se tak stalo až nyní. Přechodná vláda, která sídlila v Benghází, totiž neměla důvod propagovat krádež dříve z důvodu možné negativní publicity. I když tak byl na krádež nyní upozorněn Interpol, dle vyjádření všech se zdá, že stopa vedoucí k lupičům je již "studená" a vyšetřování pravděpodobně nikam nepovede, pokud někdo z těch, kteří se loupeže zůčastnili, neudělá chybu, která by ho odhalila.

Odborníci na Libyjské památky se také shodují na tom, že problém je i v malém prostudování celé sbírky, což by mohlo výrazně ztížit možnost návratu cenností do Libye, pokud byly již vyvezeny za hranice země. Pokud se ale předměty nepodaří najít, jedná se o jednu z největší archeologických ztrát v globálním měřítku a zcela nevyčíslitelná ztráta pro Libyi.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Rebelové měli poradce nejen na válku. No co co.
A Libyi už nějakej milionek dolarů nespasí. :,-(

Pár mincí se určitě časem objeví ale jako celek je to v háji :,-(

Když odcházejí tygři, přicházejí ďáblové.
(Nás se to (s kupónovou privatizací) také týká.)

Myslím si, že by měl někdo napsat o tom, kam zmizeli artefakty z Iráckých muzeí. Ve kterých zámořských státech se pak prodávali.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru