Poklad z doby bronzové nalezený detektorem kovů v Manorbier

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Sbírka bronzových artefaktů, nalezená hledačem s detektorem kovů v oblasti Pembrokeshire, skončí pravděpodobně v Národním muzeu Walesu. Jednotlivé části depotu, který tvoří zbraně, nástroje a další předměty, lze datovat do pozdní doby bronzové.
Depot byl nalezen v blízkosti Palmer Gavin a ihned ho místní pokladová komise prohlásila za "poklad" v souladu s příslušným zákonem. Odborníci v muzeu rozhodně neskrývají nadšení a jsou přesvědčeni, že jim předměty pomohou objasnit jak žili lidé v této části západního Walesu před 3000 lety .

Nyní bude "poklad" oceněn za účelem odkoupení. Peníze budou následně rozděleny mezi nálezce a majitele pozemků. Celkem pan Palmer, který nález objevil, našel 19 předmětů. Všechny byly ukryty v jednom místě odlehlejší části pozemků. Předměty lze datovat do pozdní doby bronzové a čas ukrytí odhadnout mezi léta 1000 až 800 před narozením Krista.

Po zveřejnění nálezu byl proveden archeologický průzkum oblasti. Žádné další předměty nalezeny ale nebyly a ani geofyzikální průzkum nepřinesl žádné výsledky. Zdá se, že celý depot byl ukryt samostatně. Nález je ale natolik pestrý, že archeologům pomůže lépe pochopit druhy nástrojů, zbraní a šperků, které se v té době používaly v západním Walesu.

Důvod, proč byl poklad ukryt dnes nikdo nezná, přesto se spekuluje, že mohl být obětním darem určitého zemědělského společenství. Dle kurátorů muzea ale pestrost skupiny nálezů hodně pomůže k pochopení toho, jak lidé žili v západním Walesu na konci doby bronzové.

Depot bronzových artefaktů nalezených detektorem kovů

Malé nedělní zamyšlení nad stavem "detectorhuntingu" v naší malé zemičce

Už více jak pět let přinášíme archeologické zprávy na hlavní stránce Lovce pokladu. Snažíme se i místní hledače motivovat k tomu, aby v hledání s detektorem kovů co nejvíce viděli také základní vědecký výzkum, a tím pádem tak i historické souvislosti, které se za předměty, jež z půdy vyjmou, skrývají.

Za dobu, kdy se snažíme spolupracovat se všemi muzei a archeologickými institucemi, se postupně nahlížení českých hledačů s detektory kovů mění. V současnosti jsou to už minimálně stovky lidí co pravidelně spolupracují s nějakým muzeem a jednotlivců, kteří do nějaké instituce zamíří alespoň občas budou již tisíce.

Chtěl bych tady všechny tyto hledače co nejvíce vyzdvihnout. Na rozdíl od jejich kolegů na západ od našich hranic je v mnoha případech nečeká ani minimální nálezné. Ve většině případů se jejich nález nikde nevypublikuje a široká veřejnost nemůže, tak jako je tomu třeba ve Velké Británii, ocenit poctivé nálezce, kteří přispěli k poznání naší historie. V mnoha případech se přitom jedná o nálezy doslova zásadní a velmi pozoruhodné, v místech, kde jsou trvale poškozovány orbou nebo jinou lidskou činností.

Všichni tito "kluci a holky" by si tak zasloužili nějaký metál, i když je možné, že většina o něj nestojí.

Elmara

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásné nedělní zamyšlení....člověk nedostane ani papír o předání,a to kdoví kam se jeho nálezy podějou.... :,-(.Smutná realita,né všude to funguje.

Docela zajimave, ze 19 kousku, ac z jednoho mista, je povazovano za cenny poklad. Zvlast jestli ten obrazek tomu odpovida, nebot vetsina jsou ingoty, nalevky a zlomky. To by mimo jine znamenalo, ze jsem od minuleho roku nasel uz nejmene dva poklady a jeden i hezci P-) (apropo samozrejme skoncily v muzeu)

Tovy: je to přesně tak jak píšeš. Zrovna kluci jako jsi ty jsou dle mého mínění naprosto nedocenění. Zatímco takovému nálezu v UK se věnuje BBC. Článek vyjde ve třech nebo čtyřech denících, u nás o tom vím tak možná já a SFX a to jenom proto že mi o tom řekl p.Sedláček.

Prostě "no fame, no money" :-)

jak se tak dívám na tern obrázek tak si myslím že většina lidí ani neví co to vykope asi začnu zbírat všechno zelené. :-)

Jo, kousky bronzu asi dost lidi nepozna. Nekdy premyslim, ze by lide k detektoru meli delat neco jako je zbrojni pas ke zbranim. Pred 14 dny jsem potkal nejakeho starsiho hledace a ten povidal neco ve smyslu: "Nasel jsem ostri savle nebo neceho podobneho. Ale musela to byt fakt kvalitni ocel, protoze na rozbrusovacce mi to hazelo paradni jiskry". Doufam, ze to byl jen bezcenny kus zeleza co nasel. Ale kdyz si predstavim, co by takovy clovek delal, kdyby nasel treba bronzovy mec... fakt hruza pomyslet :)

Tovy:ono by stačilo,kdyby se muselo s každým starým nálezem k archeologovi.Jinak,co se týče toho zamyšlení,tak je to daný taky tím,že od nás na západ je archeolog vnímán jako vědec,který má právo mít všechny informace o nalezených předmětech a na základě toho vyhodnocovat jednotlivé období(což je podle mě hlavní úkol,práce archeologa).Archeolog však není jediná osoba,která je oprávněná mimo archeologické naleziště tyto věci vyzdvihovat,je logické že bez hledačů by archeologové měli mnohem méně informací ke svému vědeckému bádání.Také muzea nejsou vnímané jako majitelé všeho, co se vykope v zemi,ale jenom instituce,které si tyto věci od nálezce mohou koupit,nebo jim je nálezce může věnovat.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru