Pole poseté římskými šperky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Římské šperky našla hledačka detektorem kovu na malém ostrově u východního pobřeží Jutska. Jde o sbírku zlatých a perlových artefaktů pocházející z období kolem roku 500. Teď celou oblast prohledávají archeologové. O novém objevu informoval dánský tisk.

Šperky teď zkoumají odborníci z muzea města Vejle. „Zřejmě je někdo záměrně ukryl a roli v tom sehrálo počasí, které tenkrát ovlivnil výbuch sopky v Salvadoru. Oblak popela se vyskytl až u břehů Dánska, což mohli lidé  vnímat jako znamení a šperky použít jako dar Bohům během rituálu,“ myslí si Mads Ravn z muzea města Vejle.

Poklad obsahuje dvaatřicet kusů šperků ze zlata a perel. Konkrétně jde o korálky, přívěsky, jehly a malé zlaté kusy, které byly používány jako měna během doby železné. První kousek nalezla detektorem kovu Terese Refsgaard, která pracuje jako zubní asistentka, už v roce 2016. Dalších šest pak následující rok. „Znám hledače s detektory kovu, kteří za celý život nic hodnotného nenalezli. O to víc mě těší, že jsem měla takové štěstí,“ uvedla hledačka.

Podle oborníků z již zmiňovaného muzea pochází zlato z před vikingského období. Šperky nyní analyzují, aby zjistili jejich přesný původ. Některé jsou vyzdobené doposud neznámými vzory. „Řemeslník, který šperky vyráběl, si dal obzvlášť záležet. Na špercích vytvořil značky, které vcelku tvoří spirály. To je důkaz velkých dovedností,“ poznamenal Ravn.

Šperky budou vystavené ve vejlském muzeu, potom poputují do Dánského národního muzea v Kodani. Terese Refsgaard našla artefakty na ostrově Hjarnø, který patří mezi malé dánské ostrovy. „Šperky na Hjarnø někdo musel přivést, možná byl na jihu drancovat,“ míní Ravn, kterému se jako první hledačka z Dánska svěřila s nálezem artefaktů. Zmiňované muzeum ve Vejle nález opravdu zaujal a zahájili rozsáhlý výzkum dotyčné lokality.

Zástupci muzea ženu požádali, aby doposud o artefaktech mlčela. „Díky ní se nám podařilo ubránit lokalitu před vandaly a zachránit poklad,“ poznamenal Ravn.
Dobrovolníky, kteří nyní pole prohledávají, si muzeum pečlivě vybralo. Skutečně by rádi dotčenou lokalitu zatím utajili. „Chceme případné další artefakty najít dříve, než nám tam vtrhne veřejnost,“ zdůvodnil kroky muzea Ravn. Už během prvního dne našli tři korálky. Na místo dokonce nechali přivést rypadlo, kterým prohrabují vrchní patnácti centimetrovou vrstvu půdy.

Zatím našli přes padesát artefaktů, necelá třicítka je z nejčistšího zlata. Výzkum musí ladit s majitelem pole, aby nepřišel o potřebnou sklizeň.

Zdrojd: www.archaeology.org, http://cphpost.dk/, www.thelocal.dk, www.dr.dk

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera,člověk by oblíznul všech deset i za snubák.

Pěkný pole .... ;-) ;-)

Díky a počteníčko ;-)

Roztavit a vyrobit ztoho kontakty do smartphonu:D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru