Polský detektorista našel vzácnou pečeť řádu německých rytířů a zlatou minci ze 14. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Policista – forenzní specialista Daniel Wawrzyniak tráví volný čas hledáním s detektorem kovů. Jak sám říká, koníček mu pomáhá relaxovat po náročné práci. Nedávno měl při své vycházce obrovské štěstí.

700 let staré pečetidlo řádu německých rytířů objevil Daniel v červenci tohoto roku u Strzelce Krajeńskie nedaleko Gorzówa Wielkopolski. Pečetidlo bylo používáno pro voskové pečetě v rytířských oficiálních dokumentech; odborníci jej označují za velmi vzácné. Krátce předtím nedaleko místa nálezu našel zlatou minci, také z tohoto období.

„Ačkoli jsou tyto nálezy o velikosti jen několika centimetrů, pro nás mají neocenitelnou historickou hodnotu,“ řekl Tomasz Bartos, mluvčí policie ve Strzelce Krajeńskie. A dodal: „Přesné určení artefaktů bude odborníky stanoveno až po jejich restaurování“. Historici si však nemyslí, že by tyto dva nálezy, jež budou vystaveny v místním muzeu, spolu úzce souvisely.

Jak pro Fakt24 uvedl, hledání s detektorem kovů je pro Daniela vzrušujícím koníčkem. „Díky těmto nálezům můžeme zjistit, jak vypadaly a měnily se životy lidí na přelomu století.“ Mluvil také o tom, že v Polsku je hledání za pomoci detektorů kovů podmíněno souhlasem archeologa. Zatímco Daniel Wawrzyniak toto povolení vlastní, drtivá většina v Polsku hledá načerno.

Místní policie zdůraznila, že kdokoli, kdo chce zkoušet štěstí při lovu pokladů v Polsku, by se měl ujistit, že dodržuje všechna pravidla a zákonné požadavky. Měl by také odevzdat všechny nálezy historické hodnoty, jak to udělal pan Wawrzyniak.

Roman Němec

thefirstnews.com, fakt24.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Odkud jsi? Pokud ze severu, tak ti spolupráci můžu bez potíží zařídit...

To je tak jednoduché?

Já jsem taky ze severu. Taky budu hledat a odevzdávat. Mě by stačilo najít něco pěknýho...nemusím to mít doma. o:-) ;-)

A z jižních Čech nevíte?😃

Klidne I vysocina

Co se tyce prihranicni oblasti s nasimi severnimi sousedy, tak drtiva vetsina polaku hleda u nas. A stejne jako obcas za nasincem po nich zustavaji nezahazene diry a vytahany bordel vedle jamek. A pracovnici z lesa to jsou taky prasata. Plechy zywce a pod. se vali vsude. Asi abychom meli v budoucnu co hledat... :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru