Polští detektoristé objevili unikátní bronzové a lidské obětiny lužické kultury

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Detektoristé na severu Polska nedaleko města Chełmno počátkem ledna objevili desítky bronzových předmětů a ozdob spolu s četnými lidskými pozůstatky obětních rituálů z období lužické kultury před 2500 lety. Jedná se o převratný objev - první svého druhu v Polsku.

Zatímco dnes je oblast převážně zemědělskou, v 6. století před naším letopočtem zde bylo mělké jezero. Obětiny ukládané na místě vodních ploch byly v Evropě té doby poměrně běžným zvykem; v Polsku dokonce tvoří více než 30 % nálezů. Nicméně toto je první polský votivní objev uložený do vody, který obsahuje jak kovové artefakty, tak lidské ostatky.

Jezero později vyschlo a stalo se z něj rašeliniště. Anaerobní prostředí téměř dokonale uchovalo artefakty, kosti a vzácné stopy organických materiálů, jako jsou provazy či textilie. Bažina byla záměrně vysušena a změnila se v zemědělskou půdu, což vedlo díky intenzivní zemědělské činnosti k narušení archeologického kontextu a materiálu. Když 8. ledna detektoristé spolupracující s památkovými úřady na průzkumu potenciálních zajímavých míst pole prohledávali, našli množství artefaktů doslova povrchu, kam se dostaly díky nedávno provedené orbě.

Nálezci okamžitě upozornili archeology z Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni. Následný průzkum odhalil tři různá ložiska původu nálezů. Byly objeveny např. nákrčníky, náramky, korálky, velké spirálové brože, kování koňských postrojů, části unikátního náhrdelníku zdobeného přívěsky ve tvaru rybích ocasů a mnoho dalších artefaktů. Většina předmětů je lužického stylu, některé další nálezy jsou typické pro skythské národy z území dnešní Ukrajiny.

Až dosud bylo objeveno 100 fragmentů lidských kostí. Komunity lužické kultury své mrtvé spalovali a pohřbívali v urnách, ale tyto kosti jsou nespálené. Pravděpodobně tedy pocházejí z lidských obětí. Podle odborníků mohly být podobné rituály součástí migračních změn, potažmo invazí. Podle Dr. Gackowskeho k nim mohli přistoupit kvůli přílivu kočovných národů z Pontské stepi: „Pravděpodobně proto, aby místní odvrátili násilné změny spojené s příchodem nových sousedů s úplně jinou organizací, vzhledem a viděním světa, začali praktikovat různé rituály,“ vysvětlil závěrem.

Nálezy budou nyní odeslány na Vědeckotechnickou univerzitu v Krakově, kde budou čištěny, konzervovány a detailně studovány.

Roman Němec

Zdroje: thefirstnews.com, arkeonews.net

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní objev. Jsem zvědav na nějaký písemný výstup, až bude k sehnání.

:-O

Druhá fotka...stejnou(podobnou) brýlovou sponu jsem našel pře 2 roky.Už je očištěná u nás v muzeu,po očištění se vylouply krásné ornamenty :-) Bohužel doteď marně čekám na předávací protokol,který už asi ani nedostanu,což mě mrzí.Člověk by měl aspoň nějaký glejt že má kontakt s archeology(muzeem) pro případné rypaly v budoucnu,že vím kam se při nálezu obrátit... :-P

Otravuj je opakovaně. Já to tak dělal až jsem něco dostal. Nenech je v klidu, klidně zajdi i osobně za tím, komu jsi předával nebo za nadřízeným. Nechceš odměnu, jen potvrzení, tak ať neprudí.

Otravovat mě bavilo asi něco přes rok,posílal sem emaily ale pořád měli plno práce :-/

peponator-já odevzdávám ročně několik věcí a žádnej papír ani nechci.Jestli jsem dostal dva tak někdy před 8-10 lety.Ten papír jestli si myslíš že ti pomůže když bude někdo proudit tak si třeba natiskni sám.K ničemu ti není a přece bys ho nenosil sebou.Já jsem třeba rád že jsem zvaný na dohledávky,přednášky,muzejní noci,dostanu občas dárek atd.Vstup do muzea zadarmo(stejně těch pár korun vždy rád dám).Jako bonus se dcerka může podívat co táta našel(stejně s toho nemá rozum/22měsíců/ a jmenovku bych tam ani nechtěl).Většinou to chce člověk u první odevzdaný věci.Postupem času když má člověk štěstí si vytvoříš přátelský vztah a nebudeš "otravovat" s nějakým papírem.Zastavíš se třeba cestou z práce na vykopávkách,pokecáš,domluvíš se na nějakou akci a tak.Ale každýho věc.Jinak jak nejsou zimy co bývali,všude se furt staví a detektorářů je násobně víc než před 10-20 lety tak fakt nemají moc času na to psát ti lejstro.Ale když budeš urgovat tak ti to vytisknou ;-)

Krásné kousky.

Ty na druhé fotce mám také doma 😉

Ovšem ve znečištěném stříbře a kousek od Polska.

Dobře že vím jak se to i mohlo nosit 😉

Jíva,ne že bych nějak fanaticky trval na tom papíře :-P Mou odměnou bylo že jsem poprvé v životě kontaktoval archeologa(zástupce ředitele muzea),domluvil se s ním na setkání a asi za 2 týdny jsme se sešli kousek od místa nálezu,vzal nářadí a šli na místo to zakreslit,zaměřit a dohledat lesík asi 200x200m.U toho jsme kecali,já se dozvěděl spousty informací o okolí a které jsem třeba ještě neslyšel,ale i o archeologii.Pak jsme jeli do muzea kde mi ukázal teprve nedávno nalezený bronzový depot(sekyra,spony,kus opasku atd) mohl jsem si i šáhnout 🤩 a provedl mě muzeem i s výkladem 😀 Takže zážitek,i archáč je sympaťák v mém věku.Už tam jsem řekl že vím že nestíhají,že jsem ochoten pokud budou mít zájem jim jimi určenou oblast pomoci v budoucnu dohledávat(spolupracovat).Vypadalo že je potěšen...při každém dalším písemném kontaktu kdy mi poslal i výsledek po konzervaci spony jsem mu zdůraznil že jim klidně pomůžu....tak asi tak. Takže jak vidíš,nechci ten papír abych mohl nad ním po večerech masturbovat 😂 ale třeba stane se,přijedou na pole poliši na zavolání nějakého snaživého debílka(stává se,ne že né) a přece je lepší už mít nějaké ty kontakty do muzea(telefon na něj samozřejmě mám) Ale v poho,buď rád že tobě to s archáči šlape,je to super zážitek být u toho a vidět a dozvědět se spoustu zajímavého ;-)

jinak to našel spolek : Kujawsko Pomorska Grupa Poszukiwaczy Historii .

Nejen pro Jívu...tak jsem asi po 14 dnech nakoukl na email a čekalo mě překvapení.Pozvánka pro mne a a si dalších 10 lidí z okolí co odevzdali na schůzku do NJ muzea s archeologem(teď už je ředitel) kde nám prý vyloží jak to momentálně vypadá ohledně státu,památkového zákona a případné spolupráce pokud budem mít zájem :-P Tak třeba taky zažiju spolupráci s archeology když už jsem se jím nestal(holt známky jsem na to neměl 🤣)

Jen je otravuj. Je to nejenom jejich povinnost,ale hlavně elementární slušnost.
A pokud některý nestíhá,tak ať si udělá 15 min.přesčas. Víc na vypsání protokolu netřeba,tím vymlouváním stráví víc času.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru