Pomohli jste zachránit unikátní kapličku!

Kategorie: Co se jinam nevešlo

S koncem roku chci připomenout jednu velmi zdařilou událost, která stojí na zájmu a dobré vůli lidí. Snad si vzpomenete na jarní článek o záchraně kapličky sv. Anny u Vlčí Hory – tehdy jsme potřebovali vaší podporu v grantové soutěži ČSOB pomáhá regionům. A protože i vy jste nám pomohli, ať už přečtením a sdílením článku, darem či jinak, zasloužíte si vědět, jak to s kaplí sv. Anny nakonec dopadlo…

Poznámka úvodem: Odpusťte mi prosím, že v textu používám přivlastňovací zájmeno „my“ za všechny, kteří pro záchranu kapličky udělali ohromný kus práce. Já si samozřejmě nemohu jejich zásluhy ani v nejmenším nárokovat! Pokud tedy hovořím obecně jako „my“ (všichni), je to jen proto, že kaplička pro mě osobně znamená velmi mnoho a cítím se být členem širšího okruhu zainteresovaných, pro které je kaplička sv. Anny prostě „naše“.

Na začátku byla vize zachránit kapličku tak, aby zůstala i po další generace krásná s tou svou nezaměnitelnou atmosférou. Nikdo však předem nevěděl, zda je to reálné. Jak se k tomu postaví majitel kapličky (město), co na to památkáři? Nejistota a obavy zmítaly všemi zainteresovanými: Podaří se kapličku rekonstruovat citlivě? Budou na to vůbec prostředky? Není už ve stavu, kdy je záchrana nemožná? Přes všechny tyto nejistoty investovali představení a členové KČT do záchrany kaple veškeré úsilí, energii a snahu. A vyplatilo se!

Vybrali jsme ze všech nejvíc!

I díky vašemu hlasování jsme postoupili do finále grantové soutěže. Tam již byla pravidla nastavena jednoduše – kdo více vybere od soukromých dárců, získá vyšší grant. A naše kaplička skutečně ze všech finalistů s přehledem zvítězila! Od soukromých dárců bylo v průběhu šesti týdnů vybráno přesně 68 358 korun! Díky tomu jsme obdrželi grant 50 000 Kč; k dispozici tudíž na záchranu kaple dohromady krásných 118 358 korun! A k tomu jsme získali další morální a také materiální podporu veřejnosti a podnikatelů širokého okolí, včetně majitele kapličky – města Krásné Lípy. Se zástupci města probíhaly také všechny konzultace, k projektu měl co říci také památkový úřad.


První První den prací, první brigádnící

Jakmile 27. června 2016 skončila soutěž, začaly přípravy na rekonstrukci kapličky. Přizvali se odborníci, zástupci města, konzultoval stav kapličky a různé přijatelné metody její renovace. 10. září v 9:30 ráno započaly první práce na kapličce – především zajišťovací (zpevnění kapličky, odvezení původních lavic k restaurování) a také „zjišťovací“. Při tom se napjatě očekávalo, jak ve skutečnosti pod smrkovým opláštěním kaplička vypadá. Přizvaný odborník na restaurace sakrálních památek – děčínský truhlář pan Zámiš nakonec konstatoval velmi příjemné zprávy: Kapličku lze rekonstruovat tak, aby byl zachován její původní vzhled a ráz!


Nejprve je třeba kapli stabilizovat

Bylo zapotřebí zbavit se uhnilých trámů, prken, podlahy a střechy, dále vyspravit vnitřní výplň zdiva, které se ukázalo pod smrkovým opláštěním hrázděné s typicky místní směsí jílovité hlíny (snad) mrvy a slámy. Kaplička ujížděla, protože voda ze střechy stékala přímo do základů. Následkem toho uhnily základové i nosné trámy, prkna v podlaze i vespod opláštění a „rozjížděly“ se pískovcové kameny. Toto vše již bylo vyspraveno; základové trámy jsou dubové, podlaha i vnější prkna jsou modřínová. Střecha má nyní větší – třiceticentimetrový přesah, voda již zatékat do základů nebude. Střecha navíc dostala novou, vzhledově typicky místní krytinu – umělou břidlici.


Pod vnějším pláštěm se ukazuje, že rekonstrukce bude možná

Výsledky skvělé a ještě něco navíc

Kaplička je tedy nyní zabezpečena, stojí na vyspravených základech s novou podlahou. Vše shnilé bylo odstraněno a nahrazeno, případně staré zdravé přímo napojeno na nové. Podle pana Peterky, který celý projekt od počátku aktivně organizuje, je kaplička z 90 % dokončena.


Shnilé je třeba odstranit, nahradit novým a zdravým.

Poslední akt – tedy vnitřní výplň bude třeba dokončit na jaře, aby mohla mazanice důkladně vyschnout. Teprve poté se bude štukovat a malovat a na místo se vrátí restaurované původní dřevěné lavice. Vnější opláštění zůstane zřejmě v barvě modřínových prken, v plánu je použití průhledné OSMO barvy, který zajistí přirozený vzhled prken a současně je ochrání a také velmi dlouho vydrží. V plánu je také lavička pro odpočinek v blízkosti kapličky, ovšem v decentním provedení, aby nebyl narušen současný celkový dojem. Tyto poslední úpravy se však ještě budou konzultovat a tak si na výsledek budeme muset počkat do jara.


Na výmaz použita směs původní drcené mazanice s novým jílem

Kapličku se povedlo zachránit - troufám si říci - ve velkém stylu! Nejenže dostala další šanci v podobě ozdravné kůry a je tak zachráněna i pro příští generace, ale současně neztratila nic ze svého půvabu. Atmosféra místa, která se rozprostírá kolem kapličky a příjemně osvěží na duši i těle poutníka, tak zůstává i nadále skvělá.


Nová podlaha vypadá excelentně!

A navíc – ohromná ochota dárců, vedoucích projektu i brigádníků, kteří za celý podzim na kapličce odpracovali stovky hodin naprosto zdarma, dále zájem města i veřejnosti, kteří sdíleli nadšení na záchranu kaple s dalšími a šířili touhu kapličku zachránit, to vše se ukázalo jako velmi cenné poznání. Především značí, že lidé mají zájem na zachování sakrálních památek, že jim není lhostejna historie místa, chtějí opět znát a uchovat paměť krajiny a jejich příběhů.


Nezbytné okénko pro patronku kaple

Kaplička sv. Anny sjednotila mnoho lidí v jejich společném zájmu. Nechť tedy všechny lidi v laskavosti a milosrdenství své patronky i nadále spojuje...

Děkuji vám všem, kteří jste se na záchraně kaple sv. Anny u Vlčí Hory, tolik krásného a důležitého místa v krajině a duších lidí podíleli jakýmkoli způsobem – třeba i přečtením a sdílením článku.


I střecha se dělá poctivě

Podívejte se na fotografie a velmi zajímavé časosběrné příspěvky Mikuláše Peterky na webu KČT Krásná Lípa, kterak probíhaly jednotlivé brigády a jak se kaplička měnila v čase: http://www.kctkrasnalipa.cz/2016_Kaplicka.htm

Roman Němec


Umělá břidlice je lehká a odolná. Vypadá stylově!


Pískovcové kameny vyspraveny


Kaplička je z 90 % hotova!


Není to nádhera?


A takhle kaplička vypadala ve 40. letech minulého století. Tak co říkáte, povedlo se že?

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrá práce,není k tomu co dodat 8-)

Také si článek pamatuji. Hezké dílo se zdařilo!!! ;-)

Dobrá práce, doufám že jsi přiložil ruku k dílu :-) ;-)

hodne dobry ;-)

Chudák unikátní kaplička.
Krytina z recyklovaných plastů - to je fakt bomba!

Kladně samozřejmě hodnotím ochotu zúčastněných udělat něco nad rámec svých povinností.

Namor: Řešilo se, zda dát přírodní břidlici nebo umělou. Po uvážení nakonec padla volba na umělou, v potaz byly brány okolnosti, jako je třeba nosnost střechy v zimě apod. O tom se hlasovalo. Ačkoli osobně jsem pro přírodní, nemyslím si, že by unikátnosti kapličky měla takto dobře vypadající umělá střecha nějak ublížit. Dříve tam byla jen umělá lepenka s asfaltem a nebyl v tom problém.

tak to gratuluji a super práce ;-)

Gratuluji ..tak se to povedlo :-) :-)

Všem za pozitivní ohlasy! Kaplička je parádní a sám jsem moc rád, že to dopadlo takhle výborně.
Depesak: Pejsek je můj - Brita. Je to super kámoška, skvělej parťák na vejlety. Moc toho nenakecá a neptá se, kdy už tam budem :-)

Ten modřín je parádní volba:) a hlavně velkej palec za citlivost opravy. S tou krytinou bych takhle souhlasil, až padne větev, bude snažší shánět novou tašku než kus břidlice... ;-)

Paráda,super přístup.Máma se narodila v K.Lípě a párkrát do roka tam jezdí,tak s ní na jaře vyrazím na vejlet :-D ;-)

GM4PRO - to jak krytina vypadá je jedna věc a to, z čeho je vyrobená je věc druhá.
Souhlasím, že dnešní moderní umělé krytiny vypadají přesvědčivě a výrobci dokáží napodobit dřevo, kámen,cihlu - prostě cokoliv.
Ale při představě, že na historické budově z druhé poloviny 19. století je krytina z rozšrotovaných pet flašek a kabelů, to je pro mě trochu ujetý.

Opravy se zúčastnili památkáři, takže by mělo být snad vše v pořádku.


Je to super počin a jsem rád, že v tom našem krásném výběžku, jsou zachraňována místa , jak poutní či jinak zajímavá místa :-)

Pyriovec: Díky. Je to tak. A za poslední roky je to stále lepší!

Luky promiň :-D Piryovec :-)

Neřešte krytinu hlavně že to nespadlo, potom by to nezachránila ani břidla když by se kaple válela v údolí.

Děkuju, za nás, za všechny. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru