Potápěči objevili unikátní poklad zlatých mincí z období pádu Římské říše

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Jeden z největších evropských souborů zlatých římských mincí byl objeven v mělčině u pobřeží nedaleko města Xàbie v Alicante na jihovýchodě Španělska. Jedná se o zlaté solidy z konce 4. až počátku 5. století; až na jeden jsou všechny ve výborném stavu.

Mince spočívaly na mořském dně u ostrova Portitxol – oblíbeného cíle sportovních potápěčů, kteří jsou lákáni zdejším bohatým mořským životem s barevnými řasami a skalnatým dnem. Přesto zde ležel až dosud nepovšimnutý zlatý soubor více než 1 500 let, než jej odhalili freediveři / švagři Luis Lens a César Gimeno. Nejprve spatřili několik záblesků světla na mořském dně, přičemž mysleli, že jde o moderní deseticenty nebo možná perleťové mušle lesknoucí se ve vodě. Osm kousků proto vzali sebou.

Když se vrátili na loď, došlo jim, že jsou to starověké zlaté mince s jasnými profily římského císaře. Na svůj objev okamžitě upozornili představitele města a přivedli k místu nálezu mořské archeology. Během několika ponorů získal tým archeologů celkem 53 zlatých mincí, tři měděné hřeby a úlomky olova, které mohly být součástí hrudního kování.

Tři zlaté mince byly raženy za vlády císaře Valentiniána I. (vládl mezi lety 364 – 375), sedm mincí z období císaře Valentiniana II. (375 – 392), 15 solidů Theodosia I. (379 – 394 císařem na Východě, mezi lety 394 až 395 posledním panovníkem Římské říše). Dalších sedmnáct mincí představuje ražby východořímského císaře Arcadia (395 – 408) a 10 ražeb západořímského císaře Honoria (384 – 423). Jedna mince dosud nebyla pro špatný stav identifikována.

„Nález představuje jednu z největších sad římských zlatých mincí nalezených ve Španělsku a Evropě,“ uvedl profesor starověké historie na Universitě v Alicante, vedoucí týmu podvodních archeologů Jaime Molina. Dodal, že se jedná o výjimečný archeologický a historický nález, protože může nabídnout množství nových informací k pochopení konečné fáze pádu Západořímské říše.

Historici poukazují na možnost, že mince mohly být záměrně skryty před rabováním v bouřlivém období. Soubor by mohl dopomoci k ilustraci historického okamžiku extrémní nejistoty spojení s násilným příchodem barbarských kmenů do Hispanie a konečným pádem římské říše na Pyrenejském poloostrově po roce 409 n. l.

Mince jsou nyní konzervovány a studovány, posléze budou vystaveny v Archeologickém a etnografickém muzeu Soler Blasco v Xàbii. Čeká se také na zhotovení speciální pancéřované vitríny se zabezpečovacími senzory. Mezitím již bylo zajištěno financování dalšího archeologického průzkumu lokality, vyčleněno bylo téměř 17 800 Eur (asi 450 000 Kč).

Zátoka Portitxol v Xàbii je známa množstvím podmořských archeologických nálezů. V několika archeologických záchranných akcích pořádaných městskou radou, univerzitou v Alicante a valencijskou vládou byly od roku 2019 zachráněny kotvy, amfory, keramické střepy z různých období, množství kovového materiálu, artefakty související se starodávnou navigací, atd.

Video

Roman Němec

Zdroje: web.ua.es, ali2day.com, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru