Potvrzeno: V popelnici nalezené šperky jsou švédské královské klenoty

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Tři neocenitelné části švédských královských klenotů ukradené v minulém roce z katedrály Strängnäs byly nalezeny ve svrchní části odpadkového koše ve městě Åkersberga nedaleko Stockholmu. Odborníci v současné době potvrzují, že nález představuje všechny ukradené objekty; nyní posuzují jejich stav.

Ve městě s asi 28 tisíci obyvateli je v úterý v brzkých ranních hodinách objevil bezpečnostní strážník. Cennosti ležely na vrchu popelnice s nápisem „BOMB“. Zlatá koruna a jablko patřily Karlu IX. Švédskému, menší koruna jeho druhé manželce Kristině Holštýnsko-Gottorpské (1573 – 1625). Ačkoli oficiálně byl Karel IX. švédským králem až od roku 1604 a korunován byl teprve v roce 1607, technicky byl v čele země od roku 1599. Ze dvou manželství měl celkem 12 dětí, dospělosti se dožily čtyři. Karlovy klenoty byly pohřbeny spolu s ním v katedrále Strängnäs roku 1611, ale později byly z hrobu vyňaty a se žezly, jablky a korunou královny Kristiny vystaveny v uzamčené, alarmem opatřené vitríně.

31. července 2018 využili dva muži sníženého provozu katedrály v čase kolem oběda. Rozbili skleněnou vitrínku, sebrali klenoty a odjeli na dámských jízdních kolech na břeh jezera Malaren. Zde měli využít malého bílého nebo světle modrého člunu, který kotvil nedaleko katedrály a odjet přímo v něm nebo (podle některých svědků) za pomoci vodních lyží. Přestože byl spuštěn alarm a na místo se rychle seběhlo množství lidí, bylo již pozdě na jakýkoli zásah.

Svědci popsali jednoho ze zlodějů jako 180 cm vysokého štíhlého muže se světle béžovou bundou a tmavými kalhotami. Druhý byl poněkud menší svalnatější postavy s tmavým pláštěm a tmavými vlasy nebo pokrývkou hlavy. Dle výpovědí neměli typický severský vzhled. Ačkoli je někteří svědci spatřili při útěku a byla zalarmována policie, která při pátrání využila loď i vrtulník, nepodařilo se je na třetím největším sladkovodním jezeře ve Švédsku se stovkami malých ostrůvků vysledovat.

Policejní vyšetřování dále pokračuje. Nyní se zaměřilo na jistou zločineckou skupinu ze Stockholmu. Loni v září byl zatčen dvaadvacetiletý muž poté, co byla na místě činu a jednom z jízdních kol nalezena jeho krev. Muž, jehož identita nebyla odhalena, tvrdí, že je nevinný a že měl prostě neuvěřitelně smůlu, když ukradl kolo a motorový člun použité v loupeži. Pro nově zjištěné informace bylo soudní slyšení s ním dočasně přerušeno a obnoveno bude až 15. února. Mezitím se policie stále snaží dostat zbývající členy této skupiny před soud.

Klenoty představují neocenitelné švédské kulturní dědictví. Ačkoli samotné zlato, stříbro, perly a drahé kameny jsou technicky hodnocené zhruba na 7 milionů dolarů (cca 159,6 milionů korun), neexistuje žádná reálná suma, která by dovedla vyčíslit jejich hodnotu, přestože jsou pojištěné. Nikdo by je dokonce ani nekoupil, protože jsou snadno poznatelné a pro sběratelské účely nevyužitelné. Zřejmě z těchto důvodů skončily v koši.

Odborníci jsou rádi, že klenoty nebyly znehodnoceny např. roztavením a prodány jako surové zlato či diamanty. S trochou nadsázky se dá říci, že tomu, kdo je na vrchu koše zanechal, na jejich historické hodnotě nejspíš opravdu záleželo...

Roman Němec


Karel IX. Švédský


katedrála Strängnäs u jezera Malaren


klenoty Karla IX a jeho 2. ženy Kristiny


klenoty v alarmem chráněné vitríně při výstavě v roce 2004

Zdroje: thehistoryblog.com, dw.com, nbcnews.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neobjevili se u katedrály Strängnäs velký červený trenky? V tom má prsty Buď padouch z bondovky, nebo někdo ze Ztohoven :-D

GM4PRO- díky za článek, zajímavý, jen by mě zajímalo, jak by to asi dopadlo tady v Čechách ? :-D ;-)

Velký, vlastně obří červený trenky patří jenom na jeden jediný hrad.. Kdysi, když jsem ještě dělal pro Scansolar, jsem v jedné takové vesnici za Molmo, nechal ležet na lavičce u zastávky peněženku, zjistil jsem to až u oběda. Jirka Srb (Čecho - Šved, majitel firmy) mi říka, klid, večer tam bude ležet, jak jsi ji tam nechal.... a byla tam. S té zastavky, to jezdilo tak cca. každých 20 minut. V souvislosti s tím, mi pak vyprávěl, že když v rce 1956 přišel do Švedska, tak domy neměli zámky, měli jenom kliky. Vše se začalo měnit tak od poloviny 60 tek. Ne tedy kvuli Čechům, ty tam měli vždy velice dobré jméno, ale kvůli Polákům, kteří prostě kradli jako straky. Tak to jenom tak na okraj, co jsem tam zažil sám.

Bezďák u nás by v tom byl frajer :D

Když jim to štíply bylo to jako boží mlýny. Za to jak švédi vybrali nás :-)...... Ale popelnici si tyhle věci nezaslouží :,-(

Hezký článek. Hlavní je, že se objevily a nebyly znehodnoceny. ;-)

Elmara- jelikož jsem také pracoval v zahraničí, ale v Dánsku, tak mohu potvrdit, že na čecháčky byly i tam lidé v pohodě, ale na poláky ne. Prostě skutečně kradli. Ani tam se nezamykalo a ani já tam nezamykal dům, ani auto a ještě jsem nechával klíčky v zapalování. Nikdo si toho ve městech ani nevšiml. Prostě to nebylo jejich, tak se o to nezajímaly, ale přišla doba, kdy se začalo vyskytovat hodně poláků a už jsem i já zamykal. :-)

Zajímavé a jsem zvědav na konečné objasnění ;-) Díky za čtení 8-)

Tu zprávu jsem už někde četl, ale tento článek je vylepšený o detaily, díky také za pěkné obrázky. Podstatné je, že klenoty jsou na světě a darebové, které hryzalo svědomí, tímto způsobem "vrátili" klenoty na světlo boží. Asi si myslí, že je nenajdou. Klenoty jsou tak vzácné, že to od nich nikdo, bez toho, že by se zničily, nemohl koupit. Byla by to nedozírná škoda, mozek mi nebere, že je mohla taková věc vůbec napadnout. Národní poklad uloupit, na to museli mít opravdu hodně odvahy. Třeba chtěli dokázat, jak jsou "dobří"a vitrína i s alarmem je prostě prdlačku zabezpečená a že to prostě není žádná překážka pro profíky. A je vidět, že co je v muzeu, byť národním, nemá věčnost jistou. ;-) :,-( :-)

To Pawl: Dělal jsem v Malmö, ale je to už dvacet let.. neskutečný jak to letí. Kodaň byla fajn, tady především tam bylo levnější pivo :-)

Elmara- to věřím, že tam bylo levnější pivo. Já byl v Dánsku tak asi před 13 lety. To už je taky nějaký pátek. :-)

Švédi - ti toho u nás nakradli.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru