Povalený hraniční kámen z Doby bronzové

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Byl hraničním kamenem po 4.000 let, ale při couvání automobilu byl omylem stojící kámen povalen

Hraniční kámen byl v Dinas Mountain známým objektem podél cesty poblíž Newportu. Pravděpodobně nešťastnou náhodou byl kámen převrácen automobilem, který do něj najel.   Bedd Morris, tak se kámen jmenuje podle místní legendy o loupežníkovi, který žil nedaleko a okrádal pocestné, při pádu zničil oplocení.

V místě povaleného kamene nyní proběhne archeologický průzkum. Tak jak je v UK zvykem samozřejmě i za použití detektorů kovů.Přestože vážil přes 2 tuny, byl pro jistotu odvezen z důvodu obav o jeho krádež. Phil Bennett, manažer kulturního dědictví v Pobřežním Národním parku Pembrokeshire řekl, že kámen byl datován do Doby bronzové.  Kámen, který běžně stál mezi Cwn Gwaun a Newportem, byl pojmenován po legendárním banditovi. Zatímco je ven ze země, budou provedeny malé archeologické výkopy, které mají za cíl zjistit, jak dlouho zde kámen byl postaven.

'“Tajné umístění“

"Jedná se o 4,000 let starý kámen, který byl hraničním ukazatelem místní farnosti. Lidé z Newportu s ním vyrůstali, a také právě proto je pro ně důležitým mezníkem farnosti,“ řekl p. Bennett. "Chceme, aby byl zpět, jak jen to bude možné"
Nehoda se stala minulý víkend a kámen byl převezen do bezpečí.  "Vždy se trochu kýval. Nyní, díky nehodě může být lépe zabezpečen a my se postaráme o to, aby byl zasazen tak, aby ukazoval stejným směrem, jako tomu bylo doposud,“ dodal p. Bennett.

"Nyní jsme jej převezli na tajné místo, protože jsme cítili, že je zde reálná hrozba, že by mohl být odcizen.

Tacud

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vždycky jsem měl pocit že strach o to že by se mohl ztratit 2 tunový megalitický objekt může být vlastní pouze pro Čechy. Pokud už mají strach o krádež takového objektu i v UK, asi se opravdu v Evropě hodně mění doba :(

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru