Pozůstatky Mendelova skleníku v Brně

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Pozoruhodný objev se opět podařil brněnským archeologům. Odkryli kompletní základy Mendelova skleníku, ve kterém tento vědec prováděl experimenty s křížením rostlin. Skleník v polovině devatenáctého století zničila bouře.

Za tímto objevem stojí archeologové ze společnosti Archaia Brno. Když odstraňovali suť, každým dnem objevovali nové a nové konstrukční detaily, které v konečném výsledku skládají úchvatný pohled na vnitřní podobu skleníku v úrovni podlahy.

„Zmínit lze především systém topenišť a kanálů rozvádějících teplo, byť právě tato část byla v minulosti nejvíce přestavována a při bourání skleníku nejvíce poškozena,“ přiblížila archeoložka Lenka Sedláčková.

Zajímavé objevy nalezli archeologové také v okolí, kde se nacházel Mendelův skleník. Narazili na dvě pece pravděpodobně z osmnáctého století, dvě základová zdiva blíže neurčené funkce. „Přičemž u jedné z konstrukcí bychom snad mohli uvažovat o pozdně středověkém, popřípadě raně novověkém stáří. Druhé zdivo, především na základě jeho charakteru, lze s určitou mírou pravděpodobnosti zařadit do období po třicetileté válce,“ uvedla Sedláčková s tím, že většina nálezů je převážně novověkého stáří.

Samotný skleník nechal postavit opat zdejšího augustiniánského kláštera Cyril František Napp. Je známý tím, že patřil k Mendelovým podporovatelům. Byl to také moravský římskokatolický duchovní a poslanec Moravského zemského sněmu. Šestnáct let byl ústředním ředitelem gymnázií na Moravě a ve Slezsku. Měl blízko k přírodním vědám a zemědělství.

K výstavbě skleníku posloužilo několik plánů například z let 1854 či 1856. Podle zjištění archeologů nebyl nakonec objekt postaven podle projektové dokumentace. Odhalili velké množství úprav interiéru, obzvlášť jiné přestavby topenišť a topných kanálů. Podobu interiéru zachycuje fotografie z roku 1935, celkový vzhled skleníku před jeho zbořením dokumentují archivní fotografie z roku 1961.

Na příští rok se připravují velkolepé oslavy ku příležitosti 200. výročí od narození Mendela. S přípravami se už dávno začalo. Jejich součástí je také obnova skleníku v místech, kde od poloviny devatenáctého stoleté stál klášterní skleník.

Chystá se i festival, který proběhne v červenci příštího roku na Mendlově náměstí. Více informací na www.mendelje.cz. Na začátku listopadu pak byly do augustiniánské hrobky uloženy zpět ostatky Mendela.

Zdroje: www.archaiabrno.org, www.wikipedia.org, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezké!!! Doufám, že to zakonzervují, aby se taková památka zachovala. Bylo by škoda to zalít betonem a postavit na tom nějakou stavbu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru