Pradědečkovo c.k. válečné intermezzo.

Kategorie: První světová válka

Můj pradědeček Karel byl ročník 1884. Profesí byl krejčí stejně jako jeho tatík i děda. A jako krejčí si potrpěl na módu, byl prý velký elegán. Taky měl rád hezká děvčata. V roce čtrnáct si namluvil mojí prababičku Karolínu. Bylo jí v té době 19 let, byla o 11 let mladší než pradědeček a podle fotografií byla krásná.

Chodila s pradědečkem tři roky než se v září 1916 vzali. Měli spolu tři dcery, nejmladší z nich v roce 1923 narozenou mojí babičku Slávku. Jejich vztah byl zatěžkán zkouškou odloučení a odchodem pradědečka do první světové války. Narukoval v únoru 1915 v jednatřiceti letech jako ?železná moucha?, což byla prý trochu hanlivá přezdívka pro odvedence Landwehru /Zeměbrany/, do rakouského Solnohradu/Salzburku. Odtud se rekrutovaly secvičené oddíly dál na frontu. Pradědeček měl však jakési štěstí,protože už v červnu téhož roku byl propuštěn ze zdravotních důvodů do civilu.

Podle zachované korespondence musel v průběhu probíhající války ještě několikrát k přezkumné komisi, ale zpátky do uniformy a na frontu se už nevrátil. Hrdinou se tedy nestal, ale díky tomu jsem možná na světě já :-)

pradědeček Karel
pradědeček Karel
prababička Karolína
prababička Karolína
odjezd do války
odjezd do války
Solnohrad / Salzburg
Solnohrad / Salzburg
dopis z kasáren
dopis z kasáren
korespondenční lístek
korespondenční lístek
výcvik duben 1915
výcvik duben 1915

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

parádička

Super! Není důležité, že se nestal hrdinou, protože určitě vykonal během svého života více užitečného než na frontě. Jen mě trochu mrzí, že díky dnešní technologii našim dětem a vnoučatům už nepřenecháme žádné podobné věci, mám na mysli fotografie a ručně psané dopisy. Nedávno jsme dostali ručně psaný dopis od jednoho zákazníka kvůli dotazu na detektor. Bylo to psáno krasopisem a byla to fakt nádhera. Tacud

tacud:podle správného koloběhu každá civilzace spěje k záhubě.Tak že i my.Zustane po nás jen kámen a železobeton.

no krásné vyhlídky... taky spousta plastu :(

Pěkný článek! Škoda že hrdinové jsou jen legionáři. Jen ti, kteří zběhli a dezertovali. O vojácích co nezradili, se nikdo nezajímá...

Vikic:pravda ,smutná pravda.

To můj prapradědeček takové štěstí neměl. Četl jsem, že se dává dohromady archív s informacemi o padlých v této válce, Kdy a kde padli a kde jsou pochovaní. ( Zpracovává to vojenský historický ústa?)

Nalezl jsem také tento odznáček "FJI" .. Mohl by mi ho někdo prosím blíže specifikovat? :)

Brok9:čepicovej odznak jukni na švejka určitě ho na čepici má

Brok9:čepicovej odznak jukni na švejka určitě ho na čepici má

Po nás zůstane nejen plast, na polích ho není tolik jako hliníku, ten nikdo nesbíráte, jen kolečka, že? Nebo kusy měděných drátů :o) Článek pěkný, ze života. Je jasné že podrobností moc není, jen co si kdo zapamatoval a řekl dál

Dědeček byl švihák a elegát. Ty zato jako trhač v maskáčích lítáš po polích. :-D Po dědovi nejsi.
Krásná památka, pěkné čtení.

Vzhledem k tomu že se už léta pohybuji i mezi sběrateli papírových oborů tak vím že ve většině rodin se tahle kontinuita nedochovala a málokdo už dnes ví jak vypadal jeho pradědeček nebo co vlastně dělal.takže chránit.

Moc pěkně napsáno :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru