Přes 300 000 starověkých artefaktů nalezeno při stavbě metra

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Ražba tunelu metra v řecké Soluni odhalila mimořádně rozsáhlý soubor starověkých artefaktů, včetně zlatých věnců, šperků, olejových lamp, amfor nebo perfektně zachovalých soch bohyně Afrodity. Podle odborníků se jedná o nejrozsáhlejší archeologický projekt posledních let v Řecku.

Metro se začalo stavět v roce 2006, vyhotoveno mělo být do roku 2012. Průběh výstavby se díky archeologickým nálezům sice poněkud zpozdil, zato výsledkem je obrovská sbírka více než 300 000 artefaktů, nové poznatky o starověké předchůdkyně dnešní Soluni a životě i smrti jejích obyvatel.

Během hloubení metra byly objeveny vily, obchody, zbytky křesťanského kostela a také Decumanus Maximus, typická kamenná římská cesta, která v tomto případě vedla srdcem Thessaloniky, tedy starověkou Soluní. Právě tato část, skrze kterou dnes směřuje metro, byla kdysi nejvýznamnějším obchodním a komerčním centrem města.

Během prací bylo odhaleno více než 5 000 hrobů; některé velmi bohatě vybavené. Obsahovaly např. zlaté šperky, překrásné zlaté věnce / koruny, keramické i kovové nádoby, mince, a mnoho dalších artefaktů z každodenního života obyvatel města mezi řekami Vardar a Aliákmon. Nalezeny byly také amfory, mramorové sochy, olejové lampy či parfémové nádobky: „Výkopy jsou největším archeologickým projektem posledních let v Řecku,“ řekl pro The Telegraph Yannis Mylopoulos – hlavní šéf představenstva společnosti Attiko Metro. „Kvalita a množství nálezů je opravdu impozantní. Odhalují kontinuitu historie Soluně a také Makedonie,“ dodal.

„V centru města bylo nalezeno velké množství soch zobrazujících Afroditu, v okolí kostela Acheiropoietos (byzantský kostel z 5. stol.) se objevilo několik dalších,“ řekl na tiskové konferenci Dr. Polyxeni Adam-Veleni, vedoucí oddělení starožitností v Soluni. „Skutečnost, že zde byly nalezeny sochy Afrodity z konce 4. století, ukazuje, že Soluň sloužila jako mocná bašta starých náboženství až do pozdního starověku.“

I když se stavba metra zpozdí celkem o 8 let (spuštěno bude v příštím roce) a celkové náklady na záchranný archeologický výzkum se vyšplhaly na 130 milionů liber (asi 4 miliardy korun), již nyní se ukazuje, že šlo o správnou cestu.

Celý projekt začlenění archeologických památek do stavby metra byl pro archeology i stavitele velkou výzvou. Stanice Hagia Sophia, která dostala jméno podle místního kostela, bude mít svou vlastní stálou expozici archeologických nálezů. Taktéž část archeologického naleziště zůstane zakomponována jako nedílná součást podzemních chodeb nově vybudovaného metra, spolu s úsekem téměř 50 m dlouhé dlážděné cesty Decumanus Maximus, po které se mohou návštěvníci dokonce projít. Ostatní nálezy budou postupně vystavovány v různých muzeích Soluni.

Roman Němec

Figurky, šperky, keramické a bronzové vázy


Helénistické základy domů nalezeny u stanice Agia Sophia


Raně-byzantské amfory stanice Demokratia


Zlatá koruna z hrobu datovaného do konce 3. a poč. 4. století

Zdroje: telegraph.co.uk, greekcitytimes.com,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neskutecnej mazec :-) Ostatne na takovem miste se nic jineho ani ocekavat neda. Ma pritelkyne dela restauratorku, takze je dost ve spojeni s pamatkari atd. A asi pred dvema lety jsme sli spolu po Karlove namesti a oni tam zrovna neco kopali. Tak mi rika: "mno jooo, tady kde se kopne, dycky se neco najde". A me v ten moment dojelo, ze vlastne jo. Jen by me zajimalo kolik tech archeo veci zustalo nekde na skladce, kdyz metro staveli v Praze...

Vše moc pěkný. :-) :-)

Moc pěkný kousek historie!

pro NOL22 To je v nenávratnu.Pro všechny ztraceno.Máš pravdu a je to velká škoda :-( o:-)

Nádhera ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru