Přežilo obě světové války a těší se výborné kondici

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Zedníci v dánském Viborgu při rekonstrukci starého pivovaru našli 113 let staré a dosud neotevřené pivo ve skleněných lahvích s korkovými zátkami. Podle pivních expertů a místního muzea se jedná o velmi vzácný nález nejen regionálního významu.

V dřevěné bedýnce pod podlahou bylo nalezeno celkem sedm lahví, přičemž dvě měly poškozené korkové zátky a jejich obsah vyschnul. Ve zbývajících pěti lahvích se stále nachází zlatavý mok legendární dánské značky Odin. Samotné láhve jsou v perfektním stavu, barevné etikety bez jakýchkoli vad.

Nález představuje soubor nejoblíbenějších piv značky Odin: Prinsens Bryg, Odin Pilsner a Viborg Pilsner. Ačkoli v muzeu Viborgu mají vystaveno několik pivních lahví této značky, pivní experti panu Møllerovi potvrdili, že produkty Odin z roku 1906 jsou opravdu extrémně vzácné a plné láhve dosud nebyly nalezeny.

Stavebníci ihned po nálezu kontaktovali Dana Ersteda Møllera z místního muzea, který byl objevem velmi nadšen: „Je to skutečně jedinečný nález. Všechny zátky a etikety jsou na původním místě, vypadá to jako ukázková dobová pivní sada,“ sdělil médiím. Stejně nadšen byl i současný majitel právě rekonstruované budovy.

Odborníci jsou potěšeni o to víc, že znají také okolnosti uložení zlatavého pokladu: Mezi lahvemi byl nalezen dopis s poznámkou tehdejšího sládka, který počátkem 20. století pro pivovar zmíněná piva vařil. Svým nástupcům zanechal vzkaz o tom, že pivovar právě položil novou podlahu a „...protože nevíme, jak dlouho vydrží, tato slova a také vybrané láhve piva, které dnes prodáváme, umístíme pod podlahu, kterou zhotovil tesař Niels Nielsen“. Spolu se vzkazem bylo pod podlahou nalezeno i několik dalších dokumentů se vztahem k pivovaru. Ty jsou zatím zkoumány pracovníky muzea.

V Dánsku nejde o první případ takto starých nalezených pivních lahví. Před jedenácti lety byly objeveny ve sklepích pivovaru Carlsberg v Kodani láhve s pivem z roku 1883. Carlsbergu se tehdy podařilo „obnovit“ staré pivo za pomoci buněk původních kvasinek. Dan Ersted Møller nevidí žádný důvod, proč by pivovary nemohli učinit totéž pro nedávný nález z Viborgu: „Mohlo by být zábavné zjistit, jak toto pivo chutnalo v roce 1906. Odin je velkou částí historie našeho města a objev lahví je fascinujícím vhledem do minulosti, která by neměla být ignorována“.

Pokud se doopravdy někdo ujme „pivního vzkříšení“, bohužel to nebude Odin. Pivovar v roce 1988 po 156 letech provozu skončil. Do té doby byl nejstarším funkčním pivovarem v Dánsku. Nejen pivní odborníci tak musí doufat v pomoc některého ze současných pivovarů. A byla by velká škoda, pokud by se nad těmito více než stoletými lahvemi neozvalo typické: Skål!

Roman Němec


Pivovar Odin v roce 1892

Zdroje: dr.dk, cphpost.dk, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pecka , tu by se to buď vyžralo a nebo vyhodilo s tím že to stejně nebude k pití. A když by se to někam dostalo , tak by to skončilo někde ve vytrýně s tím že s tím už nejde nic dělat a když jo , tak by to stálo peníze a ty nejsou.

Konečně pořádný nález, já bych to po nálezu určitě ochutnal, než přijde nějaký ňouma a rozbije lahev. :-D :-D :-D

Samozřejmě že ve vitríně :-) teď to čtu :-)

Nejdřiv vychladit a až potom ochutnat ;-)

hmm pivečko mňam :-D

Z toho by mohl být dobrý moták, pokud je to stejně lihové, jako v současnosti. Fajn čtení. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru