Při hledání klíčů se pod cívkou detektoru našli vzácné mince

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Klasická situace. Člověk dělá něco na zahradě a z kapsy mu vypadnou klíče. A když hledá v trávě, nemůže je najít. Jakoby se propadly do země. Cliff Massey z Broningtonu (Velká Británie) naštěstí vlastní detektor kovu. A tak ho vzal a šel na zahradu bádat po ztraceném svazku klíčů svého kamaráda Edvarda. Samozřejmě, že se mu je podařilo najít. A nejen to. Objevil poklad ze čtrnáctého a patnáctého století. Konkrétně čtrnáct středověkých mincí. Příběh se odehrál v červenci 2012.
 
Nálezy detektorem kovů ve Velké BritániiNa stránkách Lovce pokladu jsme už o tomto příběhu psali, ale jen ve zkratce. V britských médiích se nyní objevil celý příběh. Mince analyzoval Koroner John Gittins. Zjistil, že obsahují minimálně devadesát procent stříbra. Spadají do období vlády Jindřicha VI., Edvarda III. a Jindřicha V.

„Když jsem mince našel, tak jsem byl doslova v šoku. Ta představa, že tam a já to nevěděl. Měl jsem pocit, že jsem objevil Ameriku,“ uvedl překvapený hledač. Edvard koupil pozemek před třemi lety. „Už jsem na pozemku svého kamaráda samozřejmě s detektorem kovu hledal a nic. Když jsem našel mince, byl to pro mě krásný pocit držet v ruce něco, jehož minulost sahá až do středověku,“ uvedl dále nadšený Massey.

Nálezy detektorem kovů ve Velké Británii

Zisk si rozdělí s kamarádem

Každá mince má podle odborníků hodnotu 700 až 800 liber. Podle zdejších zákonů se nálezce musí rozdělit se ziskem z prodeje artefaktů s majitelem pozemku. V tomto případě se majitel pozemku rozdělí se svým nejlepším kamarádem. S identifikací mincí pomáhal historik Beth Weingast. „Edvard si myslel, že na všech mincích je vyobrazený Jindřich VI. Tento panovník se totiž decentně usmívá. A to bylo pro Jindřicha VI. Typické,“ zavzpomínal historik. Jeho předchůdce Jindřich V. se naopak mračil a v obličeji byl chudší.
 
Že jsou pole ve Velké Británii bohaté na nálezy, je mezi hledači s detektory kovu velmi známé. Také Edvardův pozemek bude jistě dobrým loveckým revírem. V okolí už našli hledači s detektorem kovu prsteny, bože i přezky ze středověku. Nejvíce z období vlády Edvarda III., jehož mince našel Massey na poli v Broningtonu.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda, že tady u nás tak štědrá země není!

Outback: Ale je! Jen se o tom prd dovíš,páč ty lepší nálezy miznou potichu v nenávratnu... :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru