Příběh o rezavé železné hroudě

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Tak jsem si říkal, že chvíli asi potrvá, než budu mít námět, čím přispět na stránky Lovců pokladů. A ono se k tomu začalo pomalu schylovat. Tak jestli máte zájem, pokračujte ve čtení.

Na počátku byl můj nález licích kleští. Samozřejmě jsem se naučil po vyzdvižení artefaktu ještě místo „přejet“ znovu detektorem. Ve stejné díře se mi ozval malý železný váleček. Navíc asi dva metry od díry ležela na povrchu rezavá železná hrouda, o které jsem netušil, k čemu by mohla sloužit. Zda ji vyryl divočák, nebo můj předchůdce s detektorem (nebo oba) nevím. Okolí bylo docela rozryté, jak to divočáci umí. Dal jsem tu rezavou věc mezi artefakty LP a doufal, že se najde někdo ze zkušených bardů určovatelů a poradí mi, kterým směrem pro správnou identifikaci zapátrat. Kupodivu se s komentářem nikdo neozval. Nebylo se čemu divit, nikoho to asi nezaujalo.

Ani nevím, jak mě napadlo, že by ta rezavá hrouda s licími kleštěmi mohla blíže souviset. Oslovil jsem jednu pražskou prodejnu střeliva a přebíjecích zařízení na náboje, zda by se s tím daly v polních podmínkách náboje přebíjet. Odpověď kupodivu přišla s tím, že by se o přebíjecí zařízení jednat mohlo, ale že znají zařízení daleko propracovanější. Pak jsem na netu narazil na knihu, která se zabývá přebíjením nábojů pro kulové náboje na malé a velké ráže. Napadlo mě, že by její zkušený autor už mohl něco podobného, nebo totožného již vidět. Zjistit na něho kontakt se mi ale nepodařilo, jen to, že je z Plzně.

Napsal jsem proto další firmě, tentokrát z Plzně, zda se s ním náhodou neznají. A znali. Následovala krátká korespondence a odpověď, že by to jako přebíječka nábojů sloužit mohlo. Poděkoval jsem a odpověděl, že nic vyhazovat nebudu a pokusím se to odrezit a rozchodit. Ještě ten den v 19 hodin jsem v garáži spustil elektrolýzu. Asi dvakrát jsem to byl zkontrolovat a pak na to zapomněl. Asi ve 23 hodin jsem šel spát, a současně s ulehnutím jsem si vzpomněl, že mi to tam pořád běží. A tak jsem jen v pyžamu hned seběhl do garáže. Právě včas. Vypadalo to dobře. Napadlo mě, že by s tím již mohlo jít trochu zahýbat. Vyhrnul jsem si tedy rukávy od pyžama a pustil se do práce.

Chytla mě taková ta horečka nedočkavosti a touha objevitele zjistit, jak to vlastně fungovalo. Následovaly spreje: uvolňovací, odrezovací, mazací, apod. A ono se to hnulo! Po půl hodině jsem se nad míru spokojený vrátil přes koupelnu do ložnice s tím, že zbytek doladím až ráno. Krásně se mi usínalo.

Druhý den jsme se synem natočili na první dobrou krátké video, jak by to mohlo fungovat. Další korespondence s plzeňskou firmou mně moc potěšila, protože potvrdila moji teorii o funkci. I pánové z Prahy mi poskytli nové informace. Například, že každé přebíjecí zařízení musí umět odstranit starou a zalisovat novou zápalku. Dokonce se mi telefonicky ozval pan Leitner, autor té výše uvedené knihy a telefonicky jsme konzultovali správou činnost zařízení. Poučil mě, že u starých nábojnic se zápalka neodstraňovala z vnitřku nábojnice, ale z vnější strany.

Nejdříve jsem nechtěl to video do příspěvku přidávat, že se mi vysmějete, jak s tím manipuluju, že by se mi ještě před dolisováním vysypal z nábojnice všechen střelný prach. On by se totiž ten projektil měl správně namazat směsí vosku a loje, aby šel trochu rukou zasunout do nábojnice, pak se teprve vložil do přebíječky a následně došlo k úplnému dolisování.

Co se týká datace nálezu, předpokládám, že je z období po roce 1866. V následujících letech došlo k rychlému vývoji zbraní. Rád si přečtu připomínky odborníků, kteří jsou v této problematice zkušenější, a to jak v otázce funkce přebíječky, tak i její datace.

Tímto jsem dovršil krátké, ale zajímavé zkoumání rezavého artefaktu, který pravděpodobně nebyl na LP dosud zveřejněn. Tak až se vám příště pod cívku připlete něco podobného, možná už budete o něco moudřejší.

Na závěr bych chtěl poděkovat týmu firmy Dave, Western guns and ammunition se sídlem v Praze, Ing. Janu Královi z firmy Strobl.cz s.r.o. z Plzně a hlavně Petru Leitnerovi, autorovi knihy Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní.

Byl jsem rád, že mi poskytli zajímavé a nové informace, věnovali svůj čas pro odpověď, a že mě neposlali s mým dotazem…však víte kam.

Nálezový stav
Nálezový stav

Po elektrolýze
Po elektrolýze

lisování zápalky
Lisování zápalky

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je moc hezké, tvá vytrvalost byla po zásluze odměněna krásným výsledkem :-) Gratuluji. Poučil jsem se i pobavil, když jsem si představil, jak to v garáži v pyžamu rozhýbáváš a potom se celý umouněný od oleje vracíš do postele :-D :-D :-D . Manželka měla asi radost.
Jinak jsem se s přebíjecím zařízením taky setkal a dokonce jako malý kluk přebíjel, protože taťka byl nimrod a měl po dědovi celou starou soupravu pro přebíjení, plnění a ucpávání loveckých brokových nábojnic. To mě bavilo. Vyjmout zápalku, vložit tam ostrou, odměřit střelný prach, naplnit nábojnici, dát ucpávku, úplně navrch potom ještě takovou kulatou papírovou vložku, nebo jak bych to nazval, a celou nábojnici strojkem na konci zase strojkem uzavřít ohnutím lemu nábojnice. Když taťka v r. 1986 zemřel, tak já osel pár let na to vše prodal za pár stovek nějakému sběrateli. Dnes bych si za to nafackoval...no ale chybami se člověk učí, že.
Ještě jednou gratulace, asi se tu poučí dost lidí o něčem, s čím se ještě nesetkali ;-)

Skvělá práce, pěkný článek.. Doufám, že původní majitel byl trochu zručnější. Jinak by asi dlouho nevydržel ;-)

seš borec ,pochvala jak prase

Ta poslední fotka před videem se jmenuje "Takto tedy ne". Zápalky se u starých nábojnic z vnitřní strany nevytlačovaly.

Dobrá práce... A díky za článek... :-)

Dobra prace. Moc pekne jsi to sepsal.

;-)dobrá dedukce a pátrání,tenhle typ vidím prvně a i kdybych ho viděl tak mi nedocvakne co to vlastně vidím.A to mám těch přebíjecich porychtunků hodně(někde v klubu jemám) ;-)

Už před tímto článkem měl Petr (Jaccob) takový nápad, že bychom měli udělat letní soutěž o nejlepší renovaci. Nějak jsem to v tom postcoronavirovém shonu neměl moc čas řešit, ale tento článek ten nápad zase nakopnul. Vymyslíme pravidla (osobně bych chtěl aby ty předměty měli i nějaký příběh a dáme na web).

Parádní a poučné ;-)

Právě i o tomhle by měl detektoring být, ne jen o tahání mincí. Najít starou věc, znovu ji oživit, zjistit její účel ... Jsem na tebe, kamaráde, pyšný, pěkně jsem si početl a gratulace - k nálezu i k tomu správně svěřepému odhodlání ;-) ...

A vo tom to je ;-) použiji zde dost výstižné heslo..."Když hledat, neznamená jen najít" ...Dobrá práce 8-)

Elmara - skvělý nápad.

Mildes - bez videa by to nebylo ono. Zajímavá věcička.

Centurion - máme na půdě po dědovi (nar.1896) vše, co řádný myslivec po první světové válce ke svému koníčku potřeboval. Včetně krásný lancasterky a literatury od Dyka.
Takový věci se šušněj doma, protože chleba to nežere ;-)

:-Da takový půdy já mám rád ;-) :-)

No jo no. Ono se řekne renovace. Co to je renovace? Očištění a konzervace? Přál bych vám vidět mince které jsou v jednom souboru předmětů co mám na stole na určení a dataci. Restarováno odborníky. To by tady všem praskla žilka. A nebo je renovace taková činnost, která ze zlomků a šrotu dá předmětu takřka původní tvar a vzhled? Ono tady moc opravdu renovovaných věcí k vidění není. I kdýž proč se vlastně ptám. Účastnit se nemohu aby zas nepraskali žilky :-D :-D :-D

Parádní příspěvek.jak jsem ti říkal taky jsem tento způsob viděl poprvé.poucil jsem se zase něco a hezky pobavil.jen tak dál.

To wafen: jestli někomu praskne žilka, tomu se nedá zabranit. Tak to je asi vždy, je ale možné, že se díky tomu dost lidí něco naučí :)

Ahoj kolegové a přátelé, udělali jste mi svými komentáři obrovskou radost. Tak až se mi opět podaří něco zajímavého nalézt, tak se pokusím něco sesmolit. Ať se Vám všem a ve všech oblastech žití daří. Mildes

Elmaro dobrej nápad něco bych měl :-)

Tak do tej soutěže hlavně nepouštějte Heringa, tu jeho patinu a umělou rez bude těžký přebít :-D :-D nález a článek parádní ;-)

Super nález i příběh. Já bych to v terénu nepoznal. 👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru