Příběhy lidského štěstí – aneb: Když detektory kovů pomáhají

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Každému z nás se určitě povedl nějaký ten pěkný kousek, který rozbušil srdce i jinak ledově klidné povaze... Ovšem tu největší radost, ten nejkrásnější pocit a blaženost, to jsou emoce, které nám všem mohou přivodit pouze artefakty s osobními vzpomínkami a odkazem na vlastní minulost. Dnešní článek nebude o pokladech obrovských finančních hodnot, ale přináší dva obyčejné lidské příběhy plné emocí a radosti, jež vynahradí všechny poklady světa...

1. příběh: Muž, který detektorem kovů našel své vlastní vzpomínky

Pokud ztratíte drahocennou památku na nějakou významnou životní etapu, která ovlivnila celý váš následný život, může to mrzet celé roky. Když se před časem jistý Brit rozhodl pořídit detektor kovů, ani ve snu by jej nenapadlo, že najde svůj vlastní památeční prsten na promoci z roku 1973, se kterým se již dávno rozžehnal...

Hledání s detektorem kovů
Nalezený prsten udělal téměř po 40 letech nesmírnou radost...

Prsten ležel v půdě takřka čtyřicet let. Aniž by tušil kde, ztratil jej nedlouho poté, co vystudoval vysokou školu. Mrzelo jej to celý život, především vždy, když spolužáci jeho ročníku měli sraz a on jediný prsten neměl. Ale měl neuvěřitelné štěstí, když jej opět s pomocí detektoru čirou náhodou objevil. Ihned věděl, že takto silný moment musí natočit...

Se zapnutou kamerou (zřejmě telefonu) se přiblížil k již předtím vykopané jamce a nazdvihl travnatý drn, pod nímž v hlíně ležel prsten. Vzal je do ruky a třesoucím se hlasem promluvil: "Tohle je něco, co jsem ztratil před 39 lety a je to dosud ten nejlepší objev, jaký jsem kdy učinil. Je to můj třídní prsten z roku 1973," dodává s tím, že pracoval opravdu velmi tvrdě, aby jej získal. "Moje máma mi pomohla, pomáhala mi každý den, každý týden," přiznává dále přiškrceným hlasem. Z videa je dosti patrné, jak silné vzpomínky a zážitky pro něj znovuobjevený třídní prsten z roku 1973 představuje...

2. příběh: Po šedesáti letech znovu spatřil rodinné válečné medaile a vyznamenání

Lyallovi Wilkinsonovi bylo před šedesáti lety pouhých sedm roků, když poslouchal rozhlasové vyprávění příběhů z knihy Ostrov pokladů od R. L. Stevensona. Zřejmě pod dojmem pořadu a z touhy po dobrodružství tehdy potají sebral a do plechovky naskládal medaile a metály z 1. světové války, které patřily jeho pradědu Walteru Jamesi Wilkinsonovi. Plechovku zakopal u jednoho z eukalyptů na rodinné farmě.

Jeho pradědeček Walter James byl  roce 1916 dvaačtyřicetiletý farmář, který si záměrně ubral dva roky, aby mohl vstoupit do australské armády. S tou se posléze dostal až na západní frontu, kde v Belgii a Francii po dva roky působil a vysloužil si řadu válečných vyznamenání. Po skončení služby se vrátil do Austrálie, kde vlastnil farmu, na které rodina Wilkinsonových hospodařila 99 let. Walter zemřel, když Lyallovi byly 4 roky. Jeho osobní věci a cennosti včetně medailí byly uloženy do truhly a uschovány v pokoji pro hosty, kde je později Lyall našel.

Když je coby sedmiletý zakopával, neuvědomoval si pravou hodnotu artefaktů po pradědečkovi. Ovšem později, čím byl starší, tím více toužil předměty opět najít a uchovat i pro další generace. Tížilo jej svědomí. Několikrát se tedy pokoušel místo dohledat a předměty získat zpět. Nepodařilo se mu to. O svém malém tajemství nikdy nikomu neřekl. V mládí snad proto, aby nezarmoutil otce, později již nebyl nikdo, kdo by medaile a odznaky jeho dědečka postrádal. Kromě něj. Když však letos v dubnu Lyallovi lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva ve 4. stádiu a když k němu dorazila celá rodina na oslavu dne ANZAC (oslavy k uctění památky australských a novozélandských vojáků, kteří sloužili a padli v kterýchkoli válečných konfliktech), rozhodl se poprvé od svých sedmi let o pokladu z dětství promluvit.

"Táta nám řekl o plechovce, obsahující medaile první světové války, jež byly uděleny jeho pradědu Walteru Jamesi Wilkinsonovi, který narukoval do australské armády a se kterou operoval na západní frontě více než dva roky, " řekl Lyallův syn Simon Wilkinson. A pokračoval: "Byli jsme odhodláni ztracené medaile pro tátu opět najít".

V té době již bývalá rodinná farma Wilkinsonovým nepatřila. Současní vlastníci Perin a Tony Warhamovi však neměli námitek a tak Simon spolu s jeho manželkou Rebeccou a rodinným přítelem – detektoristou Keithem Rightonem zamířili do Cranbrooku v západní Austrálii. S velmi zevrubným plánkem a popisem, že plechovka bude nejspíše někde v půli 800 metrů dlouhé příjezdové cesty k farmě po pravé straně, vydali se hledat zmíněný eukalyptus, pod nímž plechovka měla ležet.

Po dvou hodinách, které při hledání s detektorem kovů kolem již dospělého stromu strávili sběrem kousků drátů, kulek a vršků lahví, byla plechovka s pokladem za velikého nadšení celé rodiny v hloubce asi 45 cm skutečně objevena!

Z velké části zkorodovaná plechovka obsahovala sedm medailí a dalších memorabilií na Velkou válku. Artefakty přitom byly v relativně slušném stavu. Radost všech neměla konce... Lyallovi zatím nic neřekli. Posadili jej za stůl se zavřenýma očima. Nalezené medaile vysázeli na stůl přímo před něj. Když Lyall oči konečně otevřel, nemohl téměř dojetím ani promluvit...

"Když je přede mnou kladl Simon na stůl, měl jsem strach, že budou porušené, popraskané. Bylo toho na mě opravdu moc. Ale nakonec to bylo skvělé," vydechl s úlevou Lyall.

Medaile byly odborně vyčištěny, konzervovány a vystaveny v rodinné vitríně. A tak i po šedesáti letech v zemi, po něž tížili Lyallovo svědomí a takřka sto letech od doby, kdy vyznamenání Walter James obdržel, mohou se z nich těšit a vzpomínat na statečného předka i další generace Wilkinsonových...  

Hledání s detektorem kovů
Simon Wilkinson (vlevo) a Keith Righton při nálezu rodinné památky na pozemku farmy v Cranbrooku

Hledání s detektory kovů
Nevyléčitelně nemocný Lyall si užívá setkání s historií – vyznamenání jeho pradědečka po šedesáti letech opět v rodině

Hledání s detektory kovů
Část již zrestaurovaných medailí a vyznamenání

Zdroje: huffingtonpost.co.uk, au.news.yahoo.com, farmweekly.com.au, abc.net.au

Zdraví GM4PRO – Roman

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný, udělat druhému člověku radost by mělo být to nej. :-) Až příště nejdete někdo zeleninu popřemýšlejte o tom, jestli by nebylo lepší jí někam dát a udělat tak někomu druhému radost než si jí nechat na poličce ;-).

Koukámna to video a je úžasný.já se teď zamiloval denně koukám na dobové vykopávky na kanálu History

Super článek. :-D Já teď hledám něco podobného, máma ztratila před 20-ti lety zlatý přívěsek po prababičce. Bylo to při soutěži na louce, takže by tam stále měl být. ;-)

opět super článek Romane a k věci . Já sem tak úplnou náhodou našel mámin prsten, když sem zkoušel první detík u našich na dvorku .Měla obrovskou radost ,protože ho měla zase od svojí maminky .
Tátovi sem tam našel aspoň , starej olověnej boxer ,kterej tam jako kluk ztrratil :-D
Kime taky na to koukám,ale je tam víc takových pořadů . Hodně zajímavej je ,,středověcí mrtví" ;-)

A já nikomu nic nikdy nenašel,ale zato jsem se našel v hledání :-D

Mám podobný příběh, ale zatím nemá ten pravý konec.
Před 35 lety, můj otec rozryl kolem našeho domu zahradu, aby zasel nový trávník.
Mne, jako osmiletého napadla spásná věc. Po vzoru Foglara a spol jsem zakopal do takto rozryté zahrady sklenici od přesnídávky. Do sklenice jsem ukryl staré mince, staré známky a na papír, který jsem povoskoval jsem napsal své tajné recepty na výrobu různých tajných udělátek. ( bouchací klíč,dýmovnice,ohňostroje atd.) Kromě jiného jsem na papír napsal datum, své jméno atd.
Po zakopaní jsem si druhý den uvědomil, že jak můj poklad najde otec, tak mne asi zabije.
Šel jsem zas na zahradu, ale ta už byla zarovnána a mi se to na několik málo kopů nepodařilo najít.
Zhruba před sedmi lety jsem si koupil detektor. Šel jsem na zahradu od našich, kde byl takříkajíc anglický trávník, který můj otec pravidelně šlechtí. Přemluvil jsem svou mamku, že provedu pár kopů.Ujistil jsem ji, že v místě kdy budu kopat odborně vyřežu trsy a dám je zpět.
Diskriminace detektrou MD ..., a dosah jsem asi přecenil. Po těch letech ani poloha nebyla zcela jistá.
Další ztížení bylo že jsem jako kluk každodeně střílel z praku, a nejlepší střelivo byly matice
M8- M12. Těch měl můj otec dostatek. Co Vám budu povídat. Za chvíli bylo na zahradě asi 20 odborných výřezů. našel jsem kde co, ale můj poklad nikde. Trávník byl zcela neporušen. Bohužel asi jenom 14 dní. Po té době jsem přišel zase k našim na návštěvu, a viděl uschlou trávu na mnoha místech. To byl mazec. A ( zatím konec mého hledání), Nyní už jsem vybaven lepší technikou a mám i víc zkušeností, ale z detektorem mne můj otec na zahradě nechce vidět.
Ale není všem dnům konec. :-)

Takhle sem byl už dvakrát hledat u známých přes kopec.Chlápek si jako kluk zakopal dědovu krabičku s nějakýma cennýma mincema a když dostal od dědu po čuni ,tak už ji nenašel. Bohužel po asi čtyryceti letech už neví ani přibližně , kde to bylo, takže sem mu už ze dvora vytahal pěknou sbírku bordela ,i pár pěkných blbostí (odznáčky a běžný mince) ,ale ty hledaný za boha ne. Zahrada jak po stádu krtků a nikde nic .Ale jednou to vyjde, až vyzobu všechen bordel :-D

Pavel 11: Presne ty odlisne vybarveny drny vidim. Mam uplne stejnou zkusenost, ono se to projevi az po par tydnech :) Predevsem, kdyz je sucho... Takhle clovece jedine na nocni hledacku potajmo a drny prubezne posleze nenapadne zalevat. Tam pak ovsem hrozi opacnej extrem, kdy stale zalevane drny vytvori od okolni travy sytejsi odstin zelene... :) takze ciste teoreticky bys musel zalevat celou zahradu...

Joeblack: Vyjde. Natáhni provazy a pořádně to vyluxuj, ono to vyjde. :-)

Když já sem byl na ty špagáty moc línej o:-) :-D

No, ale je to zakopané cca 50 cm. Bude slabý signálek, a určitě do železa. :-)

V 50 cm sklenicka s mincema? To musi jit do barvy - co mas za stroj?

terra x-305 a cívku Nel Storm pro Minelab X-Terra 18,75 kHz 36x33 cm :-)

Tak to musi jit do barvy. S terkou 305 a koncenzrickou sondou jsem nasel kdysi sesticentimetrovou medaili v 45 cm

...ja tiež stále dúfam a verím, že raz nájdem svoj stratený zlatý prsteň... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru