Prostřelená známka vojáka z první světové války - část druhá

Kategorie: První světová válka

Dohledání vojáků a bratrů z článku prostřelená známka z WW1. Když syn poslal svému kamarádovi, který se zajímá o  vše z WW1, odkaz na Lovce kde je článek o této známce, tak ten nelenil a zapátral v archivech RU armády, kde jsou záznamy o vojácích, kteří padli, byli zajati nebo zraněni a velice se mu zadařilo. V zápise, který je datován 30.3.1917 ( není známo jak často se záznamy psaly, ale určitě to bylo zpětně)  nalezl  jméno Havelka Josef.  Jsou tam trochu nepřesně opsané údaje. Místo pluku 81/4 je zapsán pluk 31/4 a místo Mor. Kromau je opis Kruman, ale to se stávalo. Jinak vše ostatní sedí:  nar . 1892, Jamolitz  a verw. což  značí verwendung (zranění). Tak, jak bylo již dříve napsáno, bojoval pluk 81/4 na Haličské frontě ještě na jaře 1917 . Na stránce jsou i vojáci, kteří byli označeni  "tot", což je mrtev a to od roku 1914 -1917.      

V článku bylo psáno i o bratru  Josefa  Antonínovi, který padl do Ruského zajetí. Je to ten druhý odkaz, kde je záznam ze dne 14.4.1916.  Antonín Havelka  sloužil u pluku 24/8  Mahr. Mor. Kromau, nar. r. 1879 v Jamolitz se záznamem  Kriegsgef Rusland (zajetí v Rusku).             

Synovo kamarádovi se zadařilo v pátrání postoupit ještě dál. Ve vojenských archivech nalezl vojáka Antonína Havelku,   který bojoval na ruské frontě, ale podle těchto záznamů se bratři spolu v akci nesetkali. 24. pluk, kde sloužil Antonín, byl určen na Ruskou  frontu a pluk 81/4 byl určen pro válku  proti Srbsku a na Ruskou frontu byl převelen až v roce 1916.

A teď malé vysvětlení. Válka začala 28.7.1914, kdy Rakousko vypovědělo válku Srbsku, 30.7. Rusko vyhlásilo mobilizaci , 31.7. vyhlásilo mobilizaci Rakousko.  Josef putoval na Srbskou, Antonín  na Ruskou frontu, kde byl 28.9.1914 zajat v místě LISKO, kde pobýval v zajetí až do konce války. Po skončení války 11.11.1918 se naverboval do Čsl. legií, což bylo 31.12.1918 v Novokalininsku a to do útvaru pro Čsl. tábor pro Slov. vojíny, kde byl zařazen do 12. střeleckého pluku. V legiích skončil 14.9.1920 jako svobodník  a vrátil se po strastiplné cestě lodí do vlasti. Josef Havelka v té době bojoval na frontě proti Srbům, později Albáncům a Italům. Na Ruskou frontu se dostal až když jeho bratr byl již dávno v zajetí v roce 1916. Zde byl zraněn a také zde zemřel. Foto listu Vstup do legií.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moje kafe. Jen tak dal, tohle je presne vono :-)

Super ;-) Tohle taky můžu ..

Dobrý!

Je hezké když se nález takle dotáhne do konce a pak i vypublikuje. A je opravdu škoda, že je to tak řídký jev ;-)

parádička.gratuluji krásný přiběh známečky

nádhera = ten příběh se čte jedním dechem.
super a za mě - DĚKOVAČKA :-)

Vážení kolegové moc děkuji za komentáře ale velkou zásluhu na tom má kamarád mého syna který vše z archivu dohledal i ten vstup do legií .Ještě doplním dnes v Oslavanech na zámku začíná výstava o I. válce ,také tam bude to co bylo na Lovcích jak 1.tak 2. článek publikován .

supr přístup

Pěkný nález, skvělý článek, velmi příkladný přístup. Neuvěřitelné, co se dá vše zjistit takřka, po sto letech. Velké poděkování vám všem, kteří jste to dokázali vypátrat a dotáhnout až do konce. ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru