Prsten z trosek letadla

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Britský farmář a nadšenec do hledání s detektory kovu Andy Cox před deseti lety objevil prsten poblíž letiště Ridgewell, které fungovalo za druhé světové války.  Šperk se nacházel v místech, kde havaroval bombardér B-17 a patřil vojákovi, který při nehodě zahynul. Hledači se podařilo najít jeho syna a prsten předat.

Konkrétně jde o třídní prsten ze střední školy v americkém Birdsboro z roku 1941. Hledač se rozhodl, že vypátrá rodinu vojáka, kterému šperk patřil. Napsal proto vzkaz na sociální sítě a ozval se mu policista Todd Peterson z Pensylvánie. „Povyprávěl jsem mu, jak jsem našel prsten. A zároveň, že bych moc chtěl šperk předat rodině padlého vojáka, a proto potřebuji sehnat záznamy ze školy k roku 1941,“ rozpovídal se Cox.

Policista pomohl a seznam ze školy skutečně sehnal.  Cox pak mezi jmény našel jistého Kennetha L. Spatze, který sloužil v armádě během druhé světové války. Byl členem letecké posádky při 381. bombardovací jednotce, která operovala v Anglii od června 1943 do dubna 1945. Zemřel 13. července 1944, když se letoun B-17 zřítil. V posádce měl pozici střelce.    

Sloužili při stanici RAF Ridgewell. S letounem havarovali poté, co jim selhaly dva motory. Celkem měl  Boeing B-17 Flying Fortress čtyři. Společně s Kennethem L. Spatzem zemřel i zbytek osmičlenné posádky. Policista Peterson vypátral v Pensylvánii syna padlého vojáka a zeptal se ho, jestli je ochotný setkat se s hledačem z Anglie. Poslal mu také fotky prstenu. „A řekl, že šperk patřil jeho otci a tudíž by ho měl dostat. Patří přece do rodiny,“ je přesvědčený Peterson.

Na začátku záři syn Kennetha L. Spatze přicestoval do Evropy i s manželkou. Navštívili různá místa spjatá s druhou světovou válkou. Když přebíral prsten po otci, neubránil se slzám. Nikdy neměl možnost se s ním potkat, protože zahynul, když byl Ken Spatz malé dítě.

Hledač Andy Cox pro něho uspořádal výjimečný den. Nejprve manžele Spatzovi vyzvedl na vlakovém nádraží Ridgewell. Poté se šli podívat na zrekonstruovaný model kokpitu B-17 a do muzea. Jejich poslední zastávkou bylo místo havárie, kde spadl letoun s Kennethem L. Spatzem. Dnes je tam farmářské pole.  A tam hledač  Spatzovi mladšímu předal prsten, který patřil jeho otci. 

Pole nyní patří kamarádovi Andyho Coxe. „Kromě prstenu jsme tam v minulosti našli i kusy plechu z letounu B-17,“ poznamenal hledač.  Z výletu byl Spatz mladší nadšený. „Když jsem stál na poli, kde se zřítil letoun s mým otcem na palubě, měl jsem pocit, jako by znovu přilétal k nám a otec se na mě díval. Domů se budu vracet s opravdu silným zážitkem,“ svěřil se syn padlého vojáka.

Zdroj: www.stripes.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

luxus

Hodně silný.

Parádní příběh!

Moc pěkný...... ;-)

Jen škoda že prsten o kterém to vlastně celé je není ani na jedné fotce pořádně vidět... Ale nechci kritizovat.. Je fajn kdys sem dá někdo jednou za čas něco k precteni🙂

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru