Průzkum Merovejské keramické dílny přinesl dosud neznámé informace a nálezy

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Archeologové objevili stovky kilogramů skvěle zachovalé keramiky z doby mezi 6. a 7. stoletím n .l. K nálezu došlo ve vesnici Sevrey na východě Francie. Mezi nádobami ve skvělém stavu jsou i varianty a typy dosud nikde nezaznamenané; zjištěné informace zásadně rozšiřují poznání hrnčířské výroby raně středověkého období.

Tým společnosti Inrap provedl letos na podzim na žádost státu preventivní archeologický výzkum soukromého projektu před plánovanou výstavbou. O dílně Sevrey se psalo již ve středověkých textech. Hrnčířská produkce zde trvala nepřetržitě od 5. do 19. století. V regionu byla jedinou dílnou, která vyráběla oranžovo-hnědou keramiku. Příklady jejích výrobků byly hlášeny ze všech koutů Evropy.

Plánovaný výkop umožnil archeologům prozkoumat celý proces výroby keramiky z období dynastie Merovejců. Podél silnice objevili těžební jámy, které byly později použity pro ukládání odpadu. Odhalili také jímku, pravoúhlou jámu sloužící k zadržení vody, která je důležitým dokladem o způsobu hospodaření s vodou při výrobě keramiky. Našlo se také velké množství železné strusky z přidružené kovárny a zbytky poražených zvířat.

V repertoáru keramických nálezů z velké části dominují klasické formy servisních sad typu „bistre“, zejména hrnce, džbány, karinované mísy a hmoždíře, dále kelímky, lampy, láhve nebo zátky. Výjimečné kousky představují zejména džbán s dvojitým uchem nebo miniaturní vázičky. Objev hojného množství terakotových střešních a hřebenových tašek i cihel naznačuje, že dílny mohly mít v 6. a 7. století celé výrobní linky, jaké archeologové dříve neznali.

Dále byly nalezeny různé jámy a otvory po sloupech plné vyřazených částí pecí z pozdního středověku, což je pro archeology taktéž významný informační materiál k tomuto málo prozkoumanému období dílny v Sevrey. Navzdory poměrně omezené zkoumané oblasti vysoká koncentrace artefaktů a množství materiálu nabízejí velký soubor údajů, který poskytuje nové možnosti porozumět celkovému kontextu středověké vesnice Sevrey a jejímu hrnčířství.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, inrap.fr

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru