První položky z největšího potopeného pokladu moderní historie jdou do aukce

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Archeologové oznámili, že vyzvednutý náklad z lodi SS Central America představuje jeden z nejlukrativnějších nálezů za posledních 150 let. Některé z nově odhalených více než 3 000 zlatých mincí, stříbrných mincí a zlatého prachu z kalifornské zlaté horečky budou nabídnuty v aukci.

O lodi SS Central America jsem zde psal již před pěti lety. Tehdy celý svět sledoval kauzu Tomma Gregoryho Thompsona, který loď jako první v roce 1988 s podomácku sestaveným podmořským robotem objevil. Thompson však nesplatil peníze investorů a po letech na útěku byl nakonec zatčen a souzen. Celou historii od potopení parníku v roce 1857 až po zmíněnou kauzu si můžete přečíst zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/nejhledanejsi-hledac-pokladu-tommy-g-thompson-zatcen-tuny-zlata-z-19-stoleti-stale-cekaji-na-vyzvedn-6529?_fid=j364

Mezitím nastaly jisté změny. V rychlosti jen připomenu sled událostí:
11. 9. 1857 – Loď SS Central America ztroskotala u pobřeží Karoliny. Zemřelo 425 pasažérů a členů posádky, potopilo se (nejen) zlato v tehdejší hodnotě 8 000 000 dolarů (dnes asi 550 milionů dolarů – cca 12 281 857 500 korun). Důsledky otřásly tehdejší ekonomikou, přišla první moderní celosvětová hospodářská krize.
11.9. 1988 robotické dálkově ovládané vozítko vyzvedlo menší (s ohledem na celkový náklad) část zlata z potopené lodi – odhadem asi v hodnotě 100 – 150 milionů tehdejších dolarů. Největší zlatý ingot o hmotnosti 36 kilogramů byl vydražen v aukci za 8 milionů dolarů a stal se nejcennějším ingotem té doby.
V roce 1996 došlo k soudnímu rozhodnutí, kdy na jedné straně stálo 19 pojišťoven, nárokujících si objevený poklad, protože v 19. století hradily plně tehdejší ztrátu. Soud jim vyhověl jen částečně, Thompsonovi mělo zůstat 92 % zlata.
V letech 2005 a 2006 byl Thompson žalován investory a později také některými členy původní posádky z roku 1988, kterým Thompson dlužil peníze.
V roce 2012 Thompson „zmizel“, schovával se před úřady, vydrželo mu to 3 roky.
V březnu 2014 získala společnost Odyssey Marine Exploration povolení k provedení archeologického záchranného výzkumu zbývajících částí pokladu a lodi. Jednalo se o velmi zajímavou šanci; původní výprava ze dna vyzvedla „pouze 5 procent“ nákladu.
V roce 2015 byl Thompson zatčen.
2018 – Thompson slibuje odškodnění prodejem asi 500 mincí z pokladu, ale později prohlásil, že k nim nyní nemá přístup – nepamatuje si, kde by měly být uloženy. Později toho roku porota přisoudila investorům 19,4 milionů dolarů náhrad. Archeolog Bob Evans oznamuje, že poklad z lidi je opravdu velkolepý a dosud nevídaný.
13. září 2020 Proběhne první veřejná aukce nově restaurovaných položek z lodě SS Central America. Půjde pravděpodobně o milionové částky za jednotlivé mince.

V rámci USA se jedná o největší ztracený poklad v historii. Archeolog Bob Evans, který v roce 2014 získal povolení k vyzvednutí a záchraně zbývajícího pokladu a trosek lodi, v roce 2015 celkem objevil 3 100 zlatých mincí, 45 zlatých prutů a více než 36 kilogramů zlatého prachu. Byl vedoucím archeologem již v roce 1988 jakožto člen týmu, který vrak nalezl. V roce 2018 byl přesvědčen, že před nimi leží unikátní historické dědictví a poklad nesmírné hodnoty:
 
„Tohle je něco, o čem budou lidé i po stovkách let stále mluvit, číst, dívat se zpět a ty předměty sbírat. Teď se díváme pod špínu a rez, čistíme tyto předměty a tyto látky a vidíme poklad tak, jak vypadal v roce 1857. Rozmanitost a kvalita vyzvednutých mincí je prostě úžasná. Samozřejmě existují velkolepé 20 dolarové mince Double Eagle“, jaké jsme našli v 80. a 90. letech, ale díky velkému množství dalších typů se ty současné velmi liší od předchozích nálezů. Mince pocházejí z let 1823 až 1857 a představují úžasnou rozmanitost značení a mincoven; prakticky časovou kapsli všech mincí, které byly v roce 1857 používány.“

Zástupce California Gold Marketing Group pan Dwight Manley se nechal slyšet, že prakticky každá jednotlivá mince s touto historií a v této kvalitě může být prodána za 1 milion dolarů. „Neexistují žádné další lodě, které se potopily a které by byly takto prozkoumány, takže je to opravdu situace, která nastane jen jednou za život.“

Všechny mince z pokladu s certifikací PCGS, které jdou do aukce, budou umístěny ve speciálních pouzdrech s pěti uncemi (asi 142 gramů) zlatého prachu získaného během poslední záchranné mise v roce 2014. „Tento zlatý prach byl původně vyrýžován v době kalifornské zlaté horečky a nedotčen ležel v balíčcích po více než 160 let," řekl Manley. „Když byl z lodi SS Central America vyzvednut, byl stále zapečetěn v původních brašnách horníků – v pytlících vyrobených z jelenice, jiné kůže nebo plátna.“

Stříbrné mince společně se zlatým prachem získané v roce 2014 z vraku SS Central America budou poprvé nabídnuty ve veřejné aukci pořádné společností Ira & Larry Goldberg Auctioneers. Dražba proběhne 13. a 14. září a bude k vidění také online.            

Roman Němec
Zdroje: coinworld.com, express.co.uk, marineinsight.com


141 gramů zlata s ručně podepsaným certifikátem ke každé z dražených stříbrných mincí z lodi SSCA


1856-S-Lberty-Seated-dime-PCGS


vzácný zlatý šperk z lodi SSCA

 


jedna z hromádek zlatých mincí u ztroskotané lodi


zlaté pruty různých hmotností a rozměrů


zlatý prach z koženém balíčku z lodi SSCA

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fantazie! Velmi zajímavé čtení, díky! ;-)

Dekuji :-) Sen mnoha lidí. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru