Prvorepublikové kasičky, pokladničky, střádanky a klíčky k nim, část 2.- kasičky Tresoria

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Katalogy a návody k použití

Střádanky byly ve 20tých letech velice oblíbené a staly se tak běžnou součástí všech domácností, takže jich bylo poměrně hodně a stále se jich velké množství dochovalo. Bohužel, jak už jsem psal v minulém díle, tak ve valné většině bez klíčků a často i s poničeným zámkem. A protože si myslím, že spousta z vás nějakou doma také má, zde najdete detailní popis jednotlivých typů z mé sbírky a detailní fotky mechanismů a klíčků, které vám mohou pomoci vaší kasičku opravit a udělat k ní padnoucí klíček.

Klíček většinou dělám z jakéhokoli železa co najdu v dílně, není potřeba žádných speciálních vlastností, není to nějak extra namáhaný díl. Potřeba je pouze trocha manuální zručnosti a sada jehlových pilníků a dostatek času, ale vzhledem k aktuálnímu počasí je to dobrá zábava na dlouhé zimní večery.

V naprosté většině nevím, jak vypadal původní klíček, takže se ani nijak nezkouším kopírovat původní design, ale jde mi hlavě o funkčnost. Na klíčku se ještě vyplatí nechat trochu místa na vyražení čísla kasičky, aby bylo jasné ke které kasičce klíček patří. Ostatně z tohoto důvodu na kasičku vyrazila číslo sama finanční instituce.

O firmě Tresoria

Tresoria byl věhlasný podnik sídlící v Pražských Jinonicích. Jeho historie se začala psát už v roce 1879, bohužel v roce 1948 byla firma znárodněna a to byl v podstatě také její konec. Firma se hlavně specializovala na výrobu žáruvzdorných trezorů a ostatních bezpečnostních schránek a její trezorové dveře jsou dodnes např. v sídle ČNB v Praze. Z produkce této firmy pochází také následující pokladničky.

Pokladnička městské spořitelny na Královských Vinohradech

Dle mého názoru jeden z prvních typů. Na spodní straně není žádné číslo patentu, zámek je v porovnání s pozdějšími typy celkem sofistikovaný. Kasička má výrazné logo peněžního ústavu. Vzadu jsou umístěny výřezy tak, aby bylo vidět kolik je v kasičce naspořeno a z druhé strany je slogan který má podporovat střadatele v šetření.

Zámek obsahuje 4 stavítka, která byla číslovaná 1-4, takže každý zámek mohl mít jinou konfiguraci, každopádně stavítka lze libovolně přeskládat, takže i pokud okopírujete tento můj konkrétní klíč, stavítka by měla přeskládat tak aby to vyšlo. Tak jako tak bude nutné odvrtat 3 nýty zámku, přestavět stavítka a nebo zvolit vlastní kombinaci a podle toho vyrobit klíček.

Pokladnička - OBČANSKO-DRUŽSTEVNÍ ZÁLOŽNA SVÉPOMOC V PRAZE - NUSLÍCH

Jeden z nejrozšířenějších typů pokladniček. Zde už asi finančním institucím došlo, že pokud se střadatel bude chtít ke svým penězům dostat, tak si vždy poradí násilím a sofistikovanější zámek bude znamenat akorát větší poškození kasičky. Taky už tu dle mého názoru vidím pokus o zjednodušení a zlevnění celé konstrukce, což se s vzrůstající oblibou střádanek dalo čekat. Bylo prostě potřeba vyrábět levněji a rychleji.

Nejpodstatnější vlastností je už ale tzv. univerzální klíč, což v podstatě znamená, že záložně stačil pouze jeden klíč, který odemknul všechny kasičky tohoto typu. Pro vás to znamená, že pokud klíček 100% správně okopírujete bude do vaší kasičky pasovat a dokonce pro tento typ zámku mám jako k jediné kasičce původní klíček.

Zatím eviduji dvě verze těchto kasiček se shodnými zámky. Poznáte to podle patentových čísel vyražených na otevíracích dvířkách kasičky. Konkrétně se jedná o patenty č.4220-25 a č.21319. Jednotlivé typy jsou téměř shodné, liší se pouze provedením otvorů na mince a bankovky.

Pozn: Ještě existují 6ti hranné kasičky nesoucí název Tresoreta. Bohužel si mě ještě žádná nenašla, tak nemohu podat bližší informace. Třeba jí někdo z vás má pokud možno i s klíčem a nafoukneme tuto minisérii ještě o jeden díl.

Dále ještě také existovaly kasičky ve tvaru knížek, většinou se sv. Václavem, Masarykem nebo Aloisem Rašínem na obalu, ale ty také nemám. A to je z dnešního dílu vše. V dalším díle se podíváme na kasičky od jiných výrobců.

Pod článkem naleznete oskenované klíče s mírou, stačí tedy přílohu vytisknout, zkontrolovat jestli míra souhlasí, popř. zvětšit/zmenšit podle potřeby a nalepit na kus plechu a podle nákresu vypilovat.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Výtečně Petře.
Na ponku máš vždy, korektně řečeno neuklizeno ale v tomto článku je krásný pořádek.

Velmi pěkně zpracováno, moc dobře se to čte a krásné fotografie. Precizní práce👍

Namor... To víš bordel je pouze na stole , v hlavě je uklizeno :D
Ale obecně bordel mě provází celej život začalo to už na táborech v 12 letech , kdy nálepsa z prasátkem
zdobila vždy můj stan:D Když jsem i po urgencích odmítal dát věci do pořádku tak jsem je mě párkrát venku....+ Těch kliků za sprostá slova bylo taky stovky :D

Nálepka prasátko jo? :-D :-D

supr, zajímavý, čtivý
- Jaccob, by ses tehdy v podsvětí -s tím Tvým zámečnictvím- jistě dobře upíchl ;-) :-)

Lukegoos, toto není žádná věda ....práce tak pro první ročník , ale jednou jsem ztratil klíč od auta a nebejt tam imobilizer tak si novej normálně odleju podle náhradního..

Jaccob, nač ta skromnost, neshazuj své šikovné ruce - áno pro první ročník zdatnýho člověka, tohle ale každej nezvládne, znám lidi, co neumí zatlouct hřebík a nosí boty na suchej zip
- taky sem pár klíčů vypiloval, přes nejeden zámek se dostal a vím, že to není jen tak
- a k tomu klíči z auta
- tak předpokládám, že by sis ho odlil ze zlata :-D ;-)

Jednu vlastním s původním klíčem tresoria-uni. Má kvalitní kov a jako památka je to nádherná věc.

To jsem přehlédl 🤷‍♂️ pěkné pokladničky a ta velká káča s těma vrátama, ta je teda v ČNB, tu doma eště nemáš 😁 musiš pořídit na ty cihly stříbra a zlata 👍😉😁

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru