Rolnička Štědrodenní

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Vycházka z 24.12.2022 se nakonec povedla víc, než jsem čekal. Po pár obyčejných nálezech spatřila světlo světa krásná rolnička.

Byl Štědrý večer 2022, když jsme se rozhodli vydat se na povláčené pole za naší rodnou vesnicí na Žďársku. Pár stupňů nad nulou a sluníčko nám zpříjemňovaly ranní procházku. Brouzdali jsme si po poli, v kapsách pár socialistických mincí,knoflíky a spousta odpadu v odhazovacím vaku. Po chvilce se mi opět rozezněl detektor signálem ukazující barevný kov pod povrchem. Neváhal jsem a vykopl lopatou hlínu, ze které hned vykouklo cosi lesklého. Viděl jsem jemné zdobení a očko, tak jsem si hned říkal, že by to mohl být hezký přívěšek ve tvaru kuličky. Po bližším prohlédnutí a opláchnutí vodou jsem ale zbystřil, protože ona kulička má dole otvor. Byla to rolnička! A taková maličká, dokonale zdobená a na první pohled pozlacená. Navíc po opatrném a důkladném vyčištění stále krásně zvoní.

Snažil jsem se na internetu dohledat alespoň podobnou, ale marně. Oslovil jsem tak pana PhDr. Josefa Hložka Ph.D z Archeologického ústavu Akademie Věd ČR. Rolničku jsem mu zaslal na bližší prozkoumání. Pan doktor se toho ochotně chopil a zaslal mi výsledky zkoumání.

Rolnička je primárně vyrobena ze slitiny stříbra a zlata plus stopové množství jiných kovů. Povrchově je ještě navíc pozlacena. Cituji slova pana doktora: "Co je ale zajímavé, v okolí se angažovala také uherská šlechta a na oděvech směrem na jihovýchod se rolničky mohou objevovat (spíš ještě víc než v domácím prostředí). Rolnička je navíc dost parádně udělaná, a i s ohledem na charakter očka se zatím přikláníme spíš k oděvní součásti. Činkovitý otvor, resp. štěrbinu zakončenou dvěma otvory má většina rolniček mladšího středověku-novověku".

Z relativně nevinného nálezu se tak vyklubala výjimečně zdobená rolnička, která nejspíše plnila ozdobou funkci na oděvu. Zda byla součástí oděvu výše postaveného člena uherské šlechty a zda dobově spadá do středověku nebo novověku se s jistotou asi říct nedá. Rolnička však jako zajímavost obohatí sbírku Regionálního muzea Města Žďár nad Sázavou.

Rád bych ještě závěrem poděkoval panu doktoru Hložkovi za jeho ochotu a vstřícnost při zkoumání rolničky.

 

Luboš Bartůněk

Rolnička
Rolnička
 
 
 
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No jo ta je parádní

Jo,jo moc pěkná.👍👍

Moc pěkná, a palec za přístup ;-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru