Seriál o keltských oppidech, díl čtvrtý: Haeduové obchodovali s Římany, vyhnuli se válce

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Expedice

Bibracte bylo jedno z nejvýznamnějších keltských hradišť v Galií, obývali ho Haeduové.  Leželo ve francouzském Burgundsku. Spadalo do mladší doby železné neboli laténské. V roce 58 př.nl v bitvě u Bibracte porazil římský císař Julius César šestnáct mil jižně od oppida Helvéty. O šest let později byl velitelem takzvané galské koalice prohlášen Vercingetorix. Ve stejný rok prohrál důležitou bitvu o oppidum Alésia (viz. http://www.lovecpokladu.cz/home/serial-o-keltskych-oppidech-dil-prvni-alesiu-dobyl-samotny-cesar-5872). Touto porážkou byla zpečetěna nadvláda Římské říše včele s Césarem nad celou Galií.  Obyvatelé Bibracte postupně oppidum opustili.

Bibracte
 
První archeologické výzkumu se v této oblasti odehrály v letech 1867 a 1907. Několik artefaktů objevili hned u vstupní brány, pochází z období neolitu. Tyto nálezy odhalily, že oppidum nebylo založeno na konci třetího století, ale později. Důvody jsou doposud neznámé. Vzhledem k tomu, že byli Haeduové považování za přátele obyvatel římské říše, pravděpodobně proto obchodovali s římskými obchodníky. Toto postavení uchránilo Bibracte od konfliktu s Césarovou armádou. O kmenu Haedů píše samotný César ve svých zápiscích z cest. Je například známo, že ještě ve třináctém století se v jednom z místních chrámů konal každé první pondělí v květnu slavnostní obřad.

Bibracte

Symbolem moci Haedů v Bibracte byly především dobré silnice spojující tři největší povodí Francie. Kromě římských obchodníků obchodovali také s řeckými koloniemi jako například s Massiliou. Dokazují to nálezy římské a řecké keramiky na místě, kde stálo Bibracte. Město řídil senát složený ze zástupců jednotlivých aristokratických rodin. V čele byl nejvyšší soudce, jehož funkční období trvalo jeden rok. Po tuto dobu nesměl opustit město, proto bylo zcela nemožné, aby velel armádě za hranicemi oppida.

Bibracte
 
V roce 2000 našli archeologové v blízkosti jedné bran oppida důkazy o rozsáhlé kovářské činnosti, a to pozůstatky dílen. Zřejmě razili také mince a pracovali se zlatem. Další výzkum v regionu odhalil doly pro těžbu zlata, železa či cínové rudy.  Bádání pokračuje i v současnosti. Domy stavěli ze dřeva a hlíny, kámen používali jen velmi zřídka. V centru města stála monumentální kašna ze žuly, jejíž zásobování vodou nebylo doposud nalezeno. Haedové si stavěli sklepy, kam schovávali potraviny. Měli velké zásoby obilí a vína z jižních zemí. Jeden z dřevěných sklepů nedávno archeologové rekonstruovali.

Expedice Bibracte 2010

V roce 2010 se uskutečnila expedice které se zůčatsnil i Strážce. Fotografie jsou s této expedice.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Docela vysoko, 800 metrů nad mořem. Zajímavá informace.

Nádhera, to já můžu.

Takhle bylo odkryté i oppidium na Závisti. V roce 1973, kdy jsem bydlel v Dolních Břežanech, tam směřovaly všechny mé vycházky. Pak to zasypali, místo aby to nechali odkryté, aby lidé na vlastní oči viděli, jak takové oppidium Keltů vlastně vypadalo v reálu. Zasypali to prý proto, aby se to dochovalo příštím generacím...S takhle blbým argumentem můžou zasypat klidně všechny tyhle památky! :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru