Sliby se maj plnit o Vánocích

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V mém případě spíš před Vánoci. V září jsem učinil slib archeologovi, že mu do konce roku najdu depot. A tím jsem se upsal na ďáblovu listinu. Protože depot nepřicházel, mnoho bezesných nocí, kam to ti naši předci schovali, prochozených tutových lokalit. A pořád nic. Zima mi však nadělila šanci a při dvouhodinové rychlovce za barákem se stal zázrak. V prďáku, že i saním by se rozklepaly ližiny, na mne vybafla pár cm pod povrchem železná radlice. Po krátké dedukci, že i Přemyslovi by vůl do kopce chcípnul. Mě napadlo jediné vysvětlení. VYVRÁCENÝ DEPOT.

V tom momentu tělo zaplavila chemie a já zažel horečně mávat klackem okolo. Po důkladném půlhodinovém máchání bylo jasné, že zbytek depotu je ve vývratu nad radlicí. Archeolog jako obvykle se mi na mobilu neozýval a začalo dilema hledačovo. Vykopat či nevykopat, to je oč tu běží. Způsob PRO a PROTI nevydal jednohlasnou odpověď. Ale nakonec, protože bylo jasné, že nálezové informace jsou z velké míry zničeny vývratem , zima, která klepala na dveře a hlavně přeobrovská zvědavost mi velely kopej. Tady je nutno podotknout, že jsem již u několika depotů a preparací asistoval. Takže i když to není na 100%, tak nějaké zkušenosti mám a na depot z vývratu podle mě dostačující. Ale vždy je lepší přenechat odborníkovi. Po hodině a kousku na mě vykoukla další radlice s nějakým rovnákem na vohejbák. Vše zdokumentoval a s noční oblohou a solidní kosou jsem znovu díru bez depotu propípnul. A co čert nechtěl o 20 cm níž na mě čekalo kladívko.

To už kosa prostupovala celým tělem. Přeci jen opět dělat celou dokumentaci mi nějaký čas zabralo. Aby toho nebylo málo o dalších několik cm na mě vykoukla další malá radlička. Tu již sem tak zběžně nafotil a chystal se domů. Takže když celý depot shrnu, našlo se malé kladívko, nějaký narovnák na ohejbák, a 3 různé radlice, které mají zesílenou rycí plochu. Největší radlice měla ještě středové zešílení. No fotky jsou bohužel takové, jaké jsou, kromě mého umu i komprimace udělal své. Chtěl jsem poslat i foto již očištěných, ale ještě se depot konzervuje. Dodám je tedy časem. Ještě co říci vše bylo odevzdáno do muzea, ale to vám je snad jasné.

Přeji všem solidním hledačům zažít podobný pocit ;-)

První velká radlice se středovým zesílením
První velká radlice se středovým zesílením
Největší část depotu
Největší část depotu
Kladívko, co si jen tak leží
Kladívko, co si jen tak leží
Velká radlice, trocha očištená
Velká radlice, trocha očištená
Jediná zachovalá informace
Jediná zachovalá informace
Samotný vohejbák
Samotný vohejbák
Malá radlice
Malá radlice
Celkové terénní zaměření.
Celkové terénní zaměření.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkné :-),bohužel je spousta lidí co by tohle považovala za šrot :,-( ,rád bych viděl lepší foto toho kladiva..

pěkné :-),bohužel je spousta lidí co by tohle považovala za šrot :,-( ,rád bych viděl lepší foto toho kladiva..

Aź bude nakonzervované, tak se ozvu ;)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru