Sobotní lesík

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Akce LP a Archeo LP 2010

Před nedávnem přibyla do Jílovského muzea bronzová sekera. Byl to nález z lesíka, kde se až doposud nic nenašlo. Hledač, který ji našel, se zachoval jak měl a uvedl vše i se souřadnicemi. Pouze škoda, že se nám ho nepodařilo kontaktovat, mohli jsme ho vzít sebou. I když se v lesíku nikdy nic nenašlo, dohodli jsme se s Honzou Víznerem na dohledávce lokality a v sobotu vyrazili.
 
Elmara: Sraz byl ráno v 10 v Jílovém na náměstí, proto aby se všichni vyspali. Pilot tentokrát překonal všechny své rekordy a dorazil v půl jedenácté…. .Po příjezdu si z něho děláme legraci, zda hledal pláštěnku, jelikož v pátek tvrdil, že bude celý den pršet, ale obloha byla jako vymetená. Ukázalo se, že zapomněl doma Havlase a tak se pro něho vraceli.
 
Pilot: No jedeme si takhle s Ráďou po dálnici směr Jílové, detík mám, svačinu mám, buřty na opékání mám, psa mám, všechno v cajku. A pak Ráďa řekne : Neměl si někoho v Praze naložit ? A sakra, Havlas. No to zas bude řečí … :-)
 
Elmara: Žádný krásný les to tedy není, bohužel pravidlo říkající, že v „hnusném“ lese hodně nálezů se tentokrát hodně pletlo. Asi hodinu hledáme a celkový výsledek je pár knoflíků a cca 100 kusů brokospodků. Ty jsou doslova všude.
 
Pilot: No, co bych k tomu řekl hezkého? Na rozdíl od minulých akcí jsme cestou do lesa nezabloudili, od auta to nebylo daleko a cestou jsem po telefonu prodal XTerru. Jinak les hnusnej a nálezy na prd.:-)
 
Elmara: Vzhledem k nálezům jdeme opéct buřty. Předseda si vylepšuje reputaci, jelikož nakoupená uzenina je kvalitní a vzal i dva druhy hořčice. Cpeme se buřty a všichni mi nadávají, kam jsem je to zase vzal… .:-)
 
Pilot: Že já nejel raději na nějaké pěkné písčité políčko na měďáky :-). Ještě že jim chutnají buřty z Globusu.  Opékáme buřtíky a vedeme složité filozofické debaty.
 
 
Pečení buřtů
 
Elmara: Po buřtech prolézáme stráň, je pořádně kamenitá i deseticentimetrová díra je záležitostí 15min intenzivního snažení. Brokospodky utěšeně přibývají a desítku už pokořili všichni. Sám kopu velice zajímavý drobný signálek zarostlý do kořenů stromu. Deset minut snažení v kamení a šup kulka do malorážky…
 
Pilot: Je po buřtech, tak hurá s mastnou hubou a rukama do akce. Snažíme se prochodit kamenitý kopeček, ale nic nepadá.  Konečně barva, kopu v kamení a jistří se mi od lopatky. Vypadá to nadějně, rejdím dohledávačkou v jámě a ….............. brokospodek. Jdu raději počůrat oheň.
 
Elmara: Slézáme ze stráně do stran. Je to až s podivem, ale po třech hodinách hledání nemá s deseti hledačů a hledaček nikdo nic. To se už tak moc nestává. Na rovné ploše začne pilot kopat zajímavý signálek, po odkopání se zdá že leze zelená. Tak že by přeci jenom něco… no byl to kámen a pod ním kus železa. Díru nechal kopat Radušku, všichni se na ní díváme a fandíme ji.
 
Pilot: Signál barva – železo, no normálně bych se na to vyprdnul, ale nemám nic tak jdu na to. Nechávám to kopat Ráďu, at jí není zima. Koukám do ďoury a vidím zeleninu, no super. Šáhnu pro to a vyndavám zelený kámen.  Fáze nadšení je vystřídána fází zklamání. Pod kamenem je železo, nějaký klínek.  No je čas to tady zabalit, psovi je zima a Ráďu už nebaví kopání.
 
 
Vašík s Raduškou kopou Pilotův bronz :)
 
Elmara: Nakonec nejzajímavější nález dává Štěpán. Křivě bouchlý krejcarek Františka I. z nás zatím nikdo v ruce neměl a ani ho neviděl. Alespoň tak částečně potvrdil pravidlo, že i na tom nejslabším místě se něco vždycky dá, když vás je dost.
 
 
Docela by mě zajímalo, kdo něco podobného už našel?
 
Pilot: Já vím zcela určitě, že sem už hledat nepůjdu :-) Snad se jednou Mára trefí a opravdu už na Jílovsku něco najdeme
 
Elmara: přibližně ve dvě, jak jsem předpovídal začíná pršet. Jelikož lokalita mimo kýble mědi pro recyklaci na další munici nedala nic rychle mažeme k autům. Ostatně malý Vašík už před hodinou jasně prohlásil, že tady poklad nebude. Evidentně ty bronzáci nežili všude :-).


Nástup mladé generace :)


Nejzajímavější Tacudkuv nález, právě zkoumá o co jde...


Znalci asi vědí. Vašek diskuzi oživil tím, že těchto obalů od "čokoládek" našel na vrcholu kopce celý depot. Evidentně sem někdo chodil pravidelně "mlsat" :-)

Tak zase někdy na tučném Elmara a Pilot :-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A byla plná krabička?? :-) ;-)

Znelec nejsem,ale prej je to fakt SUPER !!! :-D ;-)

Nebyla, čokoládka byla snědená :) jak řekli kluci, jsem slušná holka, protože jsem sama nevěděla co to je... pravdou je, že za mě tahle značka už nefrčela :) ale gold, je gold... ten neměl nikdo

:-D :-D :-D

Dobře 8-) 8-) 8-)

Na takovéch akcách je stejně nejlepší taková ta filosofická diskus a souznění ducha o:-) ;-) 8-)
Sakra šak su střízlivé toto ze mě padá :-O :-D

To barabant: on tu sekeru odevzdal do muzea, právě proto aby se nepřišlo o ty data. Navíc díky tomu jsme se dohodli na další spolupráci a tak se s námi podívá na další akce v Jílovém a okolí. Souřadnice by jsi měl dávat ke všem nálezům o které budou mít archeologové zájem a dohledávky lokalit a to pravidelné jsou naprostou samozřejmostí.

Haha dnes jsem se těch spodků nakopal. Sellier a Bellot dva největší nepřátele hledačů. :-D

Jak archeologové nakládají s nálezem, který odevzdal amatér, když pak v místě toho nálezu proběhne dohledávka, během které se nepodaří najít vůbec nic, co by s odevzdaným nálezem souviselo? Myslím, že není úplně nepředstavitelný scénář, kdy detektorář vyrazí na archeolokalitu, něco najde, ale pak se v něm hne svědomí a jde to odevzdat, přičemž - aby se nedostal do problémů - neudá jako místo nálezu onu archeolokalitu, kde k němu došlo, ale prostě si nějaké vymyslí. Jestliže mají archeologové v úmyslu odevzdané nálezy využívat pro svou práci, myslím tím dovozovat z nich nějaké závěry, pak by takto mohly vznikat teze založené na nepravdivých údajích... Netvrdím, že každý dohledávkou nepotvrzený nález má takové pozadí, třeba ho nemá žádný, ale to riziko tady, myslím, je.

To eduard: tohle ten případ určitě není. Je jasné, že se tomuto vyhnout nejde a asi se to i občas stane. V zájmu všech co mají historii rádi doufejm,e že vždy minimálně. Jinak je to ale přesně jak píšeš, lokality se vždy dohledávají a opakovaně se na ně vracíme. Na mnoha místech jsem tak třeba desetkrát, tedy pokud něco padá. Tady bych řekl že to byla spíše stratovka i když kdo ví. Ještě se tam našel kousek hřivny. ;-)

Jako vždy - s úsměvem v textu. Jo Vaše klubovky se moc dobře čtou - paráda a dík ;-)

Vždyť je super, že tam archeolog vyrazil nebo alespoň někoho poslal. S tím se musí při odevzdání počítat. Taky se může stát, že něco oznámíte, sepíšete a po roce zjistíte, že tomu nikdo nevěnoval ani minutu (moje, naštěstí z mnoha jen ojedinělá zkušenost). :-D Tohle mi přijde naprosto OK, i když je škoda, že se nepodařilo nálezce kontaktovat.

Nechci se někoho dotknout, ale takhle to cítím jelikož se to opakuje.

Takřka jakýkoli i ten nejlepší úmysl lze napadnout. Kluk odevzdá sekeru, pravdivě popíše loklaitu a přidá GPS. Nepohybuje se po žádné archeolokalitě, ale na svahu převrstveném středověkou těžbou zlata (prostě jedna vekká hromada kamení, podobných svahů je v okolí Jílového opravdu hodně). Samozřejmě jsme ho chtěli vzít sebou, ale nepodařílo se ho sehnat. Nyní mám už jeho mobil uložený a díky nálezu se s námi podívá na všechny akce v okolí.

Diskuze je ale pod článekem v duchu. Vybrali jste klukovi lokalitu, to má s toho, že odevzdává a ještě dá souřadnice. A je otázka zda jsou pravdivé.... Pánové a dámy, podobných předmětů se každý rok v ČR předájí stovky a pokud by se připočetly i velké hormadné akce tak to jsou tisíce. To co tady děláme je naprosto samozřejmá povrchová prospekce místa nálezu. Podobná věc se dělá už po x.té jenom o tom nevyjde pokaždé článek.

Tudíž za Archeo LP a taky místní muzeum. Klučina je borec, ale těm co mají problém cokoli odevzdat to nemá smysl vysvětlovat, jelikož důvod proč to nejde, se prostě najde vždycky. :-P

To barabant: s archeologem Jilovského muzea spolupracujeme několik let. Dohledávky jsou zcela běžná věc. Nikdo žádné souřadnice nezveřejňoval, pouze se šla dohledat nahlášená lokalita. Takže nevím proč tady neustále opakujete tenhle nesmysl. (vlatně je to lež, proč to nenapsat jak to je)

P.S: přidejte odkaz na nějakou tu publikovanou zeleninu a archeologa kterému jste to odevzdal. Zkusím se zeptat zda je to u Vás tak, že se na tu lokalitu po tom co jste tam něco dal už na další výzkum nesmí.... :,-( :,-(

Barabant:
Taky tvému postoji nerozumím. Když něco odevzdáš, tak přeci musíš počítat s tím, že tam může proběhnout průzkum. A pokud k němu dojde, pak bys měl být rád, že se tak stalo. Přece nález neodevzdáváš proto, aby ležel odložený v šuplíku. Skutečnost, že se nálezce dohledávky neúčastnil, je v tomto případě smolná shoda okolností, to nemá význam rozebírat. Že by sis to radši dohledal sám, si představit umím - někdo holt je vlk samotář -, ale to by podle mě bylo na tom archeologovi, jestli s tím bude souhlasit. Pokud bude proti nebo pokud se mu o svém přání nezmíníš, pak musíš počítat s akcí, jako byla tahle. Mně to přijde normální a v pořádku.

To barabant: nechci se tě dotknout, ale podle mě nechodíš s detektorem ani měsíc. Dost jsi si toho tady navymýšlel. Nejsi tedy první ani poslední, kdo takto začíná. S toho co píšeš je ale jasné, že jsi nikdy s žádným archeologem nic neřešil a určitě na ničem nespolupracoval.

Nálezce sám se díky tomu, že se zastavil v muzeu dostane na další akce, což budou místa která zase našli jiní hledači z Archeo... dle tvé logiky by tam asi neměl co dělat. To že na akci nebyl byla smůla a sám to nemám rád. I proto jsme ale ten článek vypublikovali i když se nic nenašlo.

Tím za sebe tuhle diskuzi končím, jelikož nemám co dodat a motáme se v kruhu.

To barabant: ne, a určitě to není žádný názor archeologa. Názor odborníků je zcela jednoznačně opačný. Pokud se něco najde, mělo by se o tom vědět. Nic by se nemělo schovávat, jelikož právo na to dále s informací pracovat mají všichni. Ostatně tohle je základ jakéhokoli bádáni. Doporučuji si s archeologem na tohle téma promluvit.

Foto z terénu je najzaujimavejšie :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru