Starověká pečeť spojovaná s židovskými ritualy nalezená v Jeruzalémě

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Izrelští archeologové prohlásili, že vzácná hliněná pečeť nalezená pod jeruzalémským starým městem, je pravděpodobně spojená s rituály, které se odehrávaly v Šalamounově chrámu před 2000 lety. Pečeť o velikosti mince, nalezená pohlíž svetého místa u Západní zdi, nese dvě aramejská slova, která znamenají „čisté pro Boha“.

Archeolog Ronny Reich z haifské university odhadl její datování mezi 1. století př. n. l. a 70. n. l. – rok kdy římané potlačili židovské povstání a zničili druhý ze dvou biblických chrámů v Jeruzalémě. Jedná se o první nález popsané pečeti z tohoto období jeruzalémské historie. Jde o unikátní artefakt používaný k rituálním účelům v chrámu, upřesňuje Reich, spoluvedoucí vykopávek.

Jerusalem

Doposud bylo objeveno jen několik artefaktů spojených s chrámy. Oblast samotného chrámu – místo známe pro židy jako Chrámová hora a pro muslimy jako Vznešené útočiště – je pro archeology, kvůli náboženským a politickým rozporům, nepřístupná. Archeologové se domívají, že pečeť byla používána chrámovými kněžímy k posvěcení předmětu pro rituální účely – například olej nebo zvíře zamýšelné k obětování. Materiály, používané kněžímy, musely splňovat nejpřísnější očistné normy specifikované v židovském zákoníku zvaném Mišna. Ten se také zmiňuje o pečetích používaných poutníky jako žetony.

detektor kovů


Jak říká Reich: „Jde o první archeologický nález pojednávající o aktivitách uvnitř Chrámové hory – náboženské aktivity jako nakupování, nabízení a darování Chrámu. Místo, kde byla pečeť nalezena, leží na hlavní cestě protínající starověký Jeruzalémem. V těsné blízkosti chrámového komplexu.

Aren Maeir, biblický archeolog z Bar-Ilanské university (neúčastnil se vykopávek), klasifikuje tento artefakt jako velmi důležitý právě proto, že byl nalezen tak blízko Chrámu a je podobný předmětu popisovaném v zákoníku Mišna. „Je skvělé, když můžeme spojit činnost zaznamenanou ve starověkých zdrojích s archeologickým nálezem,“ dodává.

Pečeť byla nalezena při vykopávkách vedených archeology z vládního Izraelského památnoveho institutu. Vykopávka je pod záštitou rozsáhlejšího projektu nazvaného Davidovo město. Archeologové mohou prozkoumávat nejstarší část Jeruzaléma. Projek Davidovo město, který se nachází v nedaleném palestinském sousedství Silwan, byl založen židovskou skupinou spojenou s hnutím osady.  Jedná se o nejprioritnější a nejvíce politicky kontroverzní vykopávky ve svaté zemi.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný počteníčko o polední pauze, tyhle články.A vždycky zajímavý.Další věc, kvůli který sem lezu.

Pěkný článek a hlavně důležitý nález :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru