Starověká pokladnička s mincemi

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

V Hadrianopolis, dnešním tureckém městě Edirne, byl objeven soubor téměř 1 400 let starých mincí v keramickém džbánu. Zřejmě se nejedná o klasický mincovní poklad – depot, ale spíše o dobové „prasátko“, resp. domácí pokladničku.

Mince ležely v budově, jejíž funkce je dosud neprokázaná. Uvnitř stavby bylo nalezeno množství keramických nádob různého určení a také kuchyňského vybavení. Archeologové se proto domnívají, že zde mohla být kuchyně. Samotná budova byla užívána nejméně 300, možná až 400 let. Za tu dobu byla opakovaně opravována, rozšiřována a renovována. Všech deset mincí pochází z její poslední fáze, období vlády byzantského císaře Konstanse II. (641 – 668).

Město, přejmenované na počest římského císaře Hadriána ve 2. století, leželo na původní chetitské osadě z období kolem roku 1300 př. n. l. Díky významné poloze opakovaně čelilo nájezdům různých panovníků a kmenů. Často se tu měnili vládcové, střídavě patřilo město Řekům, Bulharům, Turkům či Rusům.

Místo bylo důležitým centrem církevní správy. Žilo zde či odtud pocházelo několik významných náboženských osobností, díky čemuž se Hadrianopolis stalo oblíbeným poutním místem. V 7. století bylo město náhle a téměř přes noc z neznámých důvodů zcela vylidněno. Možná právě tehdy byl malý hrnek s mincemi kýmsi ve spěchu opuštěn.

Výkopové práce v místě probíhají opakovaně. V roce 2003 byly objeveny pozůstatky 14 římských veřejných budov včetně dvou lázní, divadla a dvou kostelů. Vykopávky z roku 2018 odkryly pozůstatky jednoho z nejstarších kostelů v Anatolii, pocházejícího z 5. století. Krom jiného se z něj dochovaly překrásné a světově proslulé mozaikové podlahy.

Nedávný objev z loňských vykopávek nabízí vhled do poslední fáze využití budovy a poskytuje cenné informace o antických domácích praktikách. Vykopávky pod vedením Ersina Çelikbaşe z univerzity v Karabüku se zaměřují na historické vrstvy starověkého města od pozdního chalkolitu, přes římské až po rané byzantské období. Podle něj je nález průsečíkem archeologie a každodenního života obyvatel Hadrianopolisu v 7. století našeho letopočtu.

Roman Němec

Zdroje: dailysabah.com, thehistoryblog.com


jak asi vypadalo hadrianopolis v 7. století

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru