Starověké pohřebiště s bohatou výbavou odhalilo nové skutečnosti

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Vykopávky pohřebiště ve starořímském městě Boutae na jihovýchodě Francie odhalily bohatě vybavené germánské hroby z období mezi druhou polovinou 5. století a druhou polovinou století 7. Výzkum naznačuje, že v Porýní žila stabilní burgundská populace již v roce 443.
Boutae bylo založeno v roce 27 př. n. l. jakožto satelitní městečko hlavního města galského kmene Allobrogů. Nachází se na křižovatce tří hlavních římských silnic a trasy Alpis Graia, vedoucí k alpskému průsmyku Petit Saint-Bernard. Od druhé poloviny 1. století našeho letopočtu leželo město na trojúhelníkové ploše o třiceti hektarech. Mělo veřejné náměstí a fórum s bazilikou, termálními lázněmi a divadlem... 

Pod římskou nadvládou Boutae zdárně prosperovalo. V polovině 3. století bylo zbořeno a velká část populace při germánských invazích vyvražděna, ale ještě v průběhu 3. století bylo opět přestavěno. Na počátku 5. století bylo město částečně vylidněno v důsledku burgundské invaze, ale některé z částí města byly obývány až do konce 7. století.
Přítomnost hrobů z pozdního starověku na západní straně města je známá již od 19. století, ale až do loňského roku nebyla nekropole důkladně prozkoumána a zdokumentována. Archeologové z národního institutu pro preventivní archeologický výzkum (INRAP) prozkoumali téměř polovinu akropole, přičemž odhalili na 227 hrobů. I tak je to jen zlomek z celkového počtu hrobů, kterých je zde zastoupena celá řada typů; včetně různých dřevěných bednění, dlabaných kmenů či pískovcových desek.

Až na několik výjimek jsou hroby orientovány ve směru SZ – JV. Třicet hrobů obsahovalo luxusní a vysoce kvalitní nábytek, který nejčastěji patří k regionálnímu zastoupení alamanské kultury, jako je tomu v případě Ženevského jezera a v údolí Rýna kolem Basileje. Dekorativní styl definuje hrobovou výbavu jako burgundskou.

Mezi mnoha jinými předměty byly odhaleny např. kostěné hřebeny, skleněné korálky v náhrdelnících a šatlénech, dále opaskové spony, botové a řemínkové přezky, třídílná toaletní souprava na čištění uší, stříbrná a zlacená fibula ve tvaru dravého ptáka s granátovým okem a sadou cválajících koní, zlacený stříbrný náramek a mnohé další... Zbraně byly nalezeny pouze dvě: Hrot šípu a scramasax (dlouhá jednostranná dýka) s dosud připevněným fragmentem dřevěné pochvy.

Datování pohřebiště radiokarbonovou metodou, povaha nábytku a antropologické charakteristiky jsou silnými argumenty pro ranou přítomnost burgundského obyvatelstva v Boutae, které se zde od roku 443 usazovalo v rámci nového království, jehož hlavním městem byla Ženeva.

Roman Němec

 


Stříbrné a zlacené fibuly s provázkovou výzdobou


Fibula ve tvaru ptáka - zlacené stříbro a granát


Řasenka - kartáček na oční stíny


Zlacený stříbrný náramek


Zlaté a stříbrné s granátovým zdobením

Zdroje: inrap.fr, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký stěhováci.
Nebyla to spíš hrobová výbava, než nábytek?

https://www.inrap.fr/fouille-d-une-importante-necropole-au-vicus-de-boutae-annecy-haute-savoie-14997

Díky za článek. Krásné věci, je samozřejmě důležité tyto nálezy prozkoumat, ale jen já za sebe-stejně mi je to proti srsti obírat mrtvé v hrobech o jejich věci, které pro ně byly důležité v jejich životě. :-(

MarkyMark - díky, přesně takhle to vidím i já. Měj se fajn. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru