Středověké pečetidlo z Převorství Stone nalezeno detektorem kovů

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Středověké pečetidlo z Převorství Stone nalezeno na poli v Surrey

Pečeť nalezená detektorem kovůStředověké pečetidlo, které pravděpodobně patřilo Převorství Stone v severním Staffordshiru bylo nalezeno na poli v oblasti Surrey. Pečetidlo sloužilo k pečetění dokumentů, aby byla zaručena jejich pravost. Bronzový předmět, který nese obrázek Panny a dítěte, bylo nalezeno v Cobhamu jedním nadšeným hledačem pokladů.

David Williams, úředník místní organizace pro registraci nálezů, řekl, že je „velkou záhadou“ jak se pečetidlo dostalo až sem. Předmět s velkou pravděpodobností spadá do doby mezi 13. a 14. Stoletím. Pečetidlo má oválný tvar a je na obou koncích zašpičatělý. Je cca 7 cm dlouhý a 5 cm široký, vážící pouhých 84g. Na obrázku drží dítě knihu ve své levé ruce a vypadá jakoby svou pravou rukou ukazovalo někam nahoru.

„Velké pečetidlo“

Opis kolem pečetidla: "S'ecc Sce Marie et Sci W(v)lfadi Martiris de Stanis" může být přeloženo jako „pečeť kostela Sv. Marie a Sv. Wulfad, mučedníka ze Stone“. To vede p. Williamse k tomu, že věří v jeho původ ve Stone.

Převorství Stone bylo postaveno v 7. století jistým Wulfherem, který byl prvním Křesťanským králem celé Mercie. Bylo věnováno Marii a místnímu mučedníku, Sv. Wulfadovi. První věc, kterou řeknete je „wow“, řekl p. Williams, který spravuje archeologické objevy v oblasti Surrey.

„Poté si sednete a přemýšlíte co to vše znamená, protože toto pečetidlo je svou velikostí dvojnásobné oproti ostatním středověkým pečetidlům které znám.“ Když je tak velké, je více než jisté, že bylo velmi důležité. Je to opravdu velké a masivní pečetidlo ve velkém světě známých pečetidel.

 Zájemci o nákup

P. Williams řekl, že neexistuje přímé spojení mezi městy Cobham a Stone, a proto zůstává tajemství, proč bylo pečetidlo nalezeno právě v Cobhamu. Řekl, že byla možnost vrátit je do Staffordshiru, ale to nebylo na jeho rozhodnutí, a tak bylo pečetidlo vráceno jeho nálezci.

Pečetidlo je bohužel zařazeno jako pouhý zdroj informace, protože není vyrobeno ze zlata či stříbra. Proto by musela jeho hodnota být stanovena soukromě mezi současným majitelem a případným zájemcem o jeho koupi.
Mluvčí Muzea keramiky v Stoke-on-Trent řekl, že byl o nálezu informován, ale bylo příliš předčasné říct, zda by měli zájem o jeho odkoupení.

Philip Jones, vedoucí představitel městské rady města Stone řekl: „ Stone je velmi pyšný na své dědictví a historii, kterou je možno sledovat zpětně až do Středověku. Velmi rádi bychom měli pečetidlo uložené v městské síni“.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherný nález. Zajímavější je ale to jednání s nálezcem. :-)

Pořád mne udivuje jak úžasné věci leží staletí v hlíně a netratí nic na své kráse.

Spojené království , ve všech směrech nádhera.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru