Tajemný pilíř Elisegů nedaleko Llangollenu

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové se spustili do podzemního labyrintu pod kopcem poblíž Llangollenu a objevili zde mimo jiné také monument z devátého století. Vykopávek pilíře Elisegů se účastnili jak odborníci z bangorské tak i chesterské university.

Oslovena byla i společnost Cadw, jenž se měla postarat o statické zabezpečení kopce, v němž výzkum probíhal. Zabezpečovala také styk s veřejností a amatéry s detektory kovů. Výkopy z minulého roku odhalily, že kopec je ve skutečnosti mohyla z ranné doby bronzové. Bylo tak navázáno na výzkumy, které zde probíhali již v 18. století.

Profesor Nancy Edwards z bagorské university uvedl pro vysílání waleské BBC: „Nyní zjišťujeme, jaká byla spojitost mezi pilířem a mohylou z doby bronzové na níž pilíř stojí. V minulém roce jsme došli k přesvědčení, že je něco pod sloupem ukryto. Letos jsme se na tuto lokalitu opět vrátili, podpořeni zápisky z roku 1773, které o skrýši hovoří.“

Nálezy detektorem kovů

Vysoký kamenný kříž


Kamenný kříž byl nalezen na místě zříceného pilíře. Místní statkář Travor Lloyd se rozhodl, že jej jen tak ležet nenechá a navrátí mu jeho původní majestátnosti. Začal jej vykopávat, při čemž objevil celé tělo pilíře, kousky stříbra a další artefakty. „Teď si myslím, že to všechno byla asi spíš jen legenda, než skutečnost.“ Od 16. září je veřejnosti povolen volný vstup na toto archeologické naleziště.

Celý pilíř původně tvořil velký kamenný kříž. Bohužel jen část z něj bude možno znovu postavit.

Kdysi dávno byl na něm i latinsky psaný nápis na němž stálo, že byl kříž postaven Concennem, vládcem království Powys, jenž zemřel roku 854 n. l. Kříž byl připomínkou slavných činů jeho pra-pradědečka, který vedl Anglosasy na jejich výpravách.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru