Těla dvou mužů v Pompejích, zřejmě otroka a jeho pána

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Znovu se ukázalo, že Pompeje jsou neuvěřitelným místem pro výzkum. Dokazuje to nález dvou mužských těla, která se nacházela pod asi dvoumetrovou vrstvou popela. Podle všeho šlo o otroka a jeho sluhu, kteří se snažili zachránit během běsněním sopky Vesus.

Archeologové objevili v listopadu mimořádně zachovalé pozůstatky dvou mužů, kteří zemřeli během sopečné erupce v Pompejích v roce 79 našeho letopočtu. Informovalo o tom italské ministerstvo kultury.

Jeden z mužů byl evidentně vysokého postavení ve věku mezi 30 až 40 lety, kolem krku měl stopy vlněného pláště. Měl statnou postavu. Druhý, pravděpodobně ve věku mezi 18 až 23 lety, byl oblečený v tunice a měl několik rozdrcených obratlů, což naznačuje, že byl otrokem a vykonával skutečně těžkou práci.

Archeologové tak pravděpodobně během vykopávek našli těla otroka a jeho pána. Oba se snažili ukrýt před magmatem a popelem, které před 2000 lety chrlila sopka Vesus. To se jim však nepodařilo. Leželi pod dvoumetrovou vrstvou popela. Těla se nacházela v Civita Giuliana, asi 700 metrů severozápadně od centra starověkých Pompejí, v podzemní komoře v prostoru kdysi elegntní velké vily.

„Tyto dvě oběti zřejmě hledaly útočiště, když byly kolem deváté hodiny ráno smeteny pyroklastickým proudem,“ uvedl šéf tamějšího archeologického naleziště Massimo Osanna.

Pyroklastickým proudem je označováno žhavé mračno. Jde o často se vyskytující se projev explozivních sopečných erupcí. Směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela o teplotě 100 až 1100 stupňů Celsia. Dvojice zemřela v důsledku tepelného šoku. Naznačují to i zaťaté ruce a nohy.

Těla byla nalezena během nedávných vykopávek. „Tento objev znovu podtrhl status Pompejí jako neuvěřitelného místa pro výzkum a studium,“ konstatoval italský ministr kultury Dario Franceschini.

Pompeje se nachází 23 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Byly domovem asi třinácti tisíc lidí, než byli pohřbeni pod popelem a prachem. Pozůstatky tohoto starověkého města se našly až v 16. století. Organizovaný výzkum byl zahájen v roce 1750. V posledních letech se odborníci zaměřili především na zastavení rozpadu a zhroucení objevených ruin města.

Na seznam světového kulturního dědictví UNESCO se Pompeje dostaly v roce 1997. Ročně přitáhnou až 2,5 milionu návštěvníků. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších italských kulturních atrakcí. Společně s Pompejemi byla zničena i další města. Jejich znovuobjevený způsobila ve společnosti kulturní šok. Hlavně objev zdejšího erotického umění zcela převrátil dosavadní pohled na antickou kulturu.

Zdroje: www.ccn.com, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hm, kdyby je smetl pyroklasicky proud to by tam takhle nelezeli. Oni tam leží jako jelimani. Je to jako by je to překvapilo ve spánku. :-O

Před dvěma lety jsme večer seděli v Pompejích na fóru a za námi hořel Vesuv. Celkové to vypadalo asi jako v den, kdy tohle město skončilo. Žážitek opravdu silný.

na páteční večer

https://www.csfd.cz/film/336324-pompeje/prehled/

Ono je opravdu pecka se tam podívat. Projeli jsme už za archeologií kus Evropy, ale žádná podobná lokalita tady není. Bylo docela fajn, že i když jsme tam byly začátku prázdnin, lidí tam bylo pomálu. Asi takto dolu na jih už dojednou jenom velký fandové. Každému doporučuji si na prohlídku dát alespoň dva, lépe 3 dny. Je to vykopané město a plocha je tak obrovská.

Realita toho, kde římané byly v roce 79 n.l. je drsná. V mnoha ohledech jsme jejich životní úrovně stále ještě nedosáhli. Kde by asi tahle civilzace byla, kdyby parní stroj nepoužívali jenom jako hračku?

též sem měl tu čest navštívit Pompeje, je to až děs vidět jak to město muselo dřív normálně fungovat, jak obrovské muselo být na tu dobu a z ničeho nic puf a bylo všechno pryč, myslím si, že v budoucích letech tam budou nacházet neustále zajímavé kousky historie, které budou přínosem pro dnešní chápání věcí. V podstatě je to jako by se tam zastavil čas včera, stačí jen postupně odkrývat tu popelovou peřinku, tam se ještě historie najdeee dosti. :-D

Pracuje se tam neustále. Dokonce to před pár lety vypadalo, že by jsme se tam mohli na týden dostat jako brigoší. Ale pak to nějak vyšumělo, teď si nevzpomenu na čem. Každý rok se tam ale pracuje a vykopané všechno rozhodně není ;-)

To bude zcela jistě otrokyně.
Leží na znak v misionářské poloze a pán má venku mrníka. Se divím, že na to ještě nikdo ze světových odborníků nepřišel :-O :-D

Ten pyroklastický proud byl sakra rychlý, když mu nestačil pinďík klesnout ...

Musí to být úchvatný vidět zakonzervovanou minulost v tak rozsáhlém měřítku ;-)

bude to muž a žena. Řekli si, už je to prostě v pytli, tak si ještě naposledy užijem. To je pěkné verze.

😂😂😂😂😂😂 Vy jste draci....👍
A myslel, že cvičili sklapovačky ve fitku😉

No je to tak, odborníci jsou vedle jak ta jedle, měl by tam Mára napsat.
Představovat si, že takhle nějak ležel tenkrát otrok je zcestné. Byla to žena, která má vykasanou tuniku a ruce vzepřené do podpory těla svého pána. Že neleží na sobě je jasný, neb pán cítíc lavinu horkého popela chtěl uskočit ale byl zavalen a pohřben.

Měli hezkou smrt, poznamenala by na jejich adresu nejedna venkovská babka :-D

No joo, je to tak.... :-O :-D :-D :-D

třeba si to tak i myslí :D jen tomu museli dát odborný podtext

To mě nenapadlo :-D

Jsem slyšel,že to jsou sádrové odlitky.Že po nich zustaly jen díry v popelu,asi jak metoda lití z vosku.
Tady vidíte,že lidi jsou nepoučitelní,když jim to kouřilo za barákem a nechtěli utéct,aby nepřišli o majetek.Taková tehdejší chřipečka.

"měl několik rozdrcených obratlů, což naznačuje, že byl otrokem a vykonával skutečně těžkou práci." Tomuto nerozumím, to jako když makám na poli, tak mám rozdrcené obratle?

Když budeš celý den někde v doku tahat pytle z obilím tak to na těch zádech poznáš .)

K rozdrcení obratlů došlo po/během úmrtí.

Tak tak. Kdyby sis totiz behem tahani pytlu z doku rozdrtil svoje obratle, tak by ses z doku asi tezko dostal. Nedostal by ses ani z pod toho pytle. Jedine na nositkach... a na to by asi brigos v doku nemel vatu... a vetsina tehdejsich pracovniku na to byla zvykla.... kazdodenni prace. Elmaro asi by z tahani pytlu rozdrcene obratle nemeli...

A nebyla to zena a muz, ale muz a muz. A nemusel to byt otrok. Tenkrat to proste takhle bylo v mode... :-D :-D :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru