Téměř 2000 let stará revoluční mince jako splněný archeologický sen

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Izraelští archeologové narazili při výzkumech v Jeruzalémě na velmi vzácnou minci z druhého století našeho letopočtu, z doby, kdy probíhala poslední židovská vzpoura Bar Kochba. Objev označili za „skutečný splněný sen“; jedná se zde totiž o teprve čtvrtý nález mince z tohoto bouřlivého období.
Odborníci řadí minci do období slavné revoluce Bar Kochba (mezi lety 132 až 136 n. l.), kdy probíhalo třetí a současně poslední velké povstání Židů proti římské říši. K dnešnímu dni byly ve zdech starověkého Jeruzaléma nalezeny pouze tři jiné mince z této doby. Archeolog Moran Hagbi z Izraelského památkového úřadu (IAA) považuje minci za „nejzajímavější nález“, jaký během své práce ve Starém městě kdy získal.

„Mince byla nalezena v Davidsonově centru, přímo u jižní zdi Chrámové hory,“ vysvětloval Moran Hagbi. A pokračoval: „Pamatuji si jednoho z dělníků – jmenuje se Moshe – našel už spoustu zajímavých mincí. A přinesl mi tuto minci. Já se na ni podíval a velmi pomalu si začal uvědomovat, že se možná jedná o minci Bar Kochba.“

Archeolog poté nález vyfotografoval a podělil se o snímky s předním odborníkem na starověké mince z IAA, dr. Donaldem Tzvi Avrielem. Ten nepotvrdil identitu mince přímo, ale pro jistotu ji doporučil poslat do laboratoře k vyčištění a bližšímu přezkoumání. Bronzová mince je zdobena vinnou révou s textem, který zní: „Druhý rok za svobodu Izraele.“ Na zadní straně lze jasně rozeznat datlovník – oblíbený symbol, který se na izraelských mincích objevuje dodnes, a také starohebrejský nápis, kterým se označoval Jeruzalém.

Pan Hagbi řekl: „Když byla mince odeslána do laboratoře, asi týden poté jsem letěl na archeologickou konferenci. A zrovna když jsem stál v hotelové hale, obdržel jsem e-mail od Donalda: „Morane, měl jsi pravdu, toto je mince Bar Kochby. Viděl jsem obrázek mince, kterou jsem předtím držel v ruce a pak jsem se přistihl, jak křičím v prázdné hale. Pro mě to bylo velmi vzrušující. Byl to vlastně splněný sen. Toto je nejsmysluplnější nález, který jsem kdy v Jeruzalémě učinil. A pro mě to je dar, který jsem dostal při výzkumu Jeruzaléma.“

Mince teprve čtvrtou v Jeruzalémě nalezenou z tohoto období. Život ve starověkém Jeruzalémě se točil hlavně kolem Druhého chrámu na Chrámové hoře, ale svatý dům byl zničen Římany v roce 70 n. l. Vzhledem k tomu, že mince byly spojeny s bojem Židů za svobodu, často obsahují nápisy jako „Za svobodu Jeruzaléma“ nebo „Jeden rok od vykoupení Izraele“ apod. Jak se ale mince ocitla přímo u chrámové zdi, se dnes asi nedozvíme. Archeologové připouštějí, že ji mohl ztratit také některý z římských legionářů, kteří podobné mince sbírali jako suvenýry.

Historici odhadují, že během povstání bylo zabito až půl milionu Židů a mnoho dalších bylo vzato do otroctví. Konflikt je pojmenován podle židovského vojenského hrdiny Simona ben Kosevaha, resp. Simona Bar Kochby, který vzpouru vedl. Předpokládá se, že Bar Kochba byl zabit v roce 135 během římského obléhání pevnosti Betar. Vzpoura vypukla po rozhodnutí římského císaře Hadriána vybudovat v Jeruzalémě novou kolonii – tzv. „Aelia Capitolina“. Plány totiž zahrnovaly přestavbu Chrámové hory (coby nejposvátnějšího místa judaismu) na chrám římského boha Jupitera.

Roman Němec
Zdroje: jpost.com, express.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pecka :-O ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru