Tisíc let stará vzácná stříbrná deska ze „sabretache“ v hrobě maďarského válečníka

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Nedaleko vesnice Csomád u Budapešti byl objeven jezdecký hrob se vzácnou stříbrnou deskou z pouzdra na šavli. Artefakt z poloviny 10. století je složen ze stříbrné vnější desky přinýtované k vnitřní bronzové desce, sloužil jako prestižní a hodnostní ozdoba váčku na křesadlové nástroje.

V Maďarsku byl před tisíci lety běžný hierarchický klanový systém, který určoval hodnosti mužů a jejich postavení. Vojáci nosili zdobené zbraně, opasky a nástroje, jež značily jejich vojenské hodnosti, pozice a příslušnost. Sabretache (z německého Säbeltasche) byla kožená brašna, která obsahovala základní nástroje k rozdělání ohně: pazourek, troud a křesadlo z uhlíkové oceli.

Tato pouzdra nebo také kapsy se nosily na boku, na pravé straně opasku s mečem. Byly zdobeny bronzovými, stříbrnými nebo zlatými destičkami v závislosti na hodnosti nositele a blízkosti princi. V maďarských muzeích je známo jen necelých 30 podobných brašnových desek.

Nález na aktivně obdělávaném poli nejprve ohlásil dobrovolník místního komunitního archeologického programu. Protože hrozilo poškození nejen orbou, ale také ze strany vykradačů hrobů, byly archeologické pozůstatky v bezprostředním ohrožení. Profesionálové se tudíž spojili s dobrovolníky a proběhl rychlý průzkum oblasti.

Tým následně odkryl mužský pohřeb z poloviny 10. století. Celý pohřeb byl vyzvednut v jednom bloku i s okolní zeminou a následně zkoumán a konzervován v laboratorních podmínkách. Díky tomu se podařilo získat mnoho dalších předmětů v původním kontextu. Materiál byl nejprve odeslán do restaurátorské dílny FMC, poté bylo provedeno restaurování dřeva a kůže.

Zemřelý válečník byl uložen s lukostřeleckým vybavením a koněm, jehož některé pozůstatky se dochovaly. Ačkoli byl hrob poškozen zemědělskými pracemi, kosterní ostatky se zachovaly v neobvykle dobrém stavu. Neporušená kovová deska nesla dokonce organické pozůstatky: „Díky nýtování mezi bronzovou a stříbrnou částí desky mezi oběma zůstaly zbytky koženého řemínku,“ řekla vedoucí restaurátorských prací Krisztina Harazin-Szabó s tím, že kromě desky hrob obsahoval mnoho dalších předmětů, jejichž restaurátorské práce stále probíhají.

Samotná deska již byla konzervována a nyní je vystavena ve Ferenczyho Muzeu v Szentendre, kde se připojila k ostatním v Maďarsku objeveným ozdobným deskám z pochev šavlí jako součást bezprecedentní specializované výstavy.

Generální ředitel Maďarského národního muzea L. Simon László závěrem dodal, že nové poznatky ukazují na mimořádně kvalitní a příkladnou práci archeologů i restaurátorů. Přitom upozornil na skutečnost, že archeologové jsou podhodnoceni a extrémně vytíženi. Pokud prý jejich platy zůstanou na stávající, deset let staré úrovni, bude dříve či později ohroženo plnění archeologických úkolů. To s sebou nese riziko, že nálezy jako je stříbrná deska a jiné cenné archeologické poklady národního významu, nebudou nikdy objeveny a nebo skončí na černém trhu.

Roman Němec

zdroje: thehistoryblog.com, hungarytoday.hu, hungary.postsen.com


bronzová a stříbrná deska ve vitríně muzea


stříbrná deska z poloviny 10. stol.


hrob válečníka z poloviny 10. století


László L. Simon

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru