Třetí vycházka s detektorem přinesla začínajícímu detektoristovi poklad ze 13. století

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

U starého vikinského města Haithabu na Jutském poloostrově ve Šlesvicko-Holštýnsku na severu Německa byl objeven poklad 800 let starých mincí a šperků. Soubor našel detektorista v zaškolení Nicki Andreas Steinmann na teprve třetím detektorovém výletu s jeho školícím instruktorem.

Protože Šlesvicko-Holštýnsko umožňuje samostatné používání detektoru kovů jen po proškolení a zvládnutí archeologické praxe v terénu a složení závěrečných zkoušek, mohl pan Steinmann jakožto začátečník do terénu pouze pod vedením instruktora – speciálně k tomu účelu proškoleného čestného detektoristy / mentora. Teprve poté může získat povolení Státního archeologického úřadu pro samostatnou detektorovou prospekci. Tento model funguje už řadu let ku spokojenosti archeologů i detektoristů.

Nicki Andreas se tedy vydal na svou třetí výpravu s mentorem Arjenem Spießwinkelem. Zamířili na místní pole nedaleko města. Nejprve zaznamenali silný signál a jakmile odkopali část zeminy, spatřili několik stříbrných mincí a záblesk zlata. Vzápětí ukončili výkop a přivolali státní archeology, kteří následně celý poklad odborně vyzvedli a zdokumentovali. Výzkum odhalil asi 30 stříbrných mincí, zlaté filigránové náušnice, dva pozlacené prsteny, jeden fragment prstenu a dvě fibuly. Soubor byl mírně narušen zemědělskou činností, přesto zůstala část mincí v původním kontextu. Byly také objeveny zbytky textilu, látkového váčku, ve kterém byl poklad původně uložen.

Mince jsou ražbami dánského krále Valdemara II. (1202 - 1241). Unikátní zlaté filigránové přívěskové náušnice jsou zdobené drahokamy ve stylu typickém pro byzantské zlatnictví z poč. 12. století. Dalším skvělým kouskem je zlacená fibula – napodobenina zlatého dináru z dynastie Almohadů (1147 – 1269) ve skandinávském stylu jakožto spona na roucho. Valdemarovy mince datují uložení pokladu do první poloviny 13. století.

Hedeby bylo ve vikinském období mezi 8. až 11. stoletím hlavním severoevropským obchodním uzlem a patřilo k největším vikinským městům vůbec. Vyrábělo, dováželo a prodávalo se v něm zboží všeho druhu, žili zde řemeslníci a zlatníci, kteří zhotovovali jemné šperky, nástroje a mnoho dalších užitných předmětů. V polovině 10. století ve městě sídlil biskup. Hedeby bylo na přelomu 10. a 11. století opakovaně vypleněno, naposledy v roce 1066 západními Slovany a poté již nebylo zřejmě nikdy obnoveno.

Vláda si detektoristů cení, jsou pro archeologii ve Šlesvicku-Holštýnsku důležití. Při jejich výpravách opakovaně náhodně narážejí na památky z minulosti. Během výcviku se učí, jak rozpoznat archeologické nálezy a jak správně místo zaměřit. Státní archeologický úřad již 100 let katalogizuje všechny hlášené nálezy a podporuje laiky v jejich vědeckém bádání. Naopak hledání s detektorem kovů a neoznámení archeologického nálezu bez povolení je považováno za trestný čin.

Roman Němec

Zdroje: schleswig-holstein.de, thehistoryblog.com


Imitace almohadského dináru přeměněná na fibulu


Mince ze 13. století datovaly uložení pokladu


náušnice


Poklad našel na jeho teprve třetí vycházce


druha strana imitace almohadského dináru přeměněná na fibulu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

👀👍

Zajímavý 👍

Ty Němci... Detektorista v zaškolení... Školící instruktor... Zřejmě nějaký výcvikový lágr 🤷😁. Ordnung mus Sein!☝️🧐😁
Nález úžasný, díky za článek :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru