Tří frekvenční sonda Nel Tornado pro detektory kovů Minelab X-Terra

Kategorie: Detektory kovů řady X-Terra , Testy cívek pro detektory kovů Minelab

Tornado prošlo na konci minulého roku drobnou změnou v designu, což jsme vlastně ani nikde nepublikovali. Nemělo by ostatně jít o nic jiného než drobnou úpravu vzhledu cívky. Jelikož se ale o tří frekvenční cívky pro řadu X-Terra zajímá opravdu hodně hledačů, rozhodli jsme se využít jedné nové vykopané díry pro umístění simulovaného měďákového depotu a natočit krátké video s porovnáním.

Na videu uvidíte podstatu testu sondy na nižší 3 kHz frekvenci a vyšší 18,75 kHz. Testoval se měďákový depůtek v 50 cm a drobná Ag mincička ve spouštěcím polygonu. Teorie jasně říká, že na hlubší a především větší předmět by měla být lepší 3 kHz frekvence a na podstatně menší drobou Ag minci pak pracovní frekvence vyšší. V našem případě 18,75 kHz. Jak to dopadlo se můžete podívat na videu, každopádně teorie se v tomto případě (není to tak vždy :-) ) ukázala jako pravdivá.

Sonda v nastavení na 3 kHz depůtek docela slušně bere, v nastavení na 18 kHz je to takové neslyšitelné brouknutí. Na druhou stranu dosah na drobnou AG minci byl na 18,75 kHz cca. o 4 cm lepší než při použití než při použití pracovní frekvence 3 kHz.

Celý test proběhl v nastavení bez dikriminace, počet tónu 3, nastavení citlivosti na 30 - (depot) a 27 (mince). Především ale pracovního kanálu 2. Již poněkolikáté jsme si ověřili, že na těch nejhlubších cílech jsou pracovní kanály 1 a 2 prostě hlubší než 0, –1 a –2. Nejsem schopný říci zda to tak bude vždy a všude, ale na drobnou korekci dosahu u nejhlouběji umístěných větších cílů jsme již narazily. Proto mohu doporučit používat s Nelkou kanály 1 a 2. Ostatně muže každý otestovat sám.:-)

Sonda Nel Tornado

Co říci k samotné cívce? Nemám k ní v podstatě žádnou výhradu. Navíc velice oceňuje zlepšenou kvalitu krytů a všech použitých materiálů. Sonda je tak ze všech pohledů stoprocentně profesionální výrobek a Nelu se k ní dá pouze gratulovat. Navíc, díky svému osobitě vyřešenému tvaru oušek se dá říci, že prostě neprasknou ani kdyby jste se na nich snažili oběsit :-).

Elmara, Strážce a Jaccob (Petr Zuklín, vedoucí servisu LP)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen upozornění a upřesnění asi šotek :-/ u stříbrňáku jedete na dS čiže střední 7,5kHz a né na vysoké 18,75kHz což je ta dH jako při těch měďácích. dL je nízká těch 3 kHz. Tedy jestli to nepletu o:-)

A jinak tuto cívku vlastním a ohromná spokojenost, také mám Marsku Discovery na druhé 705 a tam už takové nadšení nepanuje, je potvora nějaká moc citlivá, sebemenší dotknutí o větvičku nebo mini stromeček a piští :-( Musím stáhnout citlivost cca na 24 a pak je celkem hodná ;-) Plánuji test a třeba zjistím, že Tornádo při 29/30 je to samé jako Marska při 24/25 ;-) a když ji okouřím na 29/30 budu až u klokanů hledat grešle :-)

Počai praje, tudíž jako každý rok trávím prvních 14 dní s dětmi na dovče :) Ale ty drobné sondy uděláme až se vrátím :)

P.S: na šotka se podívám.... jestli je to tak tak by měl být rozdíl ještě o chloupek lepší :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru