Tři přátelé s detektory kovů našli poklad římských mincí z 1. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Soubor 2 000 let starých stříbrných římských mincí byl objeven třemi kamarády v Yorkshiru. Nález ohlásili archeologům a ti po prvním průzkumu lokality mohli oznámit další významný objev – se souborem mincí bylo nalezeno jedno z nejstarších římských osídlení na Britských ostrovech...

Ačkoli k objevu došlo již v roce 2015, byl až dosud utajován, aby lokalitu mohli archeologové pečlivě prozkoumat bez obav z narušitelů. Nález prvních osmnácti mincí byl učiněn a ohlášen pány Paulem Kingem, Robertem Hamerem a Robinem Siddlem. Pan King vzpomíná na první signály – když spolu s přáteli zjistili, že jsou to mince a některé i slepené, rychle jim došlo, o co jde: „Hned jsme věděli, že to je významný mincovní depot."

Paul se stal detektoristou před mnoha lety, když začal se samostudiem dějin a archeologie. „Říkají nám detektorologové – spojení archeologů a detektoristů, protože jsme velmi dobře informováni,“ vysvětloval King novinářům. A dodal: „Prostě jen chcete vědět o těch věcech víc. Jak ti lidé žili? Co dělali? Když vyzdvihnete tuto římskou minci ze země po tom, co to tam ležela nějakých 2 000 let, tak mě mrazí v zádech při vědomí, že poslední osobou, která se té mince dotýkala, byl Říman. Je to fascinující.“

Když to dovolí počasí, většinu víkendů tráví s přáteli a detektory kovů sdílenou vášní při poznávání minulosti. Během mnoha let tak přátelé procestovali devět krajů, objevili různé zajímavosti včetně středověkého poutního odznaku, ale dosud nic tak významného, jako je tento objev z počátků římské historie na britských ostrovech.

Všechny dosud nalezené artefakty pocházejí z 1. století: „Je tu spousta stříbrných mincí a všechny pocházejí z doby císaře Vespasiana (69 – 79), kdy Římané pochodovali na sever a založili centrum v oblasti dnešního Yorku,“ vysvětloval vedoucí výkopových prací Chris Casswell.

Řekl, že po příchodu na místo jen lehce seškrábali povrch v místě nálezu a okamžitě zjistili, jak byl tento objev „velmi vzrušující a důležitý.“ Podle všeho jde o jednu z nejstarších římských osad, jaké kdy byly v Británii nalezeny.  Důkazy naznačují, že v místě nálezu mincí stála jedna nebo dvě honosné vily: „V projektu máme tým lidí, kteří se zabývají terénní prospekcí s detektory kovů. Prohlédli jsme některá z okolních polí. Jedná se o místo, kde jsme našli různé mozaikové kameny v poměrně velkém množství."

Poznamenal dále, že na jiných římských lokalitách bylo také nalezeno mnoho keramiky, ale že šlo o běžné, „tuctové kousky“. Nálezy v této lokalitě jsou však dosti různorodé: „Někdo utratil docela dost peněz. Jsou tu zdobené mísy a amfory pro přepravu olivového oleje a vína z oblastí Středozemního moře. Spousta opravdu krásné keramiky.“

Výkop je prováděn společností DigVentures, kterou založili archeologové v roce 2012, aby vyplnili mezeru, jež vznikla po vládních škrtech, kdy z velké části zůstaly archeologické práce na univerzitách a místních úřadech. Projekt je částečně financován grantem 61 000 liber z Fondu kulturního dědictví.

Lisa Westcottová-Wilkinsová z DigVentures požádala média, aby nezveřejňovali polohu lokality kvůli nebezpečí, že ji vyrabují tzv. Night Hawkers (noční jestřábi – hanlivé označení vykradačů archeologických lokalit): „I přestože je místo velice kvalitně dozorováno, musíme chránit kulturní dědictví místa. Majitel pozemku už někoho zadržel. Noční jestřábi s detektory kovů jsou bezohlední a když se na takových místech objeví, spousta věcí skončí na eBay bez jakékoli starosti o jejich historickou hodnotu.“

I proto Chris Casswell oceňuje Paula Kinga a jeho přátele, kteří zodpovědně nález ohlásili do programu Portable Antiquities Scheme. Vždyť to byli právě oni, kteří svým ohlášeným nálezem přivedli odborníky k tomuto vzácnému římskému osídlení z 1. století. Zrovna minulý týden dva ze tří přátel – prvních nálezců pracovali pod vedením archeologů a společně našli další stříbrné mince se stovkami římských keramických fragmentů a unikátní malou broží, která se našla v jednom ze tří novorozeneckých hrobů. Chris Casswell k tomu řekl: „Je to krásná malá brož. Je akorát tak veliká, aby udržela plášť na malém dítěti. Je tak drobounká a křehká, přesto dosud naprosto neporušená.“

Brzy koroner rozhodne o vlastnictví nalezených mincí a stanoví jejich hodnotu. Podle něj sice existují příklady ze 3. a 4. století, ale „...je velmi vzácné najít takto rané artefakty“. Navíc objev mincovního souboru předznamenal římskou osadu. Lze proto očekávat, že hodnota nalezeného a oznámeného pokladu bude zdaleka převyšovat tržní cenu mincí.

 


Římský denár Tita z období 79 - 81

Roman Němec

Zdroje: telegraph.co.uk, theguardian.com, nypost.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za čtení ;-)

Pěkné počteníčko :-D. Děkuju

Nóóó super. Toto nájsť a môžem kľudne umrieť.Vďaka za super čítanie. ;-)

Díky za článek.Je to paráda. ;-)

Dobrý článok, ...a ten denár je razený v roku 80... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru