Unikátní kachle a další artefakty z centra Brna

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Už čtvrtou etapu výzkumu zahájili v prosinci archeologové na takzvaném Římském náměstí v Brně. Toto místo v historickém centru města ve Františkánské ulici je skutečně bohaté na artefakty. Archeologové jich odsud odvezli už několik beden.

Prokopali se až k odpadním jímkám, přičemž nejstarší podle vědců pochází až ze 13. století. „Opět nám přibylo několik banánových beden nálezů, což jen znovu potvrzuje skutečnost, že jímky patří k důležitým zdrojům nálezů hmotné kultury, na jejichž základě lze nahlédnout do života obyvatel středověkého, ale i novověkého Brna,“ uvedla archeoložka Lenka Sedláčková z ústavu Archaia Brno.

Zatímco na konci loňského roku archeologové objevili unikátní zelenou kachli s motivem pelikána, který krmí svá mláďata krví z vlastní rozdrásané hrudi, teď je překvapil nález lebky. Vytáhli ji ze zásypu jedné z jímek. „Vzhledem k absenci dalších kosterních ostatků, obzvlášť spodní čelisti i krčních obratlů, lze soudit, že lebka byla do jímky jen přemístěna odjinud. A to někdy v průběhu 15. století. O tom, jak se lebka do jímky dostala, se můžeme ovšem jen dohadovat,“ řekla Sedláčková k jednomu z nejnovějších nálezů.

Kromě lebky objevili archeologové také keramiku, zvířecí kosti, sklo, vaječné skořápky i kousky textilu. Ty jsou poměrně vzácné, protože látky se samozřejmě v průběhu času rozkládají. Co se týče již zmiňované zelené kachle, tak ta se nacházela v jímce z 15. století. Pelikán je podle archeologů náboženským motivem, konkrétně symbolem Spasitele přinášející svou obětí lidem nový život.

Takový motiv se již v Brně objevil. „Vždy se však jedná o vyobrazení v kruhovém medailonu, většinou v neglazovaném provedení,“ poznamenala Sedláčková. Oproti tomu nalezená glazovaná kachle byla podle všeho součástí krásných honosných kamen. Archeologové začali s výzkumem Římského náměstí v loňském roce, aktuálně ho ukončili a zabývají se analyzováním nalezených artefaktů.

Římské náměstí v Brně je považováno za jedno z nejcennějších historických míst v Brně. Dříve se nazývalo Židovský plácek, protože se nacházelo uprostřed židovské čtvrti. Dnes už vlastně ani žádný název nemá, je totiž zhruba 150 let součástí Františkánské ulice. O Římském náměstí píše v knize Brno v proměnách času asi nejznámější brněnská historička Milena Flodrová.

Římské náměstí se tomuto místu říkalo podle slov Flodrové až v letech 1744 až 1867. „Původně to bylo vlastně Židovské náměstíčko, protože se nacházelo v samém středu původní brněnské čtvrti. Nikoli ghetta! Brněnská židovská čtvrť nebyla nikdy od ostatního města oddělena zdí či neproniknutelnou hradbou. Naopak. Židé patřili k ostatním kolonistům, kteří na přelomu 12. a 13. století do brněnské kotliny přišli, a stejně jako oni ostatní usadili se také. Do Brna utíkali Židé například z Německa, kde v letech 1339 až 1349 vypuklo jejich pronásledování,“ píše historička ve své knize.

Zdroje: www.archaiabrno.org, www.brunn.cz, Milena Flodrová, Brno v proměnách času

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky,hezký článek. Brňák ví :-)

Super článek, děkuji za vyslyšení :-) Jen tak dál :-)

LuckyLuky: Taky děkuji ;-)

Dobré počtení, díky Viky ;-)

Díky Viky, je pěkné si přečíst něco od nás. ;-)

Rádo se stalo :-)

A co to, už stavíte metro?

Máme větší ambice :-D :-D

https://www.estav.cz/cz/8551.hyperloop-pristi-stanice-brno

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru