Unikátní projekt: Pomozte nám rozsvítit rozhlednu na Vlčí hoře!

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Vlci hora

Dnes oslovuji článkem a prosbou všechny ty, kteří milují přírodu a pohyb v ní, ať již v kraji Ústeckém či jinde. U nás na Šluknovsku stojí už 126 let nádherná rozhledna Vlčí hora, o kterou se nezištně stará Klub českých turistů v Krásné Lípě. Po letech postupného zvelebování chce nyní klub rozhlednu posunout ještě dále – díky elektrifikaci a osvětlení se solárními panely se stane rozhledna opravdovým unikátem. A vy všichni, přátelé a milovníci přírody i historie, nám s tím můžete pomoci...

O projektu

Elektrifikace za pomoci solárních panelů pomůže při provozu a údržbě rozhledny. Dominanta kraje bude vidět zeširoka daleka, osvětlení umožní noční prohlídky a nabídne i další možnosti.

KČT přihlásila svůj záměr osvětlit rozhlednu do programu Era pomáhá regionům. Dotační program každoročně podporuje čtyři vybrané projekty z každého regionu. Projekt „Světlo pro rozhledu Vlčí hora“ se dostal mezi nejlepší čtveřici největším počtem hlasů z celého Ústeckého kraje! Má tedy jistotu zajímavé finanční podpory. Jde jen o to, kolik to nakonec bude. Era totiž dotace rozděluje dle klíče: „Kdo vybere více, ten více dostane“.  Ten projekt, který od dárců vybere nejvíce, získá od Ery 50 000 Kč, druhý v pořadí 40 000 Kč, třetí 35 000 Kč a poslední pak 25 000 Kč. Čím více tedy vybereme a čím lépe se umístíme, tím větší dotací získáme. Chcete-li i vy přispět dobré věci, pomozte nám osvětlit rozhlednu Vlčí hora! Přispívat můžete jakoukoli částkou až do 6. ledna 2016, kdy proběhne vyhodnocení.

Kdo za projektem stojí

O rozhlednu se stará a projekt řeší Klub českých turistů v Krásné Lípě – jde o neziskovou organizaci, v jejímž čele coby předseda stojí lokální patriot, turista a především velmi dobrý člověk Václav Hieke. Klub je neobyčejně aktivní, stará se řadu památek, pořádá kulturní a společenské akce v blízkém okolí i vícedenní výlety daleko za hranice kraje. KČT Krásná Lípa je natolik úspěšný a jeho záběr tak široký, že před několika týdny obdržel z rukou hejtmana ocenění za nejaktivnější klub Ústeckého kraje (na videu od 1: 25). (http://u-tv.geniusmediatv.cz/aktuality/den-senioru.html

O rozhledně

Vlčí hora s 19 metrů vysokou kamennou rozhlednou je nepřehlédnutelnou dominantou Šluknovského výběžku. Z celkové výšky 600 metrů nad mořem lze v úchvatných výhledech spatřit celý kraj Šluknovska, Českého i Saského Švýcarska a Lužické hory. Dohlédnout však je možno i daleko za ně – až k ještědskému hřbetu, Jizerským horám a Krkonoším, směrem k jihu a do vnitrozemí pak lze spatřit litoměřické sedlo či Milešovku, dominantu Českého středohoří.

O tom, že rozhledna byla oblíbeným lákadlem turistů i v minulosti, svědčí mj. třeba popis rozhledny dr. J. V. Šimákem v knize Čechy, Díl XII: Severní Čechy  vydané v roce 1902.Předseda KČT Krásná Lípa Václav Hieke v rozhovoru o rozhledně pro Český rozhlas:

Rozhledna je vskutku krásným architektonickým dílem, které patří neodmyslitelně do kraje pod Vlčí horou již 126 let. Nebýt vlastníka, jímž je dnes město Krásná Lípa a hlavně díky Klubu českých turistů Krásná Lípa, který má rozhlednu dlouhodobě za symbolickou cenu v nájmu, kdo ví, v jakém stavu by dnes byla. Pod rukami turistů a činovníků klubu však rozhledna jen vzkvétá. Přístupové cesty, okolí i rozhledna samotná jsou zásluhou šikovných nadšenců a dobrovolníků udržovány ve výborném stavu. Nedávno dostala rozhledna novou střechu, následně schody a právě chystané solární osvětlení ji posune mezi evropské unikáty!

Jak můžete pomoci

Pokud se vám projekt líbí a pokud se svým přičiněním chcete podílet na osvětlení rozhledny na Vlčí hoře i vy, můžete nám pomoci příspěvkem nebo i jen obyčejným sdílením. Ať již článku zde nebo na facebooku. Pomůžete dobré věci. Přispět můžete jakoukoli částkou na webu projektu:

Web projektu: http://www.erapomaharegionum.cz/projekty/ustecko/201510/svetlo-pro-rozhlednu
Web KČT Krásná Lípa: http://www.kctkrasnalipa.cz

Děkujeme vám! Zdraví GM4PRO - Roman
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Všude nacpat elektriku...nevim...já bych do toho nešel...

;-)

Ten projekt má smysl, ta rozhledna dostane nové možnosti. Holt nejsme už v 19. století, elektriky je třeba pánové :-)

Twl, jezdim skrz Krasnou Lipu casto, naposled vcera, ale tyhle rozhledny jsem si nikdy nevsiml, fakt tam nekde je??? :-D Jen na Dymniku jsme byli.

No a o tom to je... Až bude svítit, určitě si všimneš :-D

podle mne jen další světelné znečištění přírody

mexx: Tak to není. Rozhledna nebude svítit celou noc, před půlnocí se bude vypínat. A těch pár osvětlených oken určitě přírodě neublíží. Projekt řeší Klub českých turistů, lidí, kteří pro tu krajinu, samozřejmě i přírodu a kulturu tady dělají opravdu hodně. Nic by nedělali bez rozmyslu a určitě ne tak, aby škodili. Rozsvícený vršek stěží osvítí i tu holou skálu dole, natož les kolem a pod rozhlednou.

Asi nikdy neslyšeli o efektu světelný smog. Kdyby používali elektřinu jen k běžné potřebě, budiž. Ale akumulovat elektřinu na noční osvětlení rozhledny je ekologická blbost.

Ostrov: Asi jsi nečetl článek.

miluji rozhledny.a líbí se mne když se nějaká udržuje popřípadě zachrání.ten co se o ní stará je takovej strážce majáku.je to docela romantika.

Přesně. Zde se stará celý KČT v Krásné Lípě - střídají se na "směny". Každý den tam někdo je až do večera, vyjma zimních měsíců. Pak je to spíše na "objednávku" pro skupiny. I tohle by se mohlo změnit se solární elektrifikací. Ti lidé se o rozhlednu (a nejen o ni) starají s nadšením, jsou to srdcaři. Já jsem za ty lidi moc vděčnej.

GM4PRO: je to věc názoru. Je spousta milovníků přírody, kteří (byť s dobrým úmyslem) přírodě spíše škodí. Pokud bude v noci vidět díky osvětlení "zeširoka daleka" tak podle mého názoru o světelné znečištění půjde. Já se v noci raději podívám na hvězdy, které na spoustě míst díky svět. znečištění nejsou vidět. spíše bych byl ochoten pustit nějakou kačku na to aby rozhledna zůstala neosvětlená

Kdo chce, přijeďte se na rozhlednu podívat. Je úžasná, stojí to za to. Elektrifikaci dostane tak jako tak, bez darů nebo s nima. Akorát to turisty v Lípě bude stát víc nebo míň, podle toho, kolik dostanou od Ery. S tím se nehne. A kdo chce pomoci, ať pomůže Kdo nechce, tak ať otravuje jinde.

GM4PRO: pokud ten projekt podporuješ, tak bys měl být vděčen za věcnou diskuzi i s lidmi s opačným názorem než máš ty a brát ji jako výzvu k obhajobě vlastního názoru. Místo toho píšeš "Kdo nechce, tak ať otravuje jinde." tím tomu dobrou reklamu neuděláš

mexx: Já jsem ti to jasně vysvětlil. Výše máš popsáno vše. Ale pořád to nechceš pochopit :-) Diskutoval jsem s tebou věcně, fakticky, pořád si vedeš svou a tím pádem už jen stereotypně otravuješ. Nuda.

Jsem zdejší,projekt se mi líbí a jsem pro! Romane,zaujal mě slogan: "Majákem ve dne...může být i v noci" :-)

Tedy opravdu zajímavá diskuze :-) Napsal bych jenom malou poznámku.

Je těžké se u nás o něco snažit. V podstatě každou snahu lze a také se tak děje napadnout. Roman je do projektu zapálený, pan bůh mu to přej.

Z mého pohledu je napojení na síť takového baráku v podstatě jasná věc. Jenom udržba bez elektriny je hodně problematická věc. Efendiho srovnání s tremskou osadou myslím věc nevystihuje přesně. I když ve srubu chci jedině krb a petrolejku. Tudíž pro mě elektrika jasně ano.

Druhá věc je to co napsal Ostrov. Světelný smog. Jsem fanda do astronomie a podobná zářící věc pozorování v dané oblasti prostě zničí. Tudíž by se mi chtělo říci, to přeci nejde. Jenom že tady u nás není vidět ani mléčná dráha a je problém pozorovat i planety, jak je obloha přesvícená. Tudíž mi mužeme, oni ne....

Trochu mi to připomíná situaci, kdy se Evropané snaží Brazilcům vysvětlit proč by neměli kácet pralesy... i když z našeho bukovo-dubového lesa, který se táhl přes celou zemi nezbylo vlastně nic.

Držím palce každému smysluplnému snažení. Vím co to stojí energie. 8-) Ale taky rozumné diksuzi a tahle je určitě ok. Tak to Romane ber v klidu. Nemusí být pro každý, tak to není nikdy :)

To efendi: měl jsem za to, že se měla letos otevřít? Tedy myslím Bezručovku?

Mrkněte se někdo prosím vás, když už ne osobně, tak aspoň do mapy, kde je Vlčí hora :-) Jsme na hranici národního parku, kde není žádnej světelnej smog a nikdy ani nebude. Např. záře Rumburka je vidět kolem dokola snad 15 km na obloze. Jedna žárovka, která bude svítit na věži rozhledny do 23 nebo max. do půlnoci fakt žádnej světelnej smog neudělá :-) Lidi, neblázněte.

GM4PRO: popisu jsem si všiml, ale vysvětlení máš typu kdo nejde s námi jde proti nám. Tvé předrážděné reakce nepřipomínají věcnou diskuzi, spíše bažinu internetových diskuzí někde na novinkách.cz

Taky jsem tam byl před lety. Prodávali tam jako na málo místech různé upomínkové odznaky a předměty. Možná byl ten titulek zavádějící. A tak jsem napsal jak bych si představoval elektrifikaci bez "rozsvícení rozhledny". Ale tu elektřinu jim samozřejmě přeju.

Zajímavá diskuse. Na jednu stranu má pravdu GM4. Elektrika proč ne? Na Kleti je rozhledna a hospoda elektrifikovaná a hne dkousek vedle je známá obzervatoř. Píšu obZervatoř, proto můj tchán říkal že je to slova obzírat ne obsírat. :-D A světelný smog se nekoná. Na druhou stranu jsem navštívil místa na globusu, kde je to stejné už tisíce let, bez ohledu na význam místa. Třeba Mys Dobré naděje. Prašná cesta, pštrosi a skála, kterou každý zná z filmů. Žádný stánky s cukrovou vatou a kolotoče. Žádná elektřina. Nemá tam ani signál žádná mobilní síť. Divoká panenská příroda. Čím víc si tu naši přírodu zmodernizujeme, tím míň nám z ní zůstane. ;-)

Děkuji všem, kteří článek "lajkli". Vypadá to skoro na rekord LP. Je skvělé, že je zde spousta solidních lovců, kteří přispějí rádi na dobrou věc, byť třeba jen sdílením... Díky moc!

Kousek od Vlčí hory jsem před 30 lety jezdil na čundry :-) Krásné místo.

Noo..nejsem moc častý pisatel sem,spíš nadšený uživatel,ale musím konstatovat jednu věc.Kdokoli nesouhlasí jakkoli s pisatelem tohoto článku (a i jiných),tak to od autora pěkně schytá.Chce to víc nadhledu hombre.Neber jiný názor jako útok na bodáky na tvojí osobu.

Já jsem pro. V těsné blízkosti rozhledny jsou osvětlené vesnice, takže o nějakém světelném smogu, nemůže být ani řeč.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru