Úspěch polského detektorového spolku: středověký poklad křížových denárů

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Jen 15 cm hluboko v lese na svahu za městem Iława v severním Polsku bylW objeven malý, avšak historicky významný poklad středověkých mincí. Nález má na svědomí městský detektorový spolek, když jeho členové během společné klubové akce našli třináct kompletních stříbrňáků a jejich zlomků, převážně křížových denárů.

Křížové denáry byly užívány na území dnešního Polska zejména ve druhé polovině 11. století. Jsou unikátním svědectvím obchodních vztahů té doby. Byly raženy v Sasku speciálně pro obchod se západními Slovany. Mezi nejzajímavější kousky patří záměrně rozlomený brakteát ze 13. století, ražený Samborem II., vévodou z Pomořanska.

Charakteristickým rysem těchto mincí je kříž na rubu denárů a nezvykle vysoké okraje po obou stranách. Avers i revers jsou zdobeny imitacemi nápisů, pseudopísma, které lemuje obrázky a symboly uprostřed. Bez skutečných nápisů jsou mince obtížné datovatelné, nicméně jejich výroba se omezuje na období mezi rokem 965 n. l. a začátkem 12. století.

Podle Łukasze Szczepańského z Muzea Ostróda, umístění tohoto pokladu poskytuje cenné informace o sídelní struktuře mikroregionu jižní Jeziorak: „V této oblasti se nachází pruská tvrz z 11. - 12. století, síť otevřených sídel a různé typy zemních opevnění, které jsou připisovány Prusku. Tento poklad tak doplňuje naše znalosti o osídlení a aktivitách v této zóně,“ uvedl archeolog.

Detektoristé z iławského detektorového spolku měli v souladu s polskými zákony povolení k vyhledávání od vlastníka pozemku i památkového ústavu. Skupina doufá, že i tento nález, stejně jako další jejich objevy, bude možné v budoucnu vystavit v plánovaném muzeu v Iławě. Do té doby bude poklad sloužit jako cenný příspěvek ve sbírkách Ostródského muzea.

V Polsku bylo objeveno několik podobných souborů křížových denárů, největší byl nalezený v roce 1935 ve Słuszkowě ve středním Polsku a obsahoval více než 12 500 mincí.

Roman Němec

Zdroje: archeologia.com.pl, thehistoryblog.com, poszukiwania.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkná mince 👍 za by se mi hodila 🤗☘️

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru